Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po bydgoskim technikum prosto na lotnisko

Redakcja
Technik pracujący na lotnisku i drugi technik, ale weterynarii. ...
Technik pracujący na lotnisku i drugi technik, ale weterynarii. ... Agata Wodzień/MMBydgoszcz archiwum
Technik pracujący na lotnisku i drugi technik, ale weterynarii. To nowe kierunki w bydgoskich szkołach średnich.


ZS nr 10 w Bydgoszczy: szkoła jak marzenie?

Kształcić w zawodach, w których absolwenci znajdą pracę - tą dewizą kierują się bydgoskie technika. I z tego powodu proponują tegorocznym przyszłym absolwentom gimnazjów naukę w nowych kierunkach.

- Od września oferujemy naukę w zawodzie technik eksploatacji portów lotniczych i terminali - mówi Małgorzata Drobczyńska, wicedyrektorka Zespołu Szkół Handlowych przy ul. Kaliskiej. - Część zajęć poprowadzą pracownicy lotniska. Młodzież będzie miała praktyki m.in. w Porcie Lotniczym, Żegludze Bydgoskiej i firmach spedycyjnych. Ten kierunek jest nowością, jeśli chodzi o bydgoskie szkoły. W regionie nie ma żadnej podobnej oferty.

Porty, terminale, lotniska, podstawy logistyki i spedycji to wybrane zajęcia, jakie pojawią się w planie lekcji. Absolwenci kierunku będą mogli znaleźć zatrudnienie choćby na lotnisku, przy odprawie pasażerów, przeładunkach albo w magazynach lotnisk. Będą mogli też pracować w porcie rzecznym.

Klasa zostanie utworzona, o ile zgłoszą się chętni. Ale pewnie się zgłoszą, bo już teraz zainteresowani trzecioklasiści z gimnazjów dzwonią do „handlówki” pytając o nowe technikum.

Rozdzwoniły się także telefony w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego przy ul. Filmowej. - Od nowego roku szkolnego też będziemy kształcić w nowym zawodzie - dodaje Andrzej Wiosna, dyrektor „ogrodnika”. - Chodzi o technika weterynarii. To pierwsza w naszym mieście szkoła ponadgimnazjalna, która zamierza uczyć w tym kierunku.

Istnieją jednak szkoły techniczne, które działają... tylko na papierze.

W skład Zespołu Szkół Chemicznych wchodzi m.in. Technikum Księgarstwa. Oficjalnie istnieje od 2007 r., ale nie utworzono dotąd ani jednej klasy. - Co roku było najwyżej dziesięcioro chętnych. To zdecydowanie za mało, żeby utworzyć oddział - przyznaje Aleksandra Mendyk, wicedyrektorka ZS Chemicznych przy ul. Łukasiewicza. - Na szczęście inne nasze kierunki cieszą się powodzeniem, zwłaszcza Technikum Fotochemiczne kształcące przyszłych fototechników.

W niektórych szkołach klasy są łączone, np. w Zespole Szkół Drzewnych na Toruńskiej. Uczą się w nich np. trzy lub cztery grupy nastolatków, ale każda w innym zawodzie.

We wszystkich typach szkół prowadzonych przez miasto na absolwentów gimnazjów czekać będzie około 4350 miejsc.

(pio)


Zobacz też:

MŚ w Biegach Przełajowych

Filharmonia Pomorska dawniej

Sobota z Komiksem 2013

Drzwi Otwarte w Mechaniku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto