Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podbydgoskie gminy inwestują w drogi rowerowe - właśnie rusza budowa odcinka w Ostromecku

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Odcinek drogi rowerowej w Strzyżawie ułatwi rowerzystom przejazd przez tereny leśne.
Odcinek drogi rowerowej w Strzyżawie ułatwi rowerzystom przejazd przez tereny leśne. Tomasz Czachorowski
Rozpoczęła się budowa drogi rowerowej w Strzyżawie i Ostromecku. Jest szansa na kolejne inwestycje rowerowe, bo część z nich znajduje się na listach priorytetów podbydgoskich gmin.

Zobacz wideo: Od lutego rosną opłaty za parkowanie w Bydgoszczy

od 16 lat

Kosztem niemal 400 tysięcy złotych powstanie ścieżka rowerowa o długości 535 metrów i szerokości 2 metrów w Strzyżawie po terenie leśnym oraz ciąg pieszo-rowerowy w Ostromecku do osiedla Zabasta. Prace rozpoczęły się w zeszłym tygodniu, a po ich zakończeniu łatwiej będzie dojechać przez lasek do Ostromecka. Gmina Dąbrowa Chełmińska szykuje jeszcze inne projekty rowerowe na swoim terenie.

- Zamierzamy poprowadzić drogę rowerową z Nowego Dworu. Ta inwestycja zostanie wpisana albo w Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, choć bardziej prawdopodobne, że gmina zgłosi projekt jako strategiczny do kolejnej edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych z gwarantowanym finansowaniem - mówi Radosław Ciechacki, wójt gminy Dąbrowa Chełmińska.

Trzecia w kolejce do budowy, w czasie nie dającym się na razie określić, jest droga rowerowa z Ostromecka do Wałdowa Królewskiego. To trasa, która jakiś czas temu wzbudzała zdumienie u tych, którzy jechali nią pierwszy raz. Na całej długości drogi, na odcinku kilku kilometrów, ustawiono bowiem znaki informujące o drodze rowerowej i wjazdach do lasu - tyle, że żadnej trasy rowerowej nie było. Miała postać przy okazji budowy drogi, ale pieniędzy wystarczyło na drogę i oznakowanie ciężki - na samą ścieżkę już nie.

- Mamy na uwadze budowę trasy rowerowej na tym odcinku, ale jako kolejną inwestycję. Traktujemy te drogę jako rekreacyjną, na tym odcinku nikt nie mieszka. Pobocze jest utwardzone, są gotowe dwumetrowe pasy na powstanie trasy rowerowej. Zobaczymy czy uda się znaleźć dofinansowanie da jej budowę - mówi wójt.

Podbydgoskie gminy jak i powiat bydgoski dość sprawnie korzystają z możliwości wsparcia budowy ścieżek rowerowych. Co ciekawe, zwykle starają się o dotację ze środków na infrastrukturę, a z tych przeznaczonych na ochronę środowiska. Ścieżkę rowerową uznają bowiem za inwestycję w ograniczanie smogu i poprawę jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz gazów cieplarnianych dzięki wykorzystaniu rowerów.

W ten sposób dofinansowanie zyskała m. in. droga rowerowa Łochowo, Drzewce, Murowaniec, Kruszyn Krajeński na terenie gminy Białe Błota, a także trasa Kamieniec, Wojnowo, Gogolinek, Bożenkowo, Strzelce Dolne łącząca kilka gmin powiatu bydgoskiego.

To właśnie budowa tej niespełna siedmiokilometrowej trasy napotkała największe problemy. Ze względu na kłopoty wykonawcy trzeba było powtórzyć procedurę przetargową, nowy wykonawca, firma Kompleks-Bud z Koronowa zadeklarowała ukończenie prac w ciągu maksimum 9 miesięcy co oznacza, że w wakacje tą trasą raczej nie pojedziemy.

Trwa głosowanie...

Czy sklepy w niedzielę powinny być otwarte?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto