Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podpisano Bydgoski Pakt dla Kultury. Kongres zakończony

Redakcja
Trzy dni, trzy wykłady specjalne, pięć głównych paneli dyskusyjnych, sześć prezentacji wyników badań kultury w Bydgoszczy, obrady 25 stolików tematycznych, kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych i naukowych towarzyszących Kongresowi. Tak BKK wygląda w liczbach. Do tego dochodzą dziesiątki publikacji prasowych, setki godzin dyskusji o kulturze prowadzonych w całym mieście. No i deklaracja końcowa.

Pełne podsumowanie Bydgoskiego Kongresu w dniu jego zakończenia nie jest możliwe. Debaty, obrady stolików otworzyły zbyt wiele tematów, których zamknięcie będzie wymagało wielomiesięcznych dyskusji, rozmów, spotkań i poważnych decyzji. Samych postulatów zmian w kulturze, złożonych przez stoliki tematyczne jest blisko 200.

Największym osiągnięciem Kongresu jest rozpoczęcie debaty. Otwarcie dyskusji na dziesiątki tematów dotyczących kultury, dotychczas omawianych po cichu, w zamkniętych kręgach. Teraz stały się one obiektem publicznej dyskusji. Od konieczności opisywania językiem Braile'a zabytków bydgoskich, przez potrzebę budowy Domu Kultury im. Jeremiego Przybory w Fordonie, po Filmowy Inkubator dla lokalnych filmowców. To wnioski szczegółowe. Ale rozmawiano przede wszystkim o fundamentach. O filarach kultury w Bydgoszczy jakie winny utworzyć się wokół pojęć: kreatywność, tożsamość, uczestnictwo, rewitalizacja i współpraca. Mówili o tym wybitni teoretycy i praktycy, m.in. prof. Dorota Ilczuk, Agnieszka Odorowicz, Beata Chmiel, Bogna Świątkowska, Edwin Bendyk, Jarosław
Lipszyc, Roman Pawłowski, prof. Tomasz Szlendak.

Najważniejszym dziedzictwem Kongresu jest niewątpliwie Deklaracja Końcowa. Krótko i zwięźle podsumowuje ona główne nurty poszukiwań Kongresu, koncentrując się na konkretach: podpisaniu Bydgoskiego Paktu dla Kultury precyzującego przyszłość kultury w mieście. Deklaracja otwiera też drogę do wypracowania, z udziałem (zainteresowanych tym) władz miasta bardzo konkretnych efektów. Są daty kolejnych działań, jest przychylność prezydenta Rafała Bruskiego. Wreszcie jest mocny, zaangażowany w ten proces zespół jaki powstał wokół BKK, który to skoordynuje.
Kongres przyniósł konkrety. Teraz należy tylko wdrożyć je w życie.

TREŚĆ DEKLARACJI
Bydgoszcz, dnia 30 września 2011

Deklaracja Bydgoskiego Kongresu Kultury
w sprawie podpisania Bydgoskiego Paktu dla Kultury.

My, uczestnicy BKK powołując się na zapisy przyjętej przez Radę Miasta Bydgoszczy Agendy 21 dla kultury, podpisany przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy list intencyjny w sprawie realizacji założeń Paktu dla kultury oraz rekomendacje złożone w trakcie Kongresu, w trosce o rozwój naszego Miasta, deklarujemy pracę nad Bydgoskim Paktem dla Kultury.
Dokument stanie się podstawą dla stworzenia Masterplanu dla nowej miejskiej strategii rozwoju kultury opartego przede wszystkim o dyskutowane podczas kongresu pojęcia uczestnictwa, tożsamości, kreatywności, rewitalizacji i współpracy.
Dostrzegamy potrzebę zwiększenia nakładów na kulturę, w tym ze źródeł pozabudżetowych, w celu zwiększenia dostępu do kultury, edukacji kulturalnej, podniesienia efektywności instytucji kultury, wspierania twórczości i rozwoju aktywności obywatelskiej.
Bydgoski Pakt dla Kultury zawierający harmonogram prac nad Masterplanem, jego ramy programowe oraz zakres obowiązków wszystkich zainteresowanych stron zostanie podpisany do 30 listopada 2011 r., a następnie przedstawiony Radzie Miasta.
Załącznikiem do niniejszego dokumentu są postulaty Bydgoskiego Kongresu Kultury.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto