Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podwyżki za ciepło maksymalnie o 40 proc. W Bydgoszczy spółdzielnie już w lutym zatwierdzały zaliczki

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Obowiązują już przepisy ustawy ograniczającej podwyżki opłat za ciepło
Obowiązują już przepisy ustawy ograniczającej podwyżki opłat za ciepło Arkadiusz Wojtasiewicz
Obowiązują już przepisy ustawy ograniczającej podwyżki cen za ogrzewanie o maksymalnie 40 proc. Rachunki odbiorców, którzy od października 2022 roku płacili za ciepło więcej niż przyjęto w nowych przepisach, zostaną zmniejszone, a ewentualne nadpłaty odpowiednio rozliczone. W Bydgoszczy spółdzielcy już na początku roku powtórnie obliczali zaliczki.

Efektem ustawy, której przepisy obowiązują od 1 marca, ma być obniżenie rachunków za ogrzewanie wszędzie tam, gdzie po 30 września wzrosty były największe. U dostawców, u których ceny wzrosły o mniej niż ustawowe 40 proc. nowe przepisy nie spowodują zmian w wysokości rachunków płaconych przez odbiorów ciepła.

Zobacz wideo: Duże zmiany w strefie płatnego parkowania w Bydgoszczy

od 16 lat

Przypomnijmy, że nowe przepisy gwarantują ochronę wszystkim odbiorcom ciepła systemowego zaliczanym do grupy tzw. odbiorców wrażliwych takich jak: gospodarstwa domowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, placówki oświatowe, jednostki organizacji pomocy społecznej, podmioty publicznej opieki zdrowotnej, kościoły, organizacje pozarządowe.

To Cię może też zainteresować

- U nas nie będzie żadnej zmiany, bo nasi mieszkańcy nie zostali dociążeni kosztami, które KPEC zaanonsował w styczniu - mówi Tadeusz Stańczak, prezes zarządu Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Pod koniec roku nie było szans, by w przyśpieszonym tempie przeliczać i wystawiać nowe zaliczki. Mieszkańcy dostali korekty opłat zaliczek na poczet kosztów centralnego ogrzewania od 1 lutego. Na fakturach KPEC opłaty stałe i za moc zamówioną, przesył w odniesieniu do kosztów stałych są ściśle określone.

Zaliczki z uwzględnieniem nowych przepisów

Przykładowo, jeśli całkowity koszt ogrzewania wynosił w dniu 30 września 2022 roku 100 zł netto miesięcznie, to po wejściu w życie nowego mechanizmu ochrony, maksymalna wartość rachunku za ogrzewanie nie może przekroczyć 140 zł miesięcznie. Jeśli realna cena rynkowa ciepła będzie wyższa - a tak jest w wielu miejscach w Polsce - to powstałą różnicę sfinansuje rząd.

- Istotą rzeczy było to, że od 1 lutego nie wprowadzać tych zmian, które KPEC uwidocznił na fakturach styczniowych na podstawie zatwierdzonej taryfy z 15 grudnia. W styczniu już był sygnał, że jest inicjatywa rządowa, iż zostanie wniesiony projekt specustawy o ograniczeniu wysokich kosztów, sprowadzając całą rzecz do maksymalnych kosztów dla odbiorców wynoszących 40 procent - mówi prezes Stańczak. - I my w Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej już do tych nowych zaliczek, nowych opłat od 1 lutego, zastosowaliśmy tę zasadę, że koszty nie będą wyższe, niż 40 proc.

Prezes Bydgoskiej SM dodaje, że spółdzielnia "nie wywindowała niepotrzebnie opłat dla mieszkańców powyżej 40 proc."

- Oczywiście przeliczyliśmy wszystko dla każdego budynku, dla każdego mieszkania, w sytuacji, kiedy są podzielniki ciepła, indywidualnie do tego, co wcześniej dany mieszkaniec wnosił w ramach opłat. To wszystko zrobiliśmy już ponad miesiąc temu. Dlatego jesteśmy teraz spokojni - wyjaśnia prezes. - Gdyby nie było tych przepisów, to wiadomo, jakby sytuacja wyglądała. Pięćdziesiąt parę procent był wzrost w ostatnich taryfach dla ciepła oferowanych przez KPEC, ale to był efekt podwyżek zatwierdzonych dla PGE, dla wytwórcy i dla dystrybutora, czyli KPEC. Pamiętajmy, że w Bydgoszczy mamy sytuację podwójnie złożoną i musimy się liczyć z tym, że zgodne z decyzją URE, są określone proporcje udziału cen jednostkowych PGE i KPEC-u.

Wprowadzona przez rząd nowa forma wsparcia odbiorców ciepła weszła w życie po opublikowaniu przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki 23 lutego br. maksymalnych cen ciepła dla każdej grupy taryfowej w poszczególnych systemach ciepłowniczych.

"Sprzedawcy ciepła dla odbiorców końcowych, w tym PGE Energia Ciepła, wprowadzą ceny ciepła i stawki opłat nie wyższe od maksymalnych cen ogłoszonych przez URE z mocą wsteczną, czyli od 1 października 2022 roku" - czytamy w komunikacie PGE. W ten sposób - tłumaczy urząd - "na rachunkach części klientów (spółdzielni i wspólnot) powstanie nadpłata, która zostanie zwrócona klientom. W praktyce, dla wielu odbiorców oznacza to znacząco niższe rachunki na koniec sezonu grzewczego i obniżenie zaliczek na poczet ogrzewania i zużycia ciepłej wody, jakie mieszkańcy płacili w czynszu".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto