MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Leonarda Pietraszaka w Bydgoszczy. Tłumy żegnały wybitnego aktora [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Leonard Pietraszak, Honorowy Obywatel Bydgoszczy, spoczął na Cmentarzu Starofarnym przy ul. Grunwaldzkiej w Bydgoszczy. Żegnały go tłumy.
Leonard Pietraszak, Honorowy Obywatel Bydgoszczy, spoczął na Cmentarzu Starofarnym przy ul. Grunwaldzkiej w Bydgoszczy. Żegnały go tłumy. Arkadiusz Wojtasiewicz
Małżonka Wanda, rodzina, przyjaciele, władze Bydgoszczy oraz tłumy mieszkańców pożegnały we wtorek (7 lutego) Leonarda Pietraszaka, Honorowego Obywatela Bydgoszczy. Zgodnie ze swoją wolą wybitny aktor i wielki przyjaciel naszego miasta spoczął na Cmentarzu Starofarnym przy ul. Grunwaldzkiej.

Zobacz wideo: Leonard Pietraszak patronem bydgoskiego Teatru Kameralnego?

od 16 lat

Uroczystości pogrzebowe z udziałem wojskowej asysty honorowej rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w bydgoskiej katedrze. Po jej zakończeniu urna z prochami aktora została przewieziona na Cmentarz Starofarny, gdzie odbył się pochówek. Aktor, który zmarł 1 lutego br. w wieku 86 lat, został pochowany w grobie, gdzie spoczywa jego mama. Wolą zmarłego artysty było też, by podczas Jego pogrzebu zamiast kwiatów, przekazać datek na Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Leonarda Pietraszaka z wielkim smutkiem żegnały władze miasta z Rafałem Bruskim, prezydentem Bydgoszczy na czele. W ratuszu, po śmierci Honorowego Obywatela Bydgoszczy, wystawiona została księga kondolencyjna, do której mogli wpisywać się bydgoszczanie. Wzruszający wpis zamieścił też prezydent Bydgoszczy: "Leonardzie, Wielki Bydgoszczaninie Twoje odejście było dla mnie ciężkim ciosem. Tak kochałeś ludzi, przyrodę i Twoją Bydgoszcz. Zostawiłeś tutaj wielu przyjaciół. Zawsze będziesz w moim sercu. Żegnaj" - napisał Rafał Bruski.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli też, m.in., przedstawiciele świata kultury i nauki.

- Leonard Pietraszak był piękną postacią polskiej kultury - mówi Wacław Kuczma, dyrektor Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. - Czujemy wielki smutek, bo odszedł wspaniały człowiek, który tak bardzo kochał Bydgoszcz. Jako dziecko często zaglądał do naszego muzeum i potem już w dorosłym życiu przy okazji wizyt w Bydgoszczy nas odwiedzał. To, że razem z żoną Wandą przekazał bydgoskiemu muzeum kolekcję obrazów Jana Stanisławskiego i uczniów świadczy, jak bardzo był związany z naszym miastem.

Swojego wybitnego absolwenta żegnała też liczna delegacja III LO w Bydgoszczy. Uczniowie nieśli sztandar szkoły. Obecni byli też nauczyciele i dyrekcja liceum.

- Pana Leonarda zapamiętamy jako człowieka otwartego, życzliwego, dzielącego się swoimi cennymi doświadczeniami i bardzo przyjaznego młodzieży - mówi Grażyna Dziedzic, dyrektor III LO. - Mamy w szkole Galerię Gwiazd Absolwentów III LO. Jest w niej zdjęcie pana Leonarda, które sam wybrał. Po feriach, gdy młodzież wróci do szkoły, chcemy też przygotować okolicznościowy kącik poświęcony naszemu wspaniałemu absolwentowi.

Bydgoszcz zawsze nosił w sercu

Leonard Pietraszak urodził się 6 listopada 1936 roku w Bydgoszczy i dorastał w mieście nad Brdą. Jako mały chłopiec mieszkał z rodziną przy ul. Gdańskiej. W Bydgoszczy uczęszczał do szkoły podstawowej, a potem ukończył właśnie III LO na Okolu, z którym do końca życia utrzymywał ożywione kontakty. W Bydgoszczy rozpoczynał również swoją przygodę z aktorstwem.

Popularność i sławę zdobył dzięki wybitnym rolom teatralnym, a także filmowym: doktora Karola Stelmacha w „Czterdziestolatku”, Krzysztofa Dowgirda w serialu „Czarne chmury”, pułkownika Waredy w "Karierze Nikodema Dyzmy", czy Gustawa Kramera w kultowych „Vabanku” i "Vabanku II". Publiczność Go uwielbiała. Jego odejście to ogromna strata dla kultury polskiej, ale też naszego miasta.

Bydgoszcz zawsze nosił w sercu. - Gdziekolwiek przyszło mi mieszkać, to zawsze czułem się bydgoszczaninem - podkreślał wielokrotnie. W 2012 roku odsłonił swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów przy ul. Długiej, a w 2018 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy. Leonard Pietraszak ma też swój dąb w Alei Dębów przy al. Ossolińskich.

Kolekcja obrazów w darze dla Bydgoszczy

W 2021 r. aktor wraz z żoną Wandą przekazali Bydgoszczy cenny dar - kolekcję 57 obrazów Jana Stanisławskiego i jego uczniów. Małżonkowie zbierali te obrazy od kilku dekad. Do kolekcji dołączony został portret darczyńców Wandy i Leonarda Pietraszaków, namalowany przez ich przyjaciela, krakowskiego malarza Jana Szancenbacha. Kolekcję ofiarowaną Bydgoszczy przez państwa Pietraszaków można podziwiać na ekspozycji stałej w Muzeum Okręgowym przy ul. Gdańskiej w sali na I piętrze z widokiem na Klaryski.

- W pewnym momencie życia pomyślałem, że chciałbym zostawić jakąś pamiątkę po sobie Bydgoszczy - mówił nam jeszcze kilka lat temu Leonard Pietraszak. - Nas kiedyś zabraknie, a miasto będzie trwać wiecznie. Ta kolekcja to taki mój dowód wdzięczności i spłata Bydgoszczy za lata dziecięce i młodzieńcze.

Przypomnijmy, że po śmierci aktora z piękną inicjatywą wyszła red. Hanka Sowińska, dziennikarka "Gazety Pomorskiej" i zarazem laureatka Bydgoskich Autografów 2022, która zaproponowała, aby Teatrowi Kameralnemu w Bydgoszczy nadać imię Leonarda Pietraszaka. Inicjatywa spotkała się z dużym odzewem bydgoszczan. Wielu spodobał się ten pomysł i go popiera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto