Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pola Negri wróciła do Bydgoszczy na Zamoyskiego 8. Awangardowy pokaz kina niemego na festiwalu Przeźrocza [zdjęcia, wideo]

Justyna Tota
Justyna Tota
Mapping „Bestia love story”, czyli awangardowy pokaz kina niemego z Polą Negri w roli głównej, na ścianie kamienicy przy ul. Zamoyskiego 8 przygotowała Grupa Filmowa KolorOFFon
Mapping „Bestia love story”, czyli awangardowy pokaz kina niemego z Polą Negri w roli głównej, na ścianie kamienicy przy ul. Zamoyskiego 8 przygotowała Grupa Filmowa KolorOFFon Arkadiusz Wojtasiewicz
Pola Negri w piątkowy (3.10.) wieczór pojawiła się na ścianie kamienicy przy ul. Zamoyskiego 8 za sprawą mappingu Przeźroczy „Bestia love story”. Grupa Filmowa KolorOFFon - dodając do fragmentów filmu „Bestia” efekty i muzykę jazzowego zespołu Anomalia - stworzyła wyjątkowy wideo-art, by przypomnieć gwiazdę kina niemego i miejsce w Bydgoszczy z nią związane.

Wideo. Czy CV jest kluczowe w szukaniu pracy?

To była dość krótka wizyta (ok. 15-minutowa), ale jak przystało na światową gwiazdę kina - efektowna. Na ścianie kamienicy przy ul. Zamoyskiego 8, która sto lat temu była własnością Poli Negri, sławna aktorka pojawiła się w scenach z filmu „Bestia" (Polska, 1917) w reż. Aleksandra Hertza. Można by powiedzieć, że jak w filmie czyni to główna bohaterka (grana oczywiście przez Polę Negri), tak postać Apolonii Chalupec po zmierzchu wymknęła się z domu, by przy muzyce i winie bawić się na mieście.

Jak powiedział nam Krzysztof Nowicki, szef Grupy Filmowej KolorOFFon oraz festiwalu Przeźrocza, mapping „Bestia love story” to eksperymentalna forma obrazu filmowego.

- Zmontowaliśmy wybrane sceny z filmu „Bestia", dodając nieco efektów oraz muzykę zespołu Anomalia (łączącego współczesny jazz z rockową tkanką - przyp. red.). W ten sposób na Zamoyskiego zaproponowaliśmy awangardowe podejście do kina niemego - wyjaśnia Krzysztof Nowicki.

Nasz rozmówca przypomina, że mapping był uzupełnieniem tradycyjnego pokazu (jaki odbył się 25.09.) odrestaurowanego cyfrowo filmu „Bestia” w Kinie Pomorzanin, które w latach 20. XX wieku jako Kristall-Palast prezentowało m.in. filmy z Polą Negri i Charlie Chaplinem, o których romansie w Hollywood było zresztą bardzo głośno. Skoro mowa o obyczajowości, można tu przytoczyć ciekawostkę z bydgoskim akcentem. Otóż aktorce, która stała się symbolem seksu, przeszkadzała nagość bydgoskiej Łuczniczki. Pola Negri, już jako światowej sławy gwiazda, była jedną z tych osób, która głośno namawiała do przeniesienia pomnika w bardziej ustronne miejsce.

A wracając do niedawnego pokazu w ramach Przeźroczy w Pomorzaninie, warto dodać, że tu film „Bestia” był również ilustrowany muzyką graną na żywo przez muzyków związanych z Bydgoszczą: Irenę Filuś i Jacka Cichockiego.

- Pokazem w Pomorzaninie, jak i na Zamoyskiego staraliśmy się opowiedzieć o Poli Negri w wymiarze globalnym oraz lokalnym. Chociaż początki jej kariery w kraju nie były bezpośrednio związane z Bydgoszczą, to jednak Kristall-Palast i kamienica były - i nadal są - częścią filmowej historii i życia Poli Negri - dodaje szef festiwalu Przeźrocza.

Powrót do szalonej epoki lat dwudziestolecia z Polą Negri w wymiarze lokalnym doskonale wpisał się w obchodzony właśnie rok 100-lecia odzyskania przez Bydgoszcz niepodległości i był kolejną odsłoną tegorocznej edycji festiwalu Przeźrocza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto