Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polisa OC. Czy opłaca się zmieniać ubezpieczyciela? Jak to zrobić?

OPRAC.: Moto Fakty
Koniec umowy obowiązkowego OC to dobry moment, żeby sprawdzić, czy na kolejnej polisie nie da się zaoszczędzić. Podczas trwania umowy OC nie można zmienić ubezpieczyciela, ale da się to zrobić od kolejnego okresu ochrony i wielu kierowcom to się opłaca.

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest w Polsce obowiązkowe. W praktyce reguły ochrony określa ustawa, więc wszystkie zakłady ubezpieczeń sprzedają w podstawowym zakresie identyczne OC. Ale robią to w różnych cenach. Dlatego każdy kierowca znajdzie w zależności od ubezpieczyciela tańszą i droższą polisę. Zasada obowiązuje zarówno przy zakupie polisy po raz pierwszy (np. po zmianie samochodu), jak i odnowienia kończącej się umowy OC. Co ciekawe, wielu kierowców decyduje się na automatyczną kontynuację ubezpieczenia w tej samej firmie, choć to mit, że przedłużenie umowy zawsze się opłaca. Ile można zaoszczędzić decydując się na innego ubezpieczyciela?

- Podam przykład z lipca tego roku. Zgłosił się do nas klient, który dostał od obecnego ubezpieczyciela propozycję odnowienia rocznej polisy OC za 2083 zł. Uznał, że to dużo i chciał sprawdzić, czy któraś z konkurencyjnych firm nie ubezpieczy go taniej. Znalazł cztery takie możliwości i ostatecznie kupił OC za 1023 zł. Nie twierdzę, że każdy kierowca finansowo zyska na zmianie ubezpieczyciela, ale każdy powinien to sprawdzić, żeby nieświadomie nie przepłacić – mówi Jakub Nowiński z multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia.

Co zrobić, żeby zmienić ubezpieczyciela?
Zmienić ubezpieczyciela jest łatwo, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po zakupie polisy w innym towarzystwie, należy najpóźniej na dzień przed zakończeniem okresu ochrony obecnego OC wypowiedzieć umowę u dotychczasowego ubezpieczyciela. W przeciwnym razie, zgodnie z art. 28 wspomnianej ustawy, ta umowa automatycznie się przedłuży i trzeba będzie zapłacić za dwie polisy!

Zobacz także; Cofanie licznika. Przestępstwo czy wykroczenie? Jaka kara?

Wniosek o rezygnację z OC można przygotować i wysłać samodzielnie lub poprosić o pomoc sprzedawcę nowej polisy. Wypowiedzenie musi być złożone na piśmie i zawierać:

imię i nazwisko właściciela lub współwłaścicieli pojazdu,
adres zamieszania,
numer polisy ubezpieczeniowej,
powód rezygnacji (w tym przypadku to: zakup polisy w innej firmie).
Czy cena OC zmienia się w pakiecie z innymi ubezpieczeniami?
Ubezpieczając samochód warto pamiętać, że obowiązkowe OC można rozbudować o dodatkowe opcje. Cena polisy w pakiecie np. OC + AC lub OC + assistance, ubezpieczenie szyb czy NNW może być korzystniejsza, a klient zyskuje szerszą ochronę.

- To nie tajemnica: ubezpieczycielom zależy na sprzedaży ubezpieczeń w pakietach. I chcą klientów do tego zachęcać – kalkulując cenę na korzystniejszych warunkach. Dlatego, oprócz porównania cen samego OC w różnych towarzystwach, warto zweryfikować, czy nie opłaca się po prostu dodać do OC jakichś elementów. To może być AC, ale też szereg pojedynczych rozszerzeń, dając wsparcie w razie usterki na trasie, gdy przyda się holowanie lub naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia – tłumaczy Jakub Nowiński z multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia.

Partnerzy akcji
INTER CARS
AUTO SPORT GEORGES ACHARD
AUTO PARTNER

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koronowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto