Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik tysiąclecia w Bydgoszczy - najlepiej rozebrać, naprawić i złożyć go ponownie?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Społeczna Rada ds. Estetyki Miasta (na zdjęciu prof. Dariusz Markowski, szef rady) opowiada się za zachowaniem pomnika i jego rewitalizacją.
Społeczna Rada ds. Estetyki Miasta (na zdjęciu prof. Dariusz Markowski, szef rady) opowiada się za zachowaniem pomnika i jego rewitalizacją. Arkadiusz Wojtasiewicz
Nie milknie dyskusja na temat losów pomnika na skwerze Leszka Białego w Bydgoszczy. Społeczna Rada ds. Estetyki Miasta wysłała w tej sprawie list do władz miasta.

Zobacz wideo: 116.rocznica urodzin Mariana Rejewskiego, pogromcy Enigmy z Bydgoszczy

- Rada jednomyślnie sprzeciwia się zburzeniu – zniszczeniu pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego znajdującego się na skwerze Leszka Białego. Jesteśmy zdania, że skoro stan techniczny nie pozwala na prowadzenie w jego sąsiedztwie prac przez MWiK, to pomnik należy rozebrać w sposób najmniej go niszczący, przeprowadzić prace remontowe elementów i odtworzyć w obecnej formie z uwzględnieniem jego wieczornego podświetlenia.(...) Obecność dotychczasowego pomnika wyklucza wprowadzenie innej formuły skweru np. w całości poświęcenia jego żołnierzom wyklętym, o co postulują niektóre środowiska - czytamy w stanowisku rady.

To Cię może też zainteresować

Z kolei dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, Anna Rembowicz Dziekciowska opowiedziała się za zielonym skwerem w tym miejscu, który miałby służyć wszystkim. Przypomniała też, że obecny pomnik miał być de facto instalacją artystyczną upamiętniającą tysiąclecie państwa polskiego.

- Dominantą założenia miał być właśnie ten istniejący dziś trójnóg - jako symbol stabilizacji (dlatego na trzech nogach), a na jego zwieńczeniu miała być duża figura siadającego w gnieździe orła. Pierwotne założenie mające upamiętniać tysiąclecie państwa polskiego nie zostało jednak zrealizowane, nie wykonano tablic, orzeł też nigdy się nie pojawił (za bardzo przypominał orła spod Monte Cassino).

Wizja pomnika wyklętych nie spodobała się radnej Annie Mackiewicz, która również w mediach społecznościowych skomentowała
- Jeżeli ten pomnik miałby zastąpić pomnik wyklętych, to wolę już renowację obecnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pomnik tysiąclecia w Bydgoszczy - najlepiej rozebrać, naprawić i złożyć go ponownie? - Express Bydgoski

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto