Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomysł na spacer: bydgoski Londynek

MARI
MARI
W niedzielne przedpołudnie, pomimo brzydkiej deszczowej pogody, wybrałam się na rodzinny spacer. I tak trafiłam na bydgoski "Londynek"...

Ten bardzo zaniedbany, ale pełen uroku zakątek naszego miasta zaciekawił mnie tak mocno, że zaczęłam szukać informacji na jego temat.

Stare domy bydgoskiego Londynka przy ulicy Pomorskiej (dawniej Szczecińskiej) były koszarami wojskowymi. Zbudowane zostały przez prywatnego właściciela - Gottschalka Cohnfelda, który to czerpał zyski z wynajmowania ich armii pruskiej. Początkowo koszary posiadały wewnętrzne uliczki i alejki. Były ogrodzone i dostępne jedynie przez jedno wejście. W połowie lat trzydziestych XIX wieku zlikwidowano ogrodzenia, a budynki zostały przekształcone na mieszkania dla niezamożnej ludności.

Dlaczego "Londynek"?
Osiedle to prezentuje zabudowę szachulcową - bryły budynków mają proste formy architektoniczne i tworzą uporządkowany układ kompozycyjny, który przypomina zabudowania XIX-wiecznego Londynu.

W chwili obecnej Londynek jest w opłakanym stanie. Budynki od lat nie są remontowane. Na klatkach schodowych ze ścian farba odpada wielkimi płatami, w oknach brakuje szyb. Mało tego - z murów niektórych budynków wypadają cegły. Wygląda to wszystko tak, jakby od wielu lat nie posiadało żadnego właściciela.

Dowiedziałam się, że są dwie koncepcje rewitalizacji bydgoskiego Londynka. Pierwszą miało być przekształcenie go w miasteczko studenckie i mieszkania dla wykładowców. Druga to mieszkania dla artystów. Budynki mają zostać wyburzone, a na ich miejsce powstaną takie same o szachulcowej zabudowie, różniące się dobudowanym piętrem o nowoczesnym wyglądzie - ale czy to będzie pasować do architektury i charakteru XIX-wiecznego Londynka? Moim zdaniem raczej nie.

Wszelkie plany przywrócenia tej dzielnicy miasta jej świetności są dobre w swej inicjatywie, ale uważam, że burzenie budynków i stawianie ich na nowo nie jest w pełni uzasadnione. Tutaj jest po prostu potrzebny generalny remont, ponieważ odbudowane budynki mogą nie mieć już takiego charakteru, a jest to jedno z najciekawszych miejsc w naszym mieście.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto