Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poród w wodzie

Dr Piotr Siwek
Wiele klinik i oddziałów położniczych proponuje rodzącym kobietom skorzystanie z prysznica lub wanny z ciepłą wodą. Nie jest to jednoznaczne z porodem w wodzie! Poród w wodzie oznacza, że rodząca pozostaje w niej ...

Wiele klinik i oddziałów położniczych proponuje rodzącym kobietom skorzystanie z prysznica lub wanny z ciepłą wodą. Nie jest to jednoznaczne z porodem w wodzie!

Poród w wodzie oznacza, że rodząca pozostaje w niej aż do ostatniego etapu, a po urodzeniu dziecko może sobie trochę "popływać". Taki sposób rodzenia dostępny jest w Polsce jedynie w kilku szpitalach. Zazwyczaj wanna lub prysznic dostępne są tylko w pierwszym okresie porodu. Gdy zbliża się moment narodzin dziecka, rodząca proszona jest o przeniesienie się na łóżko porodowe.
W obu przypadkach różnice są zasadnicze:

Kąpiel w trakcie porodu ? do wanny lub pod prysznic wchodzi się wtedy, gdy się chce, ale tylko w pierwszym okresie porodu. Ciepła woda łagodzi bolesność skurczów i ułatwia rozwieranie się szyjki macicy.

Poród w wodzie ? do specjalnej wanny wchodzi się wtedy, gdy rozwarcie szyjki macicy osiąga ok. 5 cm, (czyli mniej więcej w połowie pierwszego okresu porodu). Woda jest zdezynfekowana i ma temperaturę 37 stopni, a temperatura powietrza w sali porodowej wynosi ok. 26 stopni. Po urodzeniu dziecko pozostaje w wodzie jeszcze ok. 30-40 sekund. Nic mu wówczas nie grozi, gdyż nadal jest połączone z matka za pośrednictwem pępowiny i łożyska. Tą drogą "oddycha".

Rodzenie w ten sposób jest szybsze i mniej bolesne. Ciepła woda działa rozluźniajaco na mięśnie, dzięki czemu dziecko przyjdzie szybciej na świat. U noworodka złagodzi szok poporodowy. Jest w niej ciszej, cieplej i nie dociera poprzez nią ostre światło. Pamiętajmy, że przez całą ciążę dziecko przebywało również w środowisku wodnym.

Poród w wodzie nie jest możliwy dla wszystkich. Jest przeciwwskazany w przypadku:

* chorób układu krążenia,
* zaburzeń układu krzepnięcia krwi,
* wahań ciśnienia tętniczego krwi,
* chorób skóry, np. łuszczycy,
* ciąży zagrożonej,
* wad rozwojowych płodu,
* zagrożenia życia matki lub dziecka.

Jednym zdaniem: jest to sposób prowadzenia porodu dla zdrowej matki i zdrowego dziecka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto