Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porzucone w okolicach marketów jednorazowe rękawiczki niepokoją. To potencjalne zagrożenie

Marta Mikołajska
Jak poinformował nas rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego, zużyte jednorazowe rękawiczki teoretycznie mogą być zagrożeniem. Dlatego powinny być szybko usuwane.
Jak poinformował nas rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego, zużyte jednorazowe rękawiczki teoretycznie mogą być zagrożeniem. Dlatego powinny być szybko usuwane. Arkadiusz Wojtasiewicz
Porzucone w okolicach marketów jednorazowe rękawiczki niepokoją wielu mieszkańców. Nie tylko ze względu na estetykę i środowisko, ale też potencjalne zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Obostrzenia mówiące o konieczności zakładania rękawiczek podczas zakupów weszły w życie 1 kwietnia. Pozbycie się tego środka ochrony skutkuje jednak sporym problemem. Jak sygnalizują nam Czytelnicy, przed niektórymi sklepami zrobił się spory bałagan. W niektórych przypadkach, kosze są przepełnione, a podmuchy wiatru przenoszą ich zawartość, np. w pobliskie krzaki czy na chodniki. Niektórzy rękawiczek wolą pozbyć się, wyrzucając je po prostu na ziemię.

- W zeszłym tygodniu byłam świadkiem, jak z jednego ze sklepów wyszedł młody mężczyzna i po chamsku, dosłownie zębami, ściągnął rękawiczki na parkingu, plując na ulicę. Aż strach reagować, bo od razu pojawiły się obelgi – komentuje pani Ewa na portalu społecznościowym.

Niektórzy twierdzą, że zużyte „foliówki”, zakładane na dłonie, mogą stać się siedliskiem koronawirusa. O opinię poprosiliśmy Jana Bondara, rzecznika Głównego Inspektora Sanitarnego.

- W takich okolicznościach teoretyczne zagrożenie istnieje. Dlatego właśnie zużyte rękawiczki jednorazowe powinny być szybko usuwane – komentuje rzecznik GIS.

O to, jak często kosze są opróżniane – te sklepowe i uliczne – zapytaliśmy w Remondisie. Jak słyszymy, za porządek wokół sklepów odpowiadają właściciele tych nieruchomości i punktów sprzedaży. A problem dotyczy przede wszystkim właśnie tych lokalizacji.

Opróżniają w dzień i w nocy

- W związku z obecną sytuacją właściciele sklepów powinni zapewnić dodatkowe pojemniki na odpady zmieszane lub zwiększyć częstotliwość opróżniania – komentuje Małgorzata Gotowska z firmy Remondis. Zapewnia, że kosze uliczne, oznaczone naklejką Remondis, opróżniane są codziennie w godzinach nocnych, a jeśli zachodzi taka potrzeba, także w ciągu dnia.

- Zgodnie z umową powierzoną przez Urząd Miasta, zobowiązani jesteśmy uprzątnąć również bezpośrednie otoczenie pojemnika. O częstotliwości oczyszczania ulic decyduje natomiast Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Bydgoszczy – mówi Małgorzata Gotowska. Dodaje, że także sami pracownicy zaopatrywani są w środki ochrony osobistej.

- W związku z pandemią, udostępniliśmy pracownikom maseczki, rękawice jednorazowe oraz płyny do dezynfekcji. Co tydzień dezynfekujemy także wszystkie samochody we flocie Remondis Bydgoszcz.
Z tym samym pytaniem zwróciliśmy się także do sieci sklepów.

- Przy każdym naszym obiekcie znajduje się kosz na śmieci, który jest regularnie opróżniany przez pracownika sklepu – zapewnia Aleksandra Robaszkiewicz, szefowa biura prasowego Lidla.

Jeżeli funkcjonariusz jest świadkiem zaśmiecania, właściwe i naturalne jest reagowanie na takie sytuacje, zwłaszcza w przypadku, kiedy wiąże to się z możliwością rozprzestrzeniania się koronawirusa

Naturalna reakcja

A czy na podobne sygnały o zaśmiecaniu reaguje Straż Miejska? Zgodnie z wytycznymi, strażnicy obecnie realizują wyłącznie zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. O ich organizacji zaś decyduje komendant miejskiej policji.

- Jeżeli funkcjonariusz jest świadkiem zaśmiecania, właściwe i naturalne jest reagowanie na takie sytuacje, zwłaszcza w przypadku, kiedy wiąże to się z możliwością rozprzestrzeniania się koronawirusa – podkreśla Arkadiusz Bereszyński, rzecznik Straży Miejskiej w Bydgoszczy.

Epidemia w Polsce. Jakie uprawnienia ma policja?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Porzucone w okolicach marketów jednorazowe rękawiczki niepokoją. To potencjalne zagrożenie - Express Bydgoski

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto