Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie film dokumentalny o Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy. - Podzielcie się wspomnieniami - teatr zachęca mieszkańców

Justyna Tota
Justyna Tota
Fotografia z roku 1915 przedstawia budynek Teatru Kameralnego z widniejącym na nim szyldem kabaretu „Clou”
Fotografia z roku 1915 przedstawia budynek Teatru Kameralnego z widniejącym na nim szyldem kabaretu „Clou” fotopolska.eu
- Jakie spektakle widzieliście na scenie Kameralnego? Z kim przychodziliście na Grodzką? - o wspomnienia związane z dawnym Teatrem Kameralnym pyta zespół reaktywowanej wmieście po latach sceny teatralnej. Do końca maja 2022 oku powstanie film dokumentalny „Tu był i... będzie Teatr”.

Boeing C-17 Globemaster amerykańskich Sił Powietrznych wylądował w Bydgoszczy

od 16 lat

- Rozpoczęliśmy prace nad filmem dokumentalnym „Tu był i... będzie Teatr”, w którym opowiemy o historii miejsca, naszej aktualnej działalności i planach na przyszłość - napisał w mediach społecznościowych Teatr Kameralny. - To ma być przede wszystkim Wasza historia - bo wielu z Was pamięta dawny Teatr Kameralny, porównuje nowy budynek z tym zapamiętanym, wspomina wystawiane przy Grodzkiej sztuki. Podzielcie się wspomnieniami o Teatrze - zachęca bydgoski Kameralny.

Artyści związani z Operą Nova oraz ich rodziny dawny Kameralny pamiętają

O to samo na swoim facebookowym profilu poprosił obecny dyrektor Teatru Kameralnego Mariusz Napierała. Wspomnieniami podzieliło się już kilkoro osób, głównie ze środowiska artystycznego, m.in. obchodzący w tym sezonie jubileusz 50-lecia swej pacy artystycznej solista Opery Nova - Ryszard Smęda:Gmach Teatru Kameralnego w 1977 roku był moim Domem. Opera miała tam kilka mieszkań służbowych. Ja, 25-latek, miałam swój pokój, ok.30m2. „Doskwierał” mi nadmetraż. Na scenie Kameralnego zaśpiewałem kilka przedstawień oper kameralnych, a może były to tylko próby, nie pamiętam na bank. Pamiętam za to specyficzny zapach Teatru. Była w tym „zapachu” historia tego miejsca - napisał artysta.

W jaki sposób można dzielić się wspomnieniami i przekazywać ewentualne pamiątki po dawnym Teatrze Kameralny w Bydgoszczy?

- Cenne jest dla nas każde wspomnienie, w każdej formie. Jeżeli ktoś chce podzielić się z nami fotografią, starym biletem czy plakatem, to można je dostarczyć do Teatru zarówno osobiście, jak i pocztą mailową czy tradycyjną - wyjaśnia nam Bogumiła Olejnik, kierownik Działu Promocji i Organizacji Widowni Teatru Kameralnego przy ul. Grodzkiej 14-16.

Wspomnieniami o dawnym Teatrze Kameralnym można podzielić się również poprzez Facebooku, komentując zamieszczony przez teatr post poniżej.

Film dokumentalny „Tu był i... będzie Teatr” powstanie do końca maja 2022 r.

Jak nam zdradzono, film dokumentalny będzie realizowany we współpracy z Pomorską Fundacją Filmową - Gdyńską Szkołą Filmową.

Należy dodać, że na realizację filmu dokumentalnego Teatr Kameralny w Bydgoszczy zdobył dofinansowanie w wysokości 180.200 zł (największe ze wszystkich jednostek samorządowych) ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego - edycja „Niepodległość po polsku”. Przyznane wsparcie umożliwi powstanie filmu, ale wyznacza też ściśle termin realizacji.

- Czasu jest niewiele bo do końca maja 2022 r. film musi powstać, a całość projektu zamyka się w terminie do końca czerwca 2022 r. - informuje kierownik Bogumiła Olejnik.

Na deska bydgoskiego Kameralnego prawie 150 spektakli, w tym prapremiera „Tanga” Sławomira Mrożka

Jak przypomina na swej oficjalnej stronie Teatr Kameralny, historia obiektu przy ulicy Grodzkiej w Bydgoszczy sięga połowy XIX wieku, stanowiąc przestrzeń dla rozrywki i gastronomii, która rozrastała się za sprawą sali bankietowej na ponad pół tysiąca gości. - W 1919 roku otwarto w nim (budynku - przyp. red.) restaurację Alt-Bromberg; mieściła się tu również siedziba kabaretu „Clou”. Budynek pełnił swoje funkcje niezmiennie aż do końca II Wojny Światowej - czytamy na stronie teatru.

Budynek przy ul. Grodzkiej po raz pierwszy na potrzeby teatralne został zaadaptowany pod koniec lat 40. XX wieku.
- Od lat 50. aż do późnych lat 80. pełniło funkcję drugiej sceny teatralnej, zyskując aktualną nazwę. W tym czasie w repertuarze znalazło się w sumie niemal 150 spektakli, w tym między innymi „Tango” Sławomira Mrożka, które na deskach bydgoskiego Teatru Kameralnego miało swoją prapremierę - przypomina swe dzieje reaktywowany teatr.

Pod koniec lat 80. zrezygnowano z użytkowania budynku przy Grodzkiej dla potrzeb teatralnych. Przechodził z rąk do rąk, przez jakiś czas służąc między innymi Operze Nova, która zlokalizowała tam swoje pracownie. Ostatecznie, w wyniku konsultacji społecznych, miasto zdecydowało o rewitalizacji gmachu i przywróceniu mu funkcji teatralnych. Powstały w 2019 roku Teatr Kameralny kontynuuje zatem niemal 200-letnią tradycję, równocześnie wkraczając w XXI wiek jako zupełnie nowe miejsce na kulturalnej mapie Bydgoszczy, dzięki skoncentrowaniu swoich działań na młodym widzu.

Trwa głosowanie...

Kiedy ostatnio jechałeś/jechałaś pociągiem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto