Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powtórka z Hłaski - koniec z mitami! [wideo]

Ewa Piątek
Ewa Piątek
Chuligan, dziwkarz, pijak? Wrażliwiec i buntownik wyklęty przez własną rodzinę?

Ślady po pisarzu Marku Hłasce można poznawać przez najbliższe tygodnie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy.

W ramach cyklu imprez pod hasłem „Powtórka z Marka Hłaski” odbyło się wczoraj spotkanie z biografem i jednocześnie kuzynem artysty, Andrzejem Czyżewskim, autorem książki „Piękny dwudziestoletni”. Z wykształcenia architekt, zdecydował się na napisanie książki kilka lat po odziedziczeniu po matce Marka Hłaski zbioru pamiątek po autorze.

Rodzinny kronikarz, nie pisarz

– Porządkowałem archiwum, listy, wycinki, pamiątki, które dostałem od ciotki, starałem się odtworzyć dokładne kalendarium życia Marka, pomagałem też studentom, udostępniając informacje do prac magisterskich – wspomina Czyżewski. – Na rynku istniało wiele nieodpowiedzialnie napisanych biografii Hłaski. Wiele informacji na temat Marka to pozostałości tekstów powstałych w służbie PRL-owskiej propagandy. Proszę się krytycznie odnosić do informacji na temat Marka Hłaski !– apeluje Andrzej Czyżewski. - Postanowiłem sam więc napisać książkę, której każde zdanie mógłbym obronić, udokumentować.

Książka „Powtórka z Marka Hłaski” nie jest więc analizą utworów Hłaski, lecz przedstawieniem faktów.
- Pierwotnie lektura ta miała ok. 600 stron – mówi autor. – Wydawca poprosił o jej skrócenie. Wyeliminowałem wiele cytatów z listów, a także anegdot, które nie budowały obrazu tego, co Marek Hłasko pozostawił po sobie dla kultury.

Znajomość od dzieciństwa
Marek Hłasko był jedynakiem. Jego rodzice założyli rodzinę wcześnie, prawdopodobnie psychicznie nie będąc do tego kroku gotowymi. Rozwiedli się, kiedy dziecko miało 3 lata. Jedna z plotek na temat Hłaski mówi, że jego późniejsze problemy wynikały z konfliktów z ojczymem, które rozpoczęły się bardzo wcześnie. Tymczasem to ojciec Marka ożenił się wcześnie po rozwodzie, matka związała się z innym mężczyzną dopiero kilkanaście lat po rozpadzie pierwszego małżeństwa. Rodzina jednak nie akceptowała Marka, odrzucała go.
Z domu chłopak wyniósł, mimo problemów w nauce, kult literatury. W rozmowach z dziennikarzami lubił konfabulować, „nakręcał się” zwłaszcza, kiedy obserwował, że rozmówca mu wierzy. Przyczynił się w ten sposób do niespójności w materiałach, które po nim pozostały.

Hłasko miał plany
Jednym z istotnych nadużyć w stosunku do wizerunku Hłaski jest uznanie jego śmierci za samobójczą. Jak twierdzi Andrzej Czyżewski, także w oparciu o wypowiedzi bliskich znajomych pisarza, Marek Hłasko w dniu śmierci miał wiele planów na przyszłość.
- Podpisał ważny kontrakt, a w Izraelu czekała na niego jego miłość – mówi biograf.

Jeszcze nie koniec powtórki z Hłaski!
Wczorajsze rozmowy z autorem książki „Piękny dwudziestoletni” to nie jedyna atrakcja festiwalu. Do 19 listopada w gmachu biblioteki czynna będzie wystawa pamiątek po pisarzu, głównie tych udostępnionych przez pana Czyżewskiego. Obejrzeć można plansze z fotografiami Hłaski w różnych okresów jego życia, książki i ich wybrane tłumaczenia na różne języki i z różnych lat, pierwodruki wydań, a także szczególny egzemplarz „Pierwszego kroku w chmurach” ze specjalną dedykacją dla matki, która podobno była tak z książką związana, że nie chciała jej nikomu wypożyczać.

Ponadto 4 listopada o 12.30 odbędzie się seminarium poświęcone Hłasce i projekcja filmu biograficznego pt.: „Piękny dwudziestoletni” w reżyserii Andrzeja Titkowa oraz spotkanie z reżyserem, 18 listopada o 12.30 będziemy mogli obejrzeć filmy „Najświętsze słowa naszego życia” oraz „Brat czeka na końcu drogi” i porozmawiać z autorem Waldemarem Grzesikiem, a 19 listopada w klubie Lizard King usłyszymy, jak twórczość Hłaski może zasilać muzykę na przykładzie The Analogs.

Zobacz też:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto