Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Kupować czy wynajmować - oto jest pytanie. Co jest tańsze i lepsze?

Artur Osak
Marek Zakrzewski
Obecny ruch na rynku najmowanych mieszkań jest o wiele większy niż jeszcze rok temu. W zaledwie 12-miesięcznym odstępie czasowym dość mocno zmieniły się warunki przyznawania kredytów hipotecznych. A to za sprawą wprowadzenia nowych przepisów w Rekomendacji S, co było powodem znacznego zaniżenia dostępności kredytowej.

Wiele osób dotychczas myślących o zakupie własnego M zaczęło mieszkania najmować i czekać na korzystniejszy moment na rynku finansowym. Liczną grupą beneficjentów rynku wynajmu są także studenci, którzy co roku w sierpniu i wrześniu intensywnie poszukują mieszkania na czas roku akademickiego.

Zobacz też: Powstaje nowe oblicze starej Wildy

Kto jest najemcą?
Wyniki badania Gratki pl wskazują, że wśród osób najchętniej poszukujących mieszkania do wynajęcia znajdują się osoby pozostające w związku nieformalnym nieposiadające dzieci.
Blisko 35 proc. odpowiedzi pochodziło od tej grupy respondentów. Najmniejszą grupę osób szukających lokum na rynku najmu, stanowią małżeństwa bez dzieci (6,8 proc.).

Okres najmu
Z danych wynika, że zdecydowana większość osób poszukujących lokum decyduje się na długoterminowy najem, tak przyznaje blisko 88 proc. badanych. Mieszkania do wynajęcia na krótki czas szuka 12,3 proc. respondentów.

Segregacja ofert
Blisko 99 proc. ankietowanych, zainteresowanych najmem mieszkania deklaruje, że nieruchomości poszukuje głównie w internecie. Jednocześnie ze wsparcia rodziny lub znajomych korzysta 46 proc. respondentów, a ogłoszenia w prasie przegląda prawie 40 proc. badanych.

Ogłoszenia multimedialne znajdujące się w serwisie internetowym są atrakcyjne dla poszukujących z kilku względów: posiadają rozbudowaną galerię zdjęć samego lokalu, jak i okolicy, dokładny opis nieruchomości, a także możliwość szybkiego kontaktu z ogłoszeniodawcą za pomocą różnych form.

Warto w tym miejscu zaznaczyć preferencje osób poszukujących mieszkania do wynajęcia. Z badania wynika, że blisko 48 proc. respondentów nie czyta w ogóle ofert zamieszczonych bez zdjęcia. 52,3 proc. ankietowanych czyta anonse również bez zdjęć. Dlatego w tym aspekcie tak ważne jest zamieszczanie kompletnych ogłoszeń w serwisie internetowym- zawierających opis i galerię zdjęć. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwiększy to znacząco ich atrakcyjność, jak i wpłynie na większą liczbę potencjalnych klientów zainteresowanych ofertą.

Z kaucją czy bez?

Kwestia kaucji dla najemców wygląda inaczej niż dla wynajmujących. Większość osób zdaje sobie sprawę, że kaucja będzie wymagana, ponieważ blisko 71 proc. respondentów deklaruje wpłatę jednokrotności miesięcznego czynszu. Jednak na drugim miejscu pojawia się już odpowiedź dotycząca braku kaucji. Takiej formy zabezpieczenia nie chce ponad 20 proc. ankietowanych.

Nie tylko dla studenta?

Mit związany z problemami wynikającymi z wynajmu mieszkania studentom, choć nadal dość silnie utrwalony w przekonaniach wynajmujących, na szczęście powoli przemija wraz z pojawiającymi się problemami właścicieli mieszkań z wynajmem swoich mieszkań.

Mimo że wiele osób nadal jest uprzedzonych do wynajmu mieszkań tej grupie klientów, należy jednak pamiętać o tym, że student to bardzo dobry materiał na długoterminowego wynajmującego. Najkrótszy okres najmu to najczęściej czas jednego roku akademickiego, wielu żaków jednak decyduje się poszukać stancji na cały okres nauki.
Ponad 63 proc. studentów szuka mieszkania, ponieważ ich uczelnia znajduje się poza miejscem stałego pobytu. Na drugim miejscu są osoby, które studiując, chciałyby mieszkać ze swoim partnerem (29 proc.).
Co jest ważne dla najemców?
Według ważności kryteriów, jakimi kierują się osoby poszukujące mieszkania do najmu, bez względu na rodzaj pozostałych wymogów, najważniejszym nadal dla blisko 75 proc. respondentów jest cena. Ten czynnik oferty zwraca zawsze uwagę na samym początku poszukiwania mieszkania.

Kolejne ważne aspekty poszukiwanego lokalu to lokalizacja, metraż, ilość pokoi, stan mieszkania oraz całego budynku.
Aż 64 proc. badanych uważa, że mieszkanie powinno być w bliskiej odległości od miejsca pracy lub nauki. Jednocześnie tylko 12,4 proc. ankietowanych chciałoby, aby w bliskiej okolicy mieszkania były placówki zdrowotne.
Okazuje się jednocześnie, że dla blisko połowy ankietowanych nie ma znaczenia głośność okolicy i są w stanie zaakceptować taką lokalizację.

Ponadto czynnikiem, który respondenci uznali za nieistotny przy oglądaniu nieruchomości, jest prezencja oprowadzającego - tak odpowiedziało 35 procent ankietowanych osób.

fot. marek zakrzewski
Coraz popularniejsze staje się wynajmowanie mieszkań, a nie ich kupowanie. Część właścicieli kupuje też pod wynajem


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Codziennie rano najświeższe informacje z Poznania i regionu na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto