Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Bydgoszczy domaga się jasnej deklaracji od Wojewody Bogdanowicza odnośnie lokalizacji centralnej dyspozytorni medycznej

PA
Obecnie w Kujawsko - Pomorskim działają dwie dyspozytornie medyczne: w Toruniu i Bydgoszczy. Od kwietnia 2021 roku ma być tylko jedna. Póki co, Wojewoda nie wskazuje gdzie ma być utworzona.
Obecnie w Kujawsko - Pomorskim działają dwie dyspozytornie medyczne: w Toruniu i Bydgoszczy. Od kwietnia 2021 roku ma być tylko jedna. Póki co, Wojewoda nie wskazuje gdzie ma być utworzona. Aleksandra Pasis
Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski zwrócił się do Wojewody Mikołaja Bogdanowicza o wskazanie lokalizacji jednej, centralnej dyspozytorni medycznej dla całego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Obecnie działają dwie: w Bydgoszczy i Toruniu.

Zobacz wideo: Koronawirus - pojawiły się nowe objawy

Rafał Bruski chce się dowiedzieć, gdzie od kwietnia przyszłego roku będzie działała centralna dyspozytornia medyczna w nawiązaniu do aktualizacji Wojewódzkiego Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Póki co, Wojewoda w piśmie do prezydenta Bruskiego informuje że od 1 stycznia 2021 roku to Wojewoda przejmie zadania dyspozytorni medycznej, a pracownicy tej jednostki będą pracownikami urzędu wojewódzkiego. Wojewoda przyznaje też, że od 1 kwietnia 2021 roku będzie funkcjonował jeden rejon operacyjny dla całego województwa [przyp. red. nie jest wskazana konkretna lokalizacja]. W rejonie tym będą funkcjonowały w sumie 93 zespoły ratownictwa medycznego w tym:

  • 12 ambulansów "S" specjalistycznych
  • 81 podstawowych karetek
  • 3 motocykli ratunkowych w okresie maj - październik w miastach: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek
    [/lista

    COMPONENT {"params":{"is_photo":"1","ids":[20828999,20829773]},"component":"selected"}

    > "Po analizie projektu dokumentu, prezydent Rafał Bruski zwrócił się z wnioskiem o jednoznaczne potwierdzenie faktu likwidacji dyspozytorni medycznej w Bydgoszczy, a co za tym idzie przeniesienia bydgoskiego rejonu operacyjnego do dyspozytorni w Toruniu. Fakt likwidacji dyspozytorni medycznej w Bydgoszczy wynika z załączników do projektu Planu" - czytamy w komunikacie Biura Prasowego Urzędu Miasta z Bydgoszczy.

    Jak informują służby prezydenta Bydgoszczy, w piśmie z 7 października nie została wskazana docelowa lokalizacja jedynej w województwie dyspozytorni medycznej. W związku z tym, Rafał Bruski ponowił swoje zapytanie w tej sprawie.

    Ze statystyk za 2019 rok wynika, że na terenie Kujawsko - Pomorskiego zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały w sumie do
    184 215 przypadków. Z tego najwięcej interwencji dotyczyło dużych miast:

    • w Bydgoszczy – 44 533,
    • w Toruniu niemal dwa razy mniej – 23 293.

      ## Jak działa bydgoska dyspozytornia?

      Obecnie jedna z dyspozytorni medycznych znajduje się przy ul. Grudziądzkiej 9-15 w Bydgoszczy, w tym właśnie miejscu dyspozytor medyczny przejmuje kontrolę nad danym zgłoszeniem. Zespoły podstawowe przy podejmowaniu decyzji na miejscu zdarzenia mogą korzystać z konsultacji telefonicznej z lekarzem konsultantem WSPR w Bydgoszczy oraz wojewódzkim koordynatorem ratownictwa medycznego w Bydgoszczy. Dyspozytor medyczny w Bydgoszczy dysponuje ambulansami systemu PRM, kierując się zasadą najbliższego zespołu ratownictwa medycznego względem miejsca zdarzenia, bez konieczności uwzględniania granic administracyjnych powiatów i gmin.

      Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto