Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prof. Kazimierz Denek nie żyje. Odszedł zasłużony tczewianin

Bartosz Listewnik
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
W czwartek, 4 lutego, zmarł Kazimierz Denek - profesor Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, wybitny Polak odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Polonia Restituta oraz Złotym Laurem Medalu Polonia Mater Nostra Est oraz Honorowy Obywatel Miasta Tczewa.

- Droga życiowa prof. zw. dra hab. Kazimierza Denka rozpoczęła się 12 listopada 1932 r. w Krzemieńcu - mówi Kazimierz Ickiewicz, tczewski historyk. - Wojenne losy przywiodły go do Tczewa, gdzie w latach 1949-1953 był wychowankiem Domu Dziecka i uczniem Państwowego Liceum Administracyjno-Handlowego. W latach 1953-1957 Kazimierz Denek studiował w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Poznaniu. Po ukończeniu studiów w latach 1957-1958 pracował jako nauczyciel arytmetyki gospodarczej, ekonomiki handlu, księgowości, statystyki i planowania w swojej tczewskiej szkole.

W 1965 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. Od września 1966 r. został adiunktem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na Wydziale Filozoficzno-Historycznym tej uczelni uzyskał w 1972 roku habilitację. W latach 1975-2003 kierował Zakładem Dydaktyki Ogólnej. W 1980 r. został profesorem nadzwyczajnym, a w 1989 r. profesorem zwyczajnym. Swoje zainteresowania naukowo-badawcze Profesor Kazimierz Denek koncentrował wokół problemów: dydaktyki (ogólnej, szkoły wyższej i zawodowej), pedeutologii (kształcenie, dokształcanie i doskonalenie zawodowe nauczycieli), przemian w edukacji, aksjologii i teleologii w pedagogice, ekonomiki kształcenia, krajoznawstwa i turystyki.

Profesor Kazimierz Denek utrzymywał stały kontakt z Tczewem, przede wszystkim z Zespołem Szkół Ekonomicznych i Domem Dziecka, uczestniczył w szkolnych uroczystościach, spotkaniach z młodzieżą i nauczycielami. W 1993 r. otrzymał tytuł Honorowego Członka Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie. Z okazji Dnia Tczewa upamiętniającego historyczny fakt powrotu miasta do Macierzy w 1920 r. odbył się 30 stycznia 1997 r. zjazd wybitnych tczewian. Wśród dziesięciu znamienitych gości był również profesor Kazimierz Denek, któremu Rada Miejska w Tczewie nadała w następnym roku najwyższe wyróżnienie „Honorowego Obywatela Miasta Tczewa”. W swojej uchwale tczewski samorząd podkreślił niezwykle bogatą twórczość i wybitne osiągnięcia naukowo-dydaktyczne i turystyczno-krajoznawcze oraz promowanie miasta Tczewa w kraju i za granicą.

Wspomnienie Jana Kulasa o prof. Kazimierzu Denku
Jako Tczewianie, możemy być dumni, że profesor Kazimierz Denek ma swój tczewski rodowód. Jak wiadomo wychował się w Domu Dziecka w Tczewie. Podczas rozmów Profesor chętnie wspominał lata nauki w szkole średniej w Tczewie. Szczególnie eksponował rolę swojej wychowawczyni Olimpii Swianiewicz, wyjaśnijmy żony legendarnego ostatniego świadka zbrodni katyńskiej i zarazem sławnego profesora - Stanisława Świaniewicza (1899-1997). Pani Olimpia miała istotny wpływ na wychowanie, aspiracje i zainteresowania K. Denka. Potrafiła rozbudzić w nim zainteresowania ojczystym krajem, regionem i miastem, i to w najtrudniejszych czasach stalinowskich. Pamiętam, jak pięknie kiedyś prof. K. Denek powiedział o niej - jako znakomitej nauczycielce języka ojczystego. Mówił o Pani Olimpii z ogromnym szacunkiem i uczniowską miłością. To się naprawdę rzadko zdarza.

Podczas spotkań z prof. K. Denkiem zauważyłem sympatię i umiłowanie Tczewa jako rodzinnego miasta. Nie ograniczało się to jedynie do wspomnień z lat dzieciństwa i młodości. Już jako sławny i wybitny profesor rangi krajowej, a nawet międzynarodowej, mieszkając w Poznaniu, konsekwentnie interesował się współczesnym życiem Tczewa. Przypominam sobie, że podczas jednego ze spotkań zaskoczył mnie informacją, iż czytał mój historyczny artykuł biograficzny w "Panoramie Miasta". Prawdopodobnie dotyczyło to zarysu biografii komandora Antoniego Garnuszewskiego (1886-1964).

W 1997 roku miałem okazję być wśród współorganizatorów "Zjazdu Znamienitych Tczewian". Wytypowaliśmy wtedy "złotą dziesiątkę", najbardziej znanych i zasłużonych indywidualności dla Tczewa. Naturalnie prof. K. Denek zajmował w niej ważne miejsce, które nie podlegało żadnym wątpliwościom. Dobrze pamiętam wystąpienie prof. K. Denka na Zjeździe Znamienitych Tczewian. Zaimponował mi z dwóch powodów. Po pierwsze, zaimponował mi swoja klasą profesorską, erudycją i elegancją ciekawego i mądrego człowieka. Po drugie, ujęła mnie jego prostolinijna, szczera i serdeczna sympatia dla naszego miasta. Miało się wrażenie, jakby dopiero co wczoraj wyjechał z Tczewa.

W 1990 roku usilnie i skutecznie zabiegałem, jako przewodniczący Rady Miejskiej w Tczewie, o ustanowienie najwyższego wyróżnienia samorządu miejskiego w postaci Honorowego Obywatelstwa Miasta Tczewa. Mam satysfakcję, że prof. K. Denek znajduje się w pierwszej dziesiątce honorowych obywateli Tczewa. Kiedy byłem już w parlamencie, w 1998 roku Rada Miejska przyznała to honorowe wyróżnienie właśnie prof. K. Denkowi. Warto przywołać jego uzasadnienie: "za niezwykłą twórczość i wybitne osiągnięcia naukowo-dydaktyczne i turystyczno-krajoznawcze oraz promowanie miasta Tczewa w kraju i za granicą". Niewątpliwie Profesor w pełni na to wyróżnienie sobie zasłużył.

Kiedy dotarła do mnie informacja o śmierci prof. K. Denka (4.02.2016), przypomniałem sobie jego ostatnią publiczną wizytę w Tczewie. To było wiosną 2012 roku. Profesor zaprezentował wtedy swoją najnowszą i chyba najważniejszą książkę pt. "Filozofia życia" (Poznań 2012). W tej w dużym stopniu wspomnieniowej książce, Profesor przywołuje główne etapy swojego bogatego życia. Oczywiście "stacja Tczew" zajmuje tutaj bardzo ważne miejsce. Tutaj dzięki mądrej wychowawczyni O. Swianiewicz, jak zauważył jeden z recenzentów książki, K. Denek "ocalił swoją duszę przed widmem materializmu i zafascynował się pięknem kraju ojczystego". Po promocji książki "Filozofia życia", wraz z K. Ickiewiczem pogratulowaliśmy Profesorowi promocji i wręczyliśmy w darze książkę "Panoramę miasta Tczewa i Powiatu Tczewskiego w latach 1921-2011". Całe spotkanie promocyjne było w bardzo przyjaznej atmosferze (80-lecie urodzin Profesora i 50-lecie pracy dydaktyczno-wychowawczej) i jakby przeciągało się. W istocie rzeczy prof. K. Denek, mniej czy bardziej świadomie, żegnał się z nami.

I prawie na koniec. Ostatni raz rozmawiałem z prof. K. Denkiem we wrześniu minionego roku. Informowałem go o moim spotkaniu w Sejmie z sławnym prof. Janem Strelauem. Oczywiście obaj profesorowie dobrze się znali i darzyli wzajemnym szacunkiem. Prof. K. Denek wyraził swoją radość i zadowolenie z faktu, że prof. J. Strelau będzie gościł w Tczewie i w Gdańsku. Wyraziłem nadzieję, że po wyjściu prof. K. Denka ze szpitala, spotkamy się. Też nie tracił nadziei. Niestety, choroba okazała się silniejsza.

I na sam koniec. Myślę, że prof. K. Denek był prawdziwym przyjacielem Tczewa. Jako Honorowy Obywatel Tczewa, godnie i zaszczytnie promował nasze miasto. W moim przekonaniu, prof. K. Denek jak mało kto zasługuje na nasz szacunek, wdzięczność i uznanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto