„Profesor to człowiek legenda”. UKW w Bydgoszczy wystawą uczci jubileusz prof. Romana Ossowskiego

Justyna Tota
Justyna Tota
W Sali Pamięci Bydgoszczan i Regionu na pierwszym piętrze Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego do 15 listopada 2022 r. czynna będzie jubileuszowa wystawa profesora Romana Ossowskiego. Wśród pamiątek m.in. karykatura profesora. Wernisaż z udziałem wybitnego naukowca 24 października o godz. 13
W Sali Pamięci Bydgoszczan i Regionu na pierwszym piętrze Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego do 15 listopada 2022 r. czynna będzie jubileuszowa wystawa profesora Romana Ossowskiego. Wśród pamiątek m.in. karykatura profesora. Wernisaż z udziałem wybitnego naukowca 24 października o godz. 13 kolaż
- Profesor Roman Ossowski to legenda naszej uczelni - słyszymy na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W poniedziałek (24 października) o godz. 13 w Bibliotece UKW odbędzie się wernisaż jubileuszowej wystawy zasłużonego dla Bydgoszczy i regionu specjalisty, twórcy kierunku psychologii na UKW. Będzie rozmowa z profesorem i niespodzianki. Wystawa dla zwiedzających będzie dostępna do 15 listopada br.

- Profesor Roman Ossowski to legenda naszej uczelni, z którą jest związany od samego początku, czyli 1969 roku - słyszymy na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

W Bibliotece UKW w Bydgoszczy wystawa na jubileusz 80 lat wybitnego profesora

To właśnie w Bibliotece UKW 24 października odbędzie się uroczyste otwarcie jubileuszowej wystawy, poświęconej wybitnemu naukowcowi, który w Bydgoszczy od lat związany jest nie tylko z obecnym Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego - na którym kierunek psychologia został stworzony (w 1996 r.) przez prof. Ossowskiego - ale także z Akademią Muzyczną (od 1983 r.) oraz z Collegium Medicum UMK w Toruniu (od 1997 r.).

Na wernisażu rozmowa z profesorem Romanem Ossowskim, film i złote myśli

Wystawa jest jubileuszowa, bo w tym roku profesor skończył 80 lat. Wernisaż, jak i rozmowę z prof. Romanem Ossowskim przeprowadzi dr Anna Antonina Nogaj, która nie tylko na co dzień współpracuje z jubilatem w Instytucie Psychologii UKW, ale jest także wychowanką profesora (najpierw miała zajęcia z prof. Ossowskim jako studentka bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec, a później jako doktorantka psychologii).

Jak nam zdradzono, Instytut Psychologii przygotował film na temat profesora - dokument ma być utrzymany, podobnie jak usposobienie jubilata, w pogodnym duchu. Zaś dr Anna Nogaj specjalnie z myślą o jubileuszu miała zebrać złote myśli profesora Ossowskiego.

Wyjątkowe pamiątki na wystawie do 15 listopada 2022 roku

Zebrano też wiele przeróżnych pamiątek związanych z prof. Romanem Ossowskim, które do 15 listopada br. można zobaczyć na wystawie w Sali Pamięci Bydgoszczan i Regionu na pierwszym piętrze Biblioteki UKW w Bydgoszczy. Wśród tych bardziej oficjalnych są m.in. oryginalne, oprawione w ramki, dyplomy Romana Ossowskiego, a także listy gratulacyjne, medale i odznaczenia - zarówno państwowe, jak i te przyznawane przez władze Bydgoszczy oraz województwa kujawsko-pomorskiego - którymi prof. Ossowski został uhonorowany w uznaniu za swe liczne osiągnięcia.

Profesor Ossowski zasłużył się dla Bydgoszczy i regionu także jako twórca i współtwórca wielu uniwersytetów trzeciego wieku oraz przewodniczący Sejmiku Profilaktyki Zdrowotnej przy Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Na jubileuszowej ekspozycji nie zabraknie też podziękowań za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Ale na ekspozycji wśród pamiątek mają być również te mniej oficjalne, jak np. zdjęcia z lat młodości profesora oraz czasów spędzonych na uczelni, obraz wykonany dla profesora przez absolwentkę czy karykatura widoczna na zdjęciu powyżej, przedstawiająca profesora Romana Ossowskiego jako pasjonata aktywności ruchowej, w porannym biegu pod pachą z książką/zeszytem, zmierzającego w kierunku Instytutu Psychologii.

- Takiego profesora znają zarówno pracownicy uczelni, jak i studenci. Profesor był i jest osobą bardzo aktywną, dbający o zdrowie i dobrą kondycję psychofizyczną - potwierdza Joanna Gurgul z Muzeum UKW w Bydgoszczy.

Nasza rozmówczyni potwierdza, że profesor Ossowski nie tylko jako badacz naukowy koncentruje się wokół problematyki jakości życia, promocji zdrowia, profilaktyki i higieny życia oraz rehabilitacji, ale zasady te sam również praktykuje, dając dobry przykład.

A za co profesor Ossowski ceniony jest najbardziej jako człowiek? - podpytujemy.
- Dla mnie wizytówką profesora jest nieschodzący z twarzy serdeczny, naturalny uśmiech i spokój jaki płynie z jego spojrzenia. To osoba niezwykle ciepła, życzliwa, otwarta - mówi nam Joanna Gurgul. - Profesor ma także niezwykłą umiejętność prowadzenia rozmów, w trakcie których potrafi nie tylko podzielić się swoją ogromną wiedzą, ale także skupić się na drugim człowieku i umiejętnie, a zarazem po przyjacielsku, doradzić. Każdy zaś argument potrafi poprzeć przykładem ze swojego życia. Tym samym pokazuje jak otwartość i empatia wspaniale przekłada się na relacje międzyludzkie. Pod tym względem profesor również może być przykładem dla nas wszystkich.

W Sali Pamięci Bydgoszczan i Regionu na pierwszym piętrze Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego do 15 listopada 2022 r. czynna będzie jubileuszowa
W Sali Pamięci Bydgoszczan i Regionu na pierwszym piętrze Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego do 15 listopada 2022 r. czynna będzie jubileuszowa wystawa profesora Romana Ossowskiego. Wernisaż z udziałem wybitnego naukowca 24 października o godz. 13

Profesor dr hab. Roman Ossowski

  • Urodził się 25 maja 1942 r. w Karsinie (woj. pomorskie). W 1960 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące w Kościerzynie. Studiował kolejno: historię w Studium Nauczycielskim w Bydgoszczy (1962), następnie pedagogikę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku (1967). Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie psychologii uzyskał w roku 1977  w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W tym samym miejscu otrzymał w 1983 roku tytuł doktora habilitowanego. 20 stycznia 2000 roku Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski nadał mu tytuł profesora nauk humanistycznych.
  • Pracę rozpoczął w 1962 roku jako nauczyciel - wychowawca w Państwowym Zakładzie Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Bydgoszczy. Zawodowo związany z trzema uczelniami: od 1969 roku z Wyższą Szkołą Pedagogiczną, od 1983 roku z Akademią Muzyczną, a od 1997 roku z Collegium Medicum UMK w Toruniu.
  • 30 stycznia 2018 r. Senat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w uznaniu zasług dla Uniwersytetu przyznał mu tytuł Honorowego Profesora UMK.
  • Twórca kierunku psychologia w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (1996) i dyrektor Instytutu Psychologii (1996-2009), a także kierownik Katedry Społecznej Psychologii Zdrowia, Rehabilitacji i Zarządzania w Instytucie Psychologii UKW. Wcześniej w ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy pełnił funkcję prodziekana, a następnie dziekana Wydziału Pedagogiki (1984-1993). W Akademii Medycznej w Bydgoszczy, późniejszym Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu, kierował Katedrą i Zakładem Psychologii Klinicznej CM w Bydgoszczy.
  • Ekspert Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej w zakresie psychologii (2004-2016). Członek Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego (1994-1997 i 2000-2002) oraz Zespołu Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego ds. Oceny Jakości Kształcenia (1999-2002). Członek Rady ds. Reformy Edukacji Narodowej (1995-1999). Ekspert Ministerstwa Edukacji Narodowej  ds. programów i podręczników (1999-2002). 
  • Posiada w swoim dorobku naukowym 4 monografie, 2 podręczniki, 16 prac redakcyjnych oraz 136 artykułów. Jest promotorem 22 rozpraw doktorskich w dyscyplinach - psychologia, medycyna oraz w dziedzinie nauk o zdrowiu. Uczestniczył jako recenzent w 34 postępowaniach habilitacyjnych oraz w 27 postępowaniach o nadanie tytułu profesora.
  • Uczestniczy w składzie rad naukowych czasopism: „Polskie Forum Psychologiczne”, „Przegląd Psychologiczny”, „Czasopismo Psychologiczne”, „Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne”,  „Niepełnosprawność - zagadnienia, problemy, rozwiązania” przy Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Warszawie, „Health Psychology Report” (red. nacz. Mariola Bidzan).
  • Od 2006 r. jest Przewodniczącym Kapituły przy Prezydencie Miasta ds. Tytułu „Profilaktyk Roku”.Za działalność naukową oraz organizacyjną otrzymał ośmiokrotnie Nagrodę Ministra.
  • Ponadto w uznaniu osiągnięć otrzymał liczne odznaczenia państwowe i medale - m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej (1985), Medal Zasługi Gloria Artis (2006), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1989).
  • Za swoje szczególne osiągnięcia został wyróżniony przez władze miasta Bydgoszczy oraz regionu kujawsko-pomorskiego następującymi odznaczeniami: „Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego” nadana przez Przewodniczącego Sejmiku i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2006); Tytuł Profilaktyk Roku (2006) nadany przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy; „Medal Wojewody Kujawsko-Pomorskiego” (2007); Tytuł Honorowy Profilaktyk Roku (2011); Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis” (2011); „Medal Kazimierza Wielkiego za zasługi dla Miasta Bydgoszczy” nadany Uchwałą Rady Miasta z dnia 28 marca 2012 r.); „Medal Honorowy Uniwersytetu Kazimierz Wielkiego Casimirus Magnus”  (2012); „Wyróżnienie Kobaltowy Pegaz Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury” za zasługi dla Bydgoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (2014); „RYCERSKI MEDAL PRZYJAŹNI” za wieloletnią ogromną pomoc i troskę w tworzeniu Konferencji Medycyny Paliatywnej „HOSPICJUM” oraz Ogólnopolskiego Forum Onkologii i Psychoonkologii w Toruniu (2021). 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wystawa "Biczowani" w galerii ORAC

Materiał oryginalny: „Profesor to człowiek legenda”. UKW w Bydgoszczy wystawą uczci jubileusz prof. Romana Ossowskiego - Express Bydgoski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie