Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program Mieszkanie Plus w Przemyślu

red, Michał Nitychoruk, gratka.pl
Tzw. mapa drogowa dla programu Mieszkanie Plus
Tzw. mapa drogowa dla programu Mieszkanie Plus mat. prasowe
Prezydent Przemyśla na zapytanie wojewody podkarpackiego, wskazał lokalizację możliwą do wykorzystania na cele budownictwa mieszkaniowego w ramach tego programu Mieszkaniec Plus.

Wskazany teren spełnia wymogi stawiane przez przygotowywany program i stanowi część działki nr 234 w obr. 212 położony przy ulicy Bakończyckiej w Przemyślu, będącej własnością Skarbu Państwa.

Zakładana wysokość czynszów, w zależności od lokalizacji i kosztu budowy, kształtować się będzie na poziomie ok. 10-20 zł/m2 w opcji najmu i ok. 12-24 zł/m2 w opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania. Należy także pamiętać, że jest to tylko opłata za wynajem lokalu, dodatkowo trzeba doliczyć opłaty za eksploatację budynku i media.

Na początku czerwca rząd przedstawił długo wyczekiwane założenia programu Mieszkanie Plus. Będzie się on opierał na 3 filarach: tanich mieszkaniach czynszowych budowanych na gruntach Skarbu Państwa, wsparciu budownictwa społecznego oraz wsparciu oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach Indywidualnych Kont Mieszkaniowych.

Projekty ustaw powinny być gotowe w połowie 2017 roku, z kolei pierwsze inwestycje mogłyby się rozpocząć z początkiem 2018 r. W tym samym roku, we wrześniu 2018, wygaśnie inny program mieszkaniowy – Mieszkanie dla Młodych, sztandarowy projekt poprzedniej ekipy rządzącej.

Ujawnienie szczegółów programu Mieszkanie+ wywołało poruszenie wśród ekspertów z branży nieruchomości. Zdania są podzielone – z jednej strony zwraca się uwagę na zwiększenie dostępności mieszkań i oferty na rynku. Z drugiej strony wątpliwości budzi sytuacja, w której uprzywilejowaną grupą stanie się część społeczeństwa kwalifikująca się do programu, która będzie mogła stać się właścicielem mieszkania w modelu dochodzenia do własności. Zmiany zapewne odbiją się na tych, którzy swoje nieruchomości już posiadają – mieszkania mogą stać się bowiem mniej atrakcyjną inwestycją kapitału niż to się dzieje teraz – spaść może zarówno ich wartość, jak i zyski, które przynoszą właścicielom z wynajmu.

– Wdrożenie rozwiązania, które pozwoli Polakom wynająć lokum w preferencyjnej cenie, może się odbić szczególnie na inwestorach. Warto jednak zauważyć, że przy założeniu, w którym pierwsze w kolejce do najmu rządowych mieszkań będą rodziny wielodzietne o niskich dochodach, znajdująca się na jej końcu spora grupa osób lepiej zarabiających nadal będzie zainteresowana najmem na zasadach wolnorynkowych – uspokaja Monika Kowalczyk, zarządca najmu.

A co o programie sądzą deweloperzy?

- Naszym zdaniem jest to kierunek słuszny, gdyż Polska cierpi na strukturalny deficyt mieszkań, którego likwidacja zajmie z całą pewnością więcej niż dekadę. Wsparcie rynku mieszkaniowego we wszystkich segmentach jest więc bez wątpienia potrzebne – komentuje Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny PZFD.

- Należy jednak zaznaczyć, że tak jak wsparcie wynajmu jest społecznie niezbędne, tak już model dochodzenia do własności może budzić wątpliwości. Ze społecznego punktu widzenia, trwałe wzbogacenie się jednej grupy (bo tak należy traktować dojście do własności i uwłaszczenie na gruntach Skarbu Państwa) kosztem innej (czyli pozostałych podatników faktycznie finansujących program) powinno być realizowane jedynie w nadzwyczajnych okolicznościach – dodaje Płochocki.

Zobacz także: Rządowy program "Mieszkanie Plus". Kto będzie mógł się o nie starać?

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto