Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program Perspektywy - 9 Hills Festival w Chełmnie. Impreza 6, 7, 8 sierpnia 2021. Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
ie zaplanowaliście jeszcze najbliższego weekendu? Warto wybrać się do Chełmna
ie zaplanowaliście jeszcze najbliższego weekendu? Warto wybrać się do Chełmna Rafał Przybylski
Zapraszamy do Chełmna od 6 do 8 sierpnia. Zapowiada się wyjątkowy czas - z Perspektywy - 9 Hills Festival.

Na 6-8 sierpnia 2021 r. zaplanowano VI edycję Perspektywy - 9 Hills Festival. Organizowany w Chełmnie od 2016 roku scala wydarzenia z dziedziny teatru, filmu, muzyki, fotografii, historii, fantastyki i streetartu. Nazwa festiwalu nawiązuje do dziewięciu wzgórz, na których położone jest miasto, a co roku w realizacji wydarzenia uczestniczy kilkaset mieszkańców Chełmna: wolontariuszy, artystów i animatorów. Festiwal został wyróżniony Certyfikatami Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej (2018, 2019), Wyróżnieniem Polskiej Organizacji Turystycznej, Certyfikatem Internautów POT, a także nagrodzony przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w konkursie „Odkrywca 2019”.

- Motywem przewodnim tegorocznej odsłony, zaplanowanej w dniach 6-8 sierpnia, będzie sztuka ruchu, a twarzą edycji Monika Kochowicz - tancerka, instruktorka, organizatorka laboratoriów i międzynarodowych warsztatów tańca, której przygoda z tańcem rozpoczęła się w 2002 roku w Zespole Tańca Ludowego „Kundzia” w Chełmnie, obecnie to członkini zarządu Oslo Kontakt Impro w Norwegii - podkreśla Klaudia Peplińska reprezentująca organizatorów Perspektywy - 9 Hills Festival. - W programie m.in. koncerty, spektakle teatralne, performanse, instalacje, wystawy, twórcze strefy w otwartych przestrzeniach miasta, a także odsłonięcie muralu. Przed oficjalnym otwarciem festiwalu wprowadzeniem w klimat weekendowych wydarzeń będzie realizacja wspólnie z mieszkańcami i turystami challengu Jerusalema - ul. Grudziądzką wypełni taniec.

Koncerty, wystawy, spektakle w Chełmnie

Otwarciem tegorocznej edycji festiwalu będzie koncert ilustracyjnej muzyki fortepianowej z pogranicza jazzu i muzyki filmowej w wykonaniu Pionomatyka.

- Autorskie kompozycje muzyka wypełnią Kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła - zapowiada Klaudia Peplińska. - W tej samej przestrzeni ostatniego dnia festiwalu zagra Gloria Campaner – włoska pianistka, laureatka Srebrnego Medalu w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Paderewskiego w Los Angeles, I Nagrody oraz Nagrody Specjalnej Prokofiewa w ramach Ibla Grand Prize oraz Europejskiej Nagrody Kultury. Campaner jest dyrektorem artystycznym serii koncertów „Associazione Bellini” w Mesynie na Sycylii. Wśród muzycznych punktów programu również kontynuacja projektu Woman in Art. Na chełmińskich Nowych Plantach zagrają: Ducks! (Lani Bagley i Craig Schuftan - dwójka Australijczyków, ich muzyka to mieszanka syntezatorów i wokalnych loopów), Ina West (dzięki jej połączeniu transowej, nowofalowej elektroniki, doprawionej folkiem i jazzem powstaje mieszanka łącząca chłód wczesnego Depeche Mode z energią, jaką na żywo elektryzuje DIe Antwoord), Goga M aka Lil Bustard (producentka, promotorka muzyki elektronicznej, związana z Polską sceną od 2004 r., grała w większości uznanych klubów w Polsce, członkini żeńskiego kolektywu dj’skiego TwiceDice i No diX on deX), Senthia (od lat związana ze środowiskiem klubowym i muzyką elektroniczną, należy do wrocławskiego kolektywu HeartBeats) i El’Mirka (miłośniczka winyli z Zielonej Góry, twórczyni setów z muzyką techno, współzałożycielka agencji Plug&Play).

Z kolei drugiego dnia w strefie na Nowych Plantach zagrają m.in. SIMA (weteran polskiej sceny klubowej, rezydent legendarnego sopockiego klubu Sfinks 700), Luk&Lunar, Sinusoida (duet pracuje ze sobą od 2003 roku, założyciele i współorganizatorzy Audiopola, niezależnej sceny przy Audioriver Festival w Płocku, a ich muzyczna opowieść to połączenie różnych gatunków muzyki elektronicznej od nu-disco, deep, tech-house po techno) i pochodzący z Wilna Jack Krass (twórcza chilloutowego transu – mieszanki muzyki house, funku, soulu i techno).

- Wśród teatralnych punktów m.in. Sopocki Teatr Tańca ze spektaklem „Dyskretny urok Picassa” - dodaje Klaudia Peplińska. - Inspiracją artystów jest postać Pabla Picassa, urodzonego w 1881 r. w Maladze, hiszpańskiego malarza, grafika, rzeźbiarza, uznawanego za jednego z najwybitniejszych artystów XX w. Wybrane dzieła z różnych okresów, od subtelnej formy, naturalizmu przez kubistyczną deformację, dekonstrukcję, karykaturę, po surrealistyczną abstrakcyjną ekspresję, wyznaczą dla twórców STT formę o zróżnicowanej stylistyce ruchomych obrazów przedstawienia o ponadczasowym charakterze. Choreografia będzie efektem pracy aktorów-tancerzy, według autorskiej swobodnej interpretacji i koncepcji z pogranicza performansu, tańca, kreacji aktorskiej i dramaturgii teatralnej – w duchu surrealistyczno-kubistycznym.

Przed miłośnikami teatru także prezentowany na rynku spektakl „Emigrantka” w wykonaniu Vilde Valldal-Johannessen – absolwentki Akademii Baletowej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Oslo, która w wieku 19 lat postanowiła zamieszkać w Polsce. Ten społeczno-taneczny duodram komediowy, jak nazywają go jego twórcy łącząc taniec, komedię i teatr lalkowy, przedstawia nam ukazany w krzywym zwierciadle obraz nowego dla niej kraju, widziany oczami młodej Norweżki, która raz po raz musi znosić gaszenie jej entuzjazmu zimnym prysznicem z pesymistycznej polskiej mentalności, zawsze do połowy pustej szklanki.

- Wśród lokalnych teatralnych akcentów - spektakl Teatru Uśmiechy. Grupę pod okiem aktorki i reżyserki Igi Jambor-Skupniewicz tworzą uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Chełmnie - wskazuje Klaudia Peplińska. - Teatr powstał dwa lata temu, jest rezultatem realizacji projektu „Teatr dla życia”. Aktorzy codziennym twórczym działaniem w mieście okazują, jak bardzo zaangażowanie w to, co się robi, czyni człowieka sprawnym. Wśród teatralnych przeżyć tegorocznej odsłony będzie wieczorny przemarsz u z Teatrem Pantomimy „Dar” i występ iluzjonisty Filipa Piestrzeniewicza - półfinalisty programu „Mam Talent”, współpracującego na co dzień z teatrami przy efektach iluzjonistycznych, posiadający na autorski filozoficzno-iluzjonistyczny spektakl w Teatrze Szwalnia w Łodzi.

W programie również persformanse uliczne. W trakcie trzech dni festiwalu po przestrzeni miasta będzie przemieszczać się Wirus Black. To postać z przestrzeni dataizmu (ideologii zgodnie z którą najwyższa wartością jest przepływ informacji), zaprojektowana przez Marka Tomasika – rzeźbiarza, performera, twórcy najdłuższego rysunku na świecie. Zwieńczeniem warsztatów prowadzonych 3-5 sierpnia przez twarz festiwalu, Monikę Kochowicz, będzie z kolei performans uliczny przygotowany przez uczestników zajęć.

Performans, instalacje uliczne, mural, kino letnie w Chełmnie

- W programie także liczne instalacje. Główna, co roku najbardziej wyczekiwana, powstanie nad ul. Grudziądzką, głównym deptakiem miasta. Zrealizowana przez PsaOgrodnika – pod tą nazwą kryje się artystka specjalizująca się w aranżacji przestrzeni, zostanie podzielona na trzy, współgrające ze sobą części - wyjaśnia Klaudia Peplińska. - Wśród instalacji także m.in. skierowana do najmłodszych instalacja Anny Kaźmierak - pochodzącej z Chełmna autorki Najlepszej Graficznej Książki Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY „Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada”, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz instalacja autorstwa kolektywu chełmnian Toma Skofa i Mika Ortaliona. Przed nami też odsłonięcie szóstego już muralu, który w tym roku powstał na ścianie oficyny kamienicy przy ul. Grudziądzkiej 36. Stworzył go Vasyl Savchenko - twórca interdyscyplinarny, który urodził się we Lwowie, gdzie na Akademii Sztuk Pięknych zdobył tytuł magistra sztuki w zakresie malarstwa monumentalnego, kolejny tytuł - tym razem w zakresie grafiki, zdobył na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Zajrzeć też będzie można do kina letniego, każdego festiwalowego wieczora. Będzie realizowany od pierwszej edycji festiwalu LARP - aktywność z pogranicza gry miejskiej i teatru improwizowanego, a także gra miejska dla najmłodszych. W programie liczne przestrzenne strefy twórcze m.in. strefa KIDS - przestrzeń inspirujących aktywności familijnych dla całych rodzin, strefa Stowarzyszenia Przybij Piątkę - na podwórku przy ul. Rynkowej będzie można zobaczyć siebie w innym wymiarze, poczuć wspaniałe doznania sensoryczne zainspirowane naturą i ruchem w atmosferze ciszy i spokoju, fotograficzna, sentymentalna strefa Sławomira Sawiny – chełmińskiego fotografa, który uwieczniać będzie tańczące pary, strefa EKO przygotowane przez chełmińską młodzież i oraz Strefa Równowagi z Naturą na placu przy Kościele św. Ducha.

Będą też wystawy fotograficzne m.in. plenerowe „Historie wytańczone” - wystawa prezentująca na ul. Grudziądzkiej archiwalne zdjęcia tańczących chełmnian, fotograficzne zapisy uroczystości organizowanych m.in. przez zakłady pracy oraz wystawa grafiki ukraińskiej artystki Eleny Koriaginy i wystawa prac seniorów z grupy plastycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chełmnie.

- Wśród punktów programu będzie także spotkanie autorskie z Mateuszem Waligórą, specjalistą od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca naszej planety, który pokonał pieszo niemal 1200 km wzdłuż Wisły - dodaje Klaudia Peplińska. - Przed nami też m.in. zabawa na ulicznej strefie do jazdy na rolkach, wrotkach i deskorolkach w rytmie winyli oraz rozbrzmiewająca ostatniego dnia festiwalu i mknąca po mieście na rowerze Big Bike Orchestra.

Zobaczcie zdjęcia - program na slajdach i przygotowania do Perspektywy 9HF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto