Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prokuratura: Przejęli za pożyczki mieszkania i domy warte 28 mln zł. Sąd uchylił areszt trzem podejrzanym

Redakcja
Spośród czterech zatrzymanych do sprawy trzech trafiło do aresztu. Ostatnio sąd uchylił im ten środek zapobiegawczy i zamienił na konieczność wpłacenia poręczeń majątkowych
Spośród czterech zatrzymanych do sprawy trzech trafiło do aresztu. Ostatnio sąd uchylił im ten środek zapobiegawczy i zamienił na konieczność wpłacenia poręczeń majątkowych cbsp.policja
Śledczy toruńskiej prokuratury przedłużyli do 31 maja postępowanie w sprawie gigantycznych wyłudzeń określanych jako lichwa mieszkaniowa. Podejrzani oferowali pożyczki, a potem przejmowali nieruchomości dłużników.

Kilkadziesiąt osób straciło dach nad głową i wpadło w ogromne kłopoty finansowe. Mieszkańcy Torunia, Bydgoszczy, ale też m.in. Warszawy dali się naciągnąć grupie oferującej pożyczki i kredyty.

Śledztwo, które trwa od jesieni ubiegłego roku, zostało właśnie przedłużone do 31 maja. - Wykonywane są kolejne czynności i gromadzony materiał dowodowy - mówi prok. Andrzej Kukawski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Toruniu.

W październiku ubiegłego roku w tej sprawie zatrzymano cztery osoby. Sąd wobec trzech mężczyzn zastosował tymczasowe aresztowanie. Trafili za kraty na trzy miesiące. Pod koniec roku wnioskowali o złagodzenie tych sankcji.

Uchylone areszty

- Sąd uchylił środek zabezpieczający w postaci tymczasowego aresztowania, a w zamian wobec podejrzanych zastosowano między innymi poręczenia majątkowe - wyjaśnia prok. Andrzej Kukawski.

W działaniach, których efektem było zatrzymanie podejrzanych, brali udział funkcjonariusze Wydziału w Toruniu Zarządu w Bydgoszczy Centralnego Biura Śledczego Policji. W toku śledztwa ustalono, że grupa działała w latach 2013 - 2019 na terenie Torunia, Bydgoszczy i Warszawy. Jej członkowie w gazetach o tematyce rolniczej zamieszczali ogłoszenia o możliwości uzyskania szybkiej pomocy finansowej przez osoby niemające zdolności kredytowej.

- Z usług firm korzystali właściciele nieruchomości. Wielu spośród nich to właściciele gospodarstw rolnych, którzy bądź nie mogli uzyskać kredytów w bankach z uwagi na posiadane już zadłużenie, bądź którym zależało na szybkim uzyskaniu środków finansowych, niezbędnych m.in. do spłaty innych zobowiązań bądź wstrzymania licytacji komorniczych, czy też na leczenia osób najbliższych - informują śledczy.

„Czyszczenie” hipotek

Podejrzani działali, zdaniem prokuratury, według doskonale sprawdzonego schematu. „Pokrzywdzeni nie byli informowani o faktycznych warunkach umowy, w tym o terminie przeniesienia własności nieruchomości oraz wysokim wynagrodzeniu dla pośrednika, prowizji w wysokości co najmniej 15 proc.” - informuje Prokuratura Krajowa.

- Zdecydowana część pożyczkobiorców była przekonana, że własność nieruchomości utracić może dopiero z chwilą niespłacenia pożyczki. Nie zdawali oni sobie sprawy z tego, iż tracą własność nieruchomości już z chwilą podpisania aktu notarialnego umowy pożyczki - mówią śledczy.

Zatrzymanie podejrzanych w tej sprawie było poprzedzone trwającym kilka tygodni postępowaniem. Prokuratura zebrała materiał dowodowy, który - jak zaznaczają śledczy - jednoznacznie wskazuje, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej „nie byli zainteresowani spłatą pożyczek przez pożyczkobiorców”. Następnym krokiem było przejmowanie nieruchomości i „zdejmowanie” obciążeń hipotecznych oraz egzekucji dotyczących przywłaszczanych nieruchomości. Wszystko po to, aby przejęte nieruchomości miały „czyste księgi wieczyste”.

Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy insp. Paweł Spychała przyjął ślubowanie od nowo przyjętych funkcjonariuszy. Szeregi kujawsko-pomorskiej policji zasiliło tym razem 35 mundurowych. 

Nowo przyjęci do służby policjanci rozpoczną półroczny kurs podstawowy w Szkole Policji w Legionowie.

Po zakończeniu szkolenia funkcjonariusze powrócą do naszego województwa: do Bydgoszczy - 13, do Torunia - 2, do Grudziądza - 4, do Inowrocławia - 5, do Lipna - 2, do Nakła - 2 i po jednym do: Chełmna, Świecia, Sępólna, Żnina oraz 3 do Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy. 

W trakcie uroczystości gratulacje i okolicznościowe upominki otrzymali nowo mianowani oficerowie policji. Na stopień podkomisarza mianowanych zostało 41 policjantów.

35 nowych funkcjonariuszy w kujawsko-pomorskiej policji [zdjęcia]

Chodziło tylko o pieniądze

W ustaleniach prokuratury kluczowe było dojście do faktu, że nie istniało niebezpieczeństwo wdrożenia egzekucji z nieruchomości, a pożyczkobiorcy oczekiwali tylko i wyłącznie wypłaty środków finansowych.

W śledztwie badanych jest 85 umów, a wydane postanowienia o przedstawieniu zarzutów obejmują 39 pokrzywdzonych. Szkody, o których wyrządzenie podejrzewane są osoby zatrzymane, oszacowano na blisko 28 mln zł.

100 Rocznica Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski - odc.5.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto