Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prom dla Solca Kujawskiego gotowy, ale dróg dojazdowych zero

Adam Lewandowski
Na głównym pokładzie promu z dwoma silnikami napędzającymi koła łopatkowe znajdzie się miejsce dla 15 samochodów osobowych lub 1 autobusu, 2 busów i 6 samochodów osobowych
Na głównym pokładzie promu z dwoma silnikami napędzającymi koła łopatkowe znajdzie się miejsce dla 15 samochodów osobowych lub 1 autobusu, 2 busów i 6 samochodów osobowych Fot Archiwum GP
Miało być pięknie. A wyszło jak wyszło. Prom gotowy, zwodowany, stoi w stoczni w Tczewie, ale jeszcze „bez kwitów”. A nawet gdyby były, to i tak do Solca Kujawskiego nie popłynie, bo tam nie zbudowano nawet metra dróg dojazdowych!

A miał przecież pływać - takie były zapędy - już w zeszłym roku, no, najdalej w 2020! Pisaliśmy więc, że prom gotowy, że w dziewiczy rejs popłynie do Solca, jak tylko gotowe będą drogi dojazdowe do promu...

Prom budowano ze dwa lata. Był więc czas na budowę dróg. A nie zbudowano nawet metra... Bo - odpowiedział nam Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy - Firma Kormost z siedzibą w Bydgoszczy odstąpiła od umowy na budowę dróg dojazdowych i przyczółków do przeprawy promowej. W związku z tym konieczne jest powtórzenie przetargu na prace budowlane i wybór nowego wykonawcy robót.

"Jesteśmy na etapie opracowywania dokumentacji niezbędnej do ogłoszenia kolejnego postępowania przetargowego. Jesteśmy w pełni przygotowani do realizacji tego zadania. Opracowana została koncepcja i projekt (...) Mamy wszelkie niezbędne zezwolenia, w tym: zezwolenie na realizację inwestycji drogowej oraz decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji. W budżecie województwa zabezpieczone zostały środki finansowe na powyższy cel”.

A co z promem? Wszak zwodowany został w Tczewie już jesienią zeszłego roku. Taką informację i zdjęcia przesłał nam wtedy rzecznik ZDW w Bydgoszczy: „Jednostkę promową zbudowała firma Techno-Marine z Malborka. Prom jest gotowy, obecnie firma oczekuje na ostateczne odbiory.

Aby prom mógł zostać zwodowany niezbędne jest uzyskanie przez wykonawcę: dokumentu rejestracyjnego/klasyfikacyjnego promu (wydaje je Polski Rejestr Statków), Świadectwa Zdolności Żeglugowej (wydaje Urząd Żeglugi Śródlądowej, sprawujący m.in. nadzór nad bezpieczeństwem żeglugi)”. Dopiero wtedy „Urząd Marszałkowski dokona odbioru jednostki promowej” - pisze rzecznik ZDW.

Kiedy prom zacznie pływać przez Wisłę? Aż strach wymienić rok...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na soleckujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto