Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prosty, czyli podchwytliwy

Kilkanaście tysięcy bydgoskich trzecioklasistów pisało wczoraj próbny egzamin gimnazjalny. - Wystarczyło dokładnie przeczytać teksty, żeby z rozwiązaniem zadań nie było kłopotów - twierdzą uczniowie.

Kilkanaście tysięcy bydgoskich trzecioklasistów pisało wczoraj próbny egzamin gimnazjalny. - Wystarczyło dokładnie przeczytać teksty, żeby z rozwiązaniem zadań nie było kłopotów - twierdzą uczniowie.- Pozornie łatwe zadania sprawdzają szereg umiejętności, a odpowiedź nie zawsze jest tak prosta jak się wydaje - twierdzą jednak nauczyciele.

Tego, jak wypadli na pięć miesięcy przed prawdziwym sprawdzianem, dowiedzą się już w przyszłym tygodniu. Wczoraj, punktualnie o 9.00 kilkanaście tysięcy trzecioklasistów z gimnazjów w naszym mieście zasiadło do pisania próbnego egzaminu na zakończenie szkoły. Na rozwiązanie 29 zadań z wiedzy humanistycznej mieli dwie godziny. Tylko nieliczni opuścili sale przed czasem.

- Przyznam szczerze, że spodziewałem się trudniejszych pytań. Pierwszych dwadzieścia, tzw. zamkniętych, pytań nie sprawiło mi większych trudności.

Znacznie więcej czasu zajęło mi pisanie odpowiedzi "otwartych". Wystarczyło jednak dokładnie przeczytać teksty, żeby poradzić sobie z zadaniami - twierdzi Krzysztof Płaczek, trzecioklasista z Gimnazjum nr 3. Podobnie uważa jego kolega z klasy, Marcin Trela, dla którego jednak niektóre zadania były "zbyt pogmatwane":

- Na podstawie jednego z tekstów trzeba było wymienić wartości jakie powinny cechować każdą walkę sportową. Ustalenie ich nie było proste, bo musieliśmy się oprzeć na krótkich notatkach z historii sportu. Zdecydowanie szybciej odpowiadałem na pytania otwarte. Chociaż, jak teraz porównuję z kolegami odpowiedzi, to wychodzi na to, że nie jesteśmy zgodni - dodaje.

Jako "przyjazny uczniom" ocenili test nauczyciele bydgoskiego Gimnazjum nr 3.
- Test ćwiczył umiejętność czytania ze zrozumieniem. Bez uważnego przeczytania zamieszczonych tam czterech tekstów trudno byłoby odpowiedzieć na pytania - mówi nauczyciel języka polskiego Regina Sołtysiak, przewodnicząca Zespołu Egzaminacyjnego Humanistów w Gimnazjum nr 3.

Zdaniem nauczycieli, młodzieży przypadły zapewne do gustu formy, z którymi przyszło im na teście pracować.

- Wywiad, ułożenie do niego pytań, napisanie programu uroczystości czy hasła promującego sport to formy bardzo współczesne. Spotykają się z nimi na co dzień, czytając prasę, oglądając telewizję czy przeglądając internet. Także temat testu nawiązujący do sportu jest bliski wielu uczniom - dodaje Ewa Śniegowska, polonistka z Gimnazjum nr 3.

Dziś o 9.00 trzecioklasiści sprawdzać będą swoje przygotowanie do majowego egzaminu w części matematyczno - przyrodniczej. Także dziś w "Expressie" na str 12-13 zadania z wczorajszej części humanistycznej wraz z prawidłowymi odpowiedziami.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto