Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przepiękna tęcza nad Bydgoszczą. Świetlisty, kolorowy łuk ozdobił niebo. Zobacz zdjęcia czytelników

Agnieszka Kasperek
Agnieszka Kasperek
Kiedy światło słoneczne przenika przez kropelki deszczu, woda rozprasza światło białe na składowe o różnych długościach fal (różnych barwach) i oko ludzkie postrzega wielokolorowy łuk - tęczę. W środę 25 maja w godzinach wieczornych nad Bydgoszczą można było obserwować przepiękną tęczę
Kiedy światło słoneczne przenika przez kropelki deszczu, woda rozprasza światło białe na składowe o różnych długościach fal (różnych barwach) i oko ludzkie postrzega wielokolorowy łuk - tęczę. W środę 25 maja w godzinach wieczornych nad Bydgoszczą można było obserwować przepiękną tęczę nadesłane
Tęcza to niezwykłe, wielokolorowe zjawisko. Zwłaszcza w lecie często pojawia się na niebie. Zachwycają się nią nie tylko dzieci - na twarzy dorosłego też potrafi wywołać uśmiech. W środę 25 maja w godzinach wieczornych nad Bydgoszczą można było obserwować przepiękną tęczę - wyjątkowo widoczny był cały łuk. W dodatku była to tzw. podwójna tęcza, czyli widoczny był też drugi, słabszy łuk.

Zobacz wideo z drona: Budowa wiaduktu na Wojska Polskiego w Bydgoszczy

od 16 lat

Tęcza nad Bydgoszczą

Jak powstaje tęcza? Tęcza to zjawisko optyczne i meteorologiczne, występujące w postaci wielobarwnego łuku. Powstaje w wyniku rozszczepienia światła widzialnego, zwykle promieniowania słonecznego, załamującego się i odbijającego wewnątrz licznych kropli wody (np. deszczu i mgły) mających kształt zbliżony do kulistego. Rozszczepienie światła jest wynikiem zjawiska dyspersji, powodującego różnice w kącie załamania światła o różnej długości fali przy przejściu z powietrza do wody i z wody do powietrza.

Tłumacząc na prostszy język, by powstała tęcza, potrzebne jest słońce i deszcz. Kiedy światło słoneczne przenika przez kropelki deszczu, woda rozprasza światło białe na składowe o różnych długościach fal (różnych barwach) i oko ludzkie postrzega wielokolorowy łuk.

W tęczy wyszczególnia się z reguły następujące barwy: czerwony (na zewnątrz łuku), pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy (wewnątrz łuku).

Tęcza to okrąg, nie łuk

Wiedzieliście, że tęcza jest okręgiem? Jego środek znajduje się naprzeciwko Słońca i nazywany jest punktem antysolarnym, który będzie zawsze pod horyzontem. Oznacza to, że nie można stojąc na ziemi zobaczyć całej tęczy, ale jedynie jej część - wielokolorowy łuk. Czy da się zobaczyć całą tęczę? Tak! Całą tęczę możemy zobaczyć gdy lecimy samolotem ponad chmurami.

Zobacz tęczę na zdjęciach naszych Czytelników:

Tęcza księżycowa też istnieje

Tęcza księżycowa powstaje, gdy światło odbija się od księżyca i załamuje się na kroplach wody. Powstała tęcza nie ma wyraźnych kolorów i przybiera postać białej wstążki. To bardzo nietypowe zjawisko może wystąpić tylko w kilku miejscach na całym świecie - przez cały rok można je obserwować w Parku Narodowym Yosemite w Stanach Zjednoczonych, można je zobaczyć także podczas obserwacji wodospadów Wiktorii w Zambii (Afryka). Poza tym miejscami tęcza księżycowa występuje na Kostaryce, dzięki wilgotnemu wiatrowi w okresie od grudnia do lutego w trakcie pełni Księżyca.

źródło: www.gdziejestburza.info, www.wikipedia.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto