Przeprowadzka jak z Abisynii do Londynu. Bydgoski Londynek i jego pruski mur - historia niezwykła choć zapomniana

ak
Pomieszczenia dla żołnierzy były małe i skromne. Teraz zamieszkują je czasem wieloosobowe rodziny
Pomieszczenia dla żołnierzy były małe i skromne. Teraz zamieszkują je czasem wieloosobowe rodziny Archiwum Polska Press
Udostępnij:
Ta część Bocianowa pierwotnie zamieszkana była przez szeregowych żołnierzy. Przed II wojną światową koszarowce oddano mniej zamożnym bydgoszczanom. A że przeprowadzili się oni z baraków Abisynii, poczuli się tu jak w Londynie.

Zobacz wideo: 116 rocznica urodzin Mariana Rejewskiego

Ten urokliwy, choć przez niektórych uważany za niebezpieczny, rejon Bydgoszczy prawie 100 lat temu nowym mieszkańcom wydał się luksusem.

Ulica Pomorska niegdyś była... Rynkowską

Dzisiejsza ulica Pomorska była jedną z głównych w tej części miasta w II połowie XIX wieku. Nazywała się wówczas Rynkowską (Rinkauer Strasse). Na terenie placu Kościuszki mieścił się cmentarz dla podmiejskiej gminy Bocianowo i prawdopodobnie pochówki zostały zakończone na nim około połowy wieku XIX.

W związku z tym, że w prawie pruskim były zapisy dotyczące długiego okresu zakazującego zabudowy terenu pocmentarnego, to ten teren pozostał do dziś skwerem. Kamienica o numerach 2-6 zbudowana w duchu modernizmu wzdłuż placu jest już poza terenem cmentarza.

Zabudowano natomiast inne rejony w tamtych okolicach. Zapadła decyzja o powstaniu koszar, które miasta, gdzie stacjonować miały wojska, zobowiązane były wówczas wybudować i utrzymywać.

Czyżby to zamożny kupiec ufundował kompleks budynków na Londynku?

- Dzieje samej budowy zespołu koszarowego pozostają nieustalone - zaznacza Bogna Derkowska-Kostkowska, historyk sztuki i kustosz w Pracownia Dokumentacji, Popularyzacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki. - Jak można wywnioskować z przekazów pośrednich, kompleks powstał z inicjatywy zamożnego kupca Albina Cohnfelda w końcu lat 80. XIX wieku.

To on otrzymał koncesję na wybudowanie koszar - inwestycji intratnej, aczkolwiek wymagającej dużego nakładu finansowego. Tylko pierwszy budynek - przy dzisiejszej ulicy Pomorskiej 80 (obecnie na tyłach bloku nr 80-86) - zbudowany został przez por. Rogge w 1873 r. Budowa kolejnych, przez Cohnfelda, mogła wedle szacunków trwać 4-5 lat i w pełnym kształcie koszary funkcjonowały już w 1890 r.

W czasach pruskich popularnie nazywane były "Rinkauer-Kaserne" (kaserne - niem. koszary) i od początku stanowiły siedzibę 34. Pułku Piechoty. Jednostki, która jeszcze przed I wojną światową opuściła Bydgoszcz.

W 1893 r. zespół koszarowy składał się z: 5 bloków przeznaczonych dla szeregowych żołnierzy, 2 zabudowań gospodarczych, 3 domów rodzinnych, hali ćwiczeń, wozowni i szopy na tarcze. - Tam gdzie dziś znajdują się komórki, prawdopodobnie mieściły się toalety. Warunki w samych budynkach były bowiem dość surowe, bez wygód.

A później w latach 1921-33... - W koszarach, które otrzymały imię Jana Henryka Dąbrowskiego, stacjonował 61. Pułk Piechoty Wielkopolskiej - przypomina historyk sztuki.

Już około 1936 r. zlikwidowano ogrodzenie i koszary przekształcono w osiedle mieszkaniowe zasiedlone przez niezamożną ludność cywilną. - Potocznie, nowi mieszkańcy zaczęli nazywać ten teren "Londynkiem". Miejsce, gdzie wcześniej mieli baraki - na piaskach przy ul. Dwernickiego - nazywali Abisynią. Standard był tam zdecydowanie niższy. Gdy wprowadzili się do koszarowców odczuli taką różnicę, jakby zaproponowano im lokale w Londynie - podejrzewa Derkowska-Kostkowska.

Kiedyś ulica Chocimska, zwana Sedanstrasse była ślepa

Jeszcze wtedy ul. Sedanstrasse (dziś Chocimska) była ślepa i nie miała połączenia z Pomorską. - W 1946 r. w czasie wichury uległ zawaleniu jeden z głównych, dużych pawilonów usytuowany prostopadle do Chocimskiej. Wtedy przedłużono ją łącząc z Pomorską.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie