Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przygotowanie roweru po zimowej przerwie do wiosennej jazdy

Wiktoria Poczekaj
Wiosna tego roku tak inna niż wszystkie. Wierzymy, że trwające przymusowe odosobnienie niebawem się skończy i wtedy w pełni będzie można korzystać z dobrodziejstw wiosennej pogody. Mimo trwającej epidemii miłośnicy rowerów wybierają się na bezpieczne spacery w samotności.

Większość z nas sezon rowerowy kończy jesienią. Rower chowamy do piwnicy, garażu i zapominamy o nim na kilka miesięcy. Kiedy zbliża się wiosna i czas, aby rozpocząć sezon rowerowy, okazuje się, że nasz jednoślad nie nadaje się do jazdy. Odczuwamy, że ciężko się na nim jedzie, coś stuka, a łańcuch zmienił kolor na rudy. Taka sytuacja wymaga naszej interwencji. Jeżeli rower zimował w suchym miejscu, przygotowanie go do jazdy nie zajmie dużo czasu, ale jeśli zostawiliśmy go „pod chmurką”, czas przygotowania znacznie się wydłuży - objaśnia pasjonat rowerów, aktywnie działający w pniewskim stowarzyszeniu Odjechanych.
To dobry moment, by dodatkowe wolne chwile wykorzystać na skrupulatne przygotowanie roweru.
- Zacznijmy od odkurzenia i umycia. Ważną sprawą jest wyczyszczenie zębatek i łańcucha oraz jego nasmarowanie - tłumaczy Karol.
Efekty docenimy szybko. Dzięki wykonanym czynnościom podczas pedałowania nie będzie nam nic skrzypieć i piszczeć. Jak radzi Odjechany przy okazji smarowania warto wpuścić 1-2 krople oleju w mechanizmy przerzutek, hamulców (szczękowych, bo w przypadku tarczowych lepiej uważać z olejem w okolicach tarcz i klocków), manetek.
Może się jednak też tak zdarzyć, że podczas pedałowania wciąż da się słyszeć dziwne piszczenie, a zostało nasmarowane już wszystko co się dało. Przyczyną mogą być suche gwinty od pedałów.
- Warto je odkręcić i nałożyć na gwinty trochę smaru - objaśnia Karol Pściuk.
Przygotowując rower do sezonu musimy mieć na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo, dlatego warto sprawdzić również stan klocków hamulcowych. Oceńmy skuteczność hamowania, jeśli budzi wątpliwości, zakupmy nowe okładziny hamulców. Dobrze jest również przy okazji mycia roweru dokładnie wyczyścić obręcze (w przypadku hamulców szczękowych) oraz tarcze hamulcowe (w przypadku hamulców tarczowych). Odtłuszczamy je przy użyciu benzyny ekstrakcyjnej.
Dla poprawy komfortu jazdy należy sprawdzić ciśnienie w kołach i uzupełnić je do określonej na oponie wartości. Kiedy czujemy, że zmiana biegów i hamowanie wymaga użycia dużej siły, należy wymienić linki i pancerze. Często o tym zapominamy, a jest to bardzo ważne. Pamiętajmy, aby nie olejować linek. Wilgoć i smar pod pancerzem da krótkotrwałą korzyść, gdyż woda spowoduje korozję, a smar przyciągnie brud, który zwiększy tracie ruchomych elementów. Jeśli linka jest zardzewiała, a nie chcemy inwestować w nową, oczyśćmy ją mechanicznie i załóżmy, kiedy będzie sucha.
Istotną sprawą jest również sprawdzenie dokręcenia wszystkich śrub oraz to, czy nigdzie nie ma luzów.
- Najistotniejsze miejsca to ośki pedałów, oś suportu (złap z dwóch stron za pedały i spróbuj poruszać korbą na boki), stery (pokręć kierownicą, posłuchaj czy nic nie chrobocze, podnieś rower do góry za kierownicę, zobacz czy nie ma luzu na łożyskach). Wszystkie luzy dobrze jest wyeliminować, ponieważ luźne części zużywają się o wiele szybciej, a także odbierają przyjemność z jazdy - tłumaczy fachowiec.
Nie zapominajmy, żeby nasze rowery wyposażone były w sprawne oświetlenie i dzwonek, który jak światła, jest obowiązkowy. Dla zwiększenia naszego bezpieczeństwa warto jeździć w kaskach.
- Zachęcam wszystkich do regularnego przeglądania swojego sprzętu. Rowery są na tyle proste w budowie, że po krótkim czasie, zamiast korzystać z serwisu, możemy nauczyć się samodzielnie rozwiązywać problemy techniczne - zapewnie Karol Pściuk.
Czysty i dobrze przygotowany rower to większa frajda z jazdy. Samochodów na drogach mniej, więc podróżowanie nie tylko będzie bezpieczną formą spędzania wolnego czasu ale i doskonałą alternatywą do utrudnień związanych z panującą epidemią. Nasz region z pewnością dostarczy wielu ciekawych tras, których przemierzanie sprawi nam ogromną przyjemność.
- Wszystkim rowerzystom życzę pięknej pogody, cudownych chwil na rowerze i realizacji wszystkich rowerowych planów. Udanego sezonu. - dodaje przedstawiciel Odjechanych.
Może dzięki tym ograniczonym możliwościom spędzania wolnego czasu zmienią się nasze codzienne nawyki. Jest to doskonała okazja, by w nasze codzienne życie wprowadzić więcej zajęć mogących się przydać dla naszego zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto