Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyjaźni czar

.
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, drodzy Czytelnicy, nad tym, jak to się dzieje, że pewni ludzie są w stanie przyciągać do siebie innych oraz zdobywać podziw i uczucia swoich przyjaciół? Niektórzy, czasami ...

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, drodzy Czytelnicy, nad tym, jak to się dzieje, że pewni ludzie są w stanie przyciągać do siebie innych oraz zdobywać podziw i uczucia swoich przyjaciół?

Niektórzy, czasami zupełnie niepozornie prezentujący się ludzie, przyciągają do siebie innych jak magnes przyciąga opiłki żelaza. Tacy ludzie mogą być bogaci lub biedni, bardzo inteligentni lub wręcz prości, lecz gdzieś w ich osobowościach znajduje się element, który powoduje, że są oni szanowani i podziwiani, że otoczenie zabiega o kontakt z nimi. Tym ?elementem" jest emanująca od nich zdolność do przyjaźni, do prawdziwego współbrzmienia emocjonalnego.

Dr S. Johnson (amerykański psycholog) sugeruje, żeby każdy, co jakiś czas zadał sobie, następujące pytania dotyczące kontaktów towarzyskich:

- Czy masz, chociaż jedną osobę, do której możesz pójść w chwilach załamania?

- Czy masz, chociaż kilku takich znajomych, którym możesz złożyć niespodziewaną wizytę bez potrzeby usprawiedliwiania się?

- Czy masz takich znajomych, z którymi spędzasz swój czas wolny?

- Czy masz takich znajomych, którzy pożyczą ci pieniądze lub pomogą ci konkretnie, kiedy potrzebujesz i liczysz na taką pomoc?

Jeżeli twoje odpowiedzi są negatywne, to znaczy, że twoje życie towarzyskie nie daje ci szans na znalezienie, rozwinięcie prawdziwej przyjaźni. Dotyczy to nie tylko tych osób, które się izolują od ludzi, ale także tych, którzy bywają tak zaabsorbowani licznymi przyjęciami i innymi wydarzeniami towarzyskimi, że po prostu nie mają okazji związać się z kimś bliżej. Wynika to stąd, że naprawdę wielu prawdziwych przyjaciół nie można mieć. Nie pozwala na to czas. Prawdziwa przyjaźń potrzebuje pielęgnacji, wspólnych ?przegadanych" wieczorów i nocy, długich spacerów, wspólnych celów i przedsięwzięć, sporów i rozterek razem pokonywanych, a przede wszystkim czasu wzajemnie dla siebie, gdy sytuacja tego wymaga, bez względu na własne w tym momencie niedogodności.

?Prawdziwe szczęście - powiedział Ben Jonson, angielski dramaturg i poeta - nie polega na posiadaniu niezliczonej liczby przyjaciół, lecz na odpowiednim ich wyborze?.

Są ludzie, którzy dzięki przebywaniu w dużych grupach mają silnie rozwinięte poczucie wspólnoty, ale zawsze należy ustalać ?priorytety" towarzyskie. Zacieśnienie więzów przyjaźni z niewieloma osobami jest czymś o wiele ważniejszym, niż zdobycie aż takiej popularności, żeby na przykład otrzymywać 400 pocztówek z życzeniami świątecznymi.

Wiadomo, że niewiele rzeczy naprawdę ważnych, cennych w życiu człowieka ?po prostu się zdarza?. Bo kiedy już się zdarzają, to są wynikiem tego, że naprawdę mocno tego pragnęliśmy, w różny sposób o to zabiegaliśmy, wiele dla tego może nawet poświęciliśmy...

Jeżeli chce się, więc bardzo głębokiej przyjaźni, można mieć ją również. Zależy to jedynie od tego, czemu nada się pierwszeństwo. Cenne i znaczące kontakty towarzyskie mają ci, którzy uważają je za coś ważnego i potrafią je odpowiednio pielęgnować.

?Przyjaciel to ktoś, kto przy chodzi, gdy inni wychodzą? (W. Winchell).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto