Puchar Polski. Efektowne zwycięstwa Artego Bydgoszcz i Energi Toruń [zdjęcia]

(jp)
Artego Bydgoszcz - AZS Uniwersytet Gdańsk

Dni wolne 2019 - kiedy wziąć wolne, żeby było ich jak najwięcej?
Artego Bydgoszcz - AZS Uniwersytet Gdańsk Dni wolne 2019 - kiedy wziąć wolne, żeby było ich jak najwięcej? Dariusz Bloch
Świetnie zaczął się dla nas turniej finałowy Pucharu Polski. W piątkowych ćwierćfinałach Artego Bydgoszcz i Energa Toruń nie dały żadnych szans swoim rywalom.

Artego Bydgoszcz - AZS Uniwersytet Gdański 88:56 (14:33, 13:18, 14:15, 15:22)
ARTEGO: Stanković 18, 7 zb., Morrison 16, Hornbuckle 15 (2), 6 zb., Międzik 13 (3), McBride 2, 9 as. oraz Poboży 12, Kuczyńska 8, Radocaj 2, Kocaj 2.
AZS: Szczurewska 14 (1), A. Kuras 12 (1), P. Kuras 9 (1), Stępień 7 (1), Kosalewicz 4 oraz Szczęśniak 8, Bączek 2.

To miał być najłatwiejszy mecz Artego w drodze do obrony pucharu i taki też był. AZS Uniwersytet Gdański może rządzić w I lidze, ale w starciu z gospodyniami był bez szans. W 5. minut bydgoszczanki rzuciły 18 punktów, nie myląc z gry. Jedenaście akcji z rzędu zakończyło się umieszczeniem piłki w koszu, pierwszą pomyłkę oglądaliśmy dopiero w 10. minucie.

Jedynym skutecznym sposobem gdańszczanek na zatrzymanie Morrison, Stankowić czy Hornbuckle były faule. Ale wtedy i tak gospodynie trafiały wolne. Już na początku 2. kwarty przewaga przekroczyła 20 pkt i zagadką były jedynie rozmiary wygranej.

AZS Uniwersytet Gdański jedzie do domu, a Artego tak naprawdę walkę o Puchar Polski zaczyna dziś. O godz. 17.00 zmierzy się w półfinale z głównym faworytem turnieju, CCC Polkowice (transmisja w Sportklubie).

Energa Toruń - InvestInTheWest Gorzów 89:79 (22:14, 19:17, 26:16, 22:32)
ENERGA: Stankiewicz 23 (3), Kunek 16 (3), Begić 9, 8 zb., Svaryte 7, 17 zb., Trzeciak 6 (1) oraz Tłumak 11 (3), Skobel 8 (1), Diawakana 7 (1), Schmidt 2.
INVESTINTHEWEST: Atkins 12 (1), Papova 17(2), Zoll 10, Linskens 4 oraz Juskaite 13 (1), Fikiel 5, Prezelj 9, Dźwigalska 2.

Gorąco było wokół Energi w ostatnich dniach przed turniejem. W czwartek jeden z portali internetowych doniósł, że z klubem pożegnają się Nirra Fields i Andżelika Stankiewicz. Informacja okazała się w połowie prawdziwa, bo jedynie Kanadyjka, zresztą drugi raz w ciągu miesiąca, opuściła drużynę. Nie ma z nią kontaktu i tym razem raczej trudno spodziewać się jej powrotu. Zresztą Energa już szuka innej zawodniczki na pozycję rzucającej.

Gorzowianki zaczęły od dwóch "trójek", ale to tylko rozsierdziło "Katarzynki" Stankiewicz zaliczyła serię 7 pkt, za trzy przymierzyła Kunek i szybko zrobiło się 15:8. Po świetnej obronie Energa zaliczyła serię 16:0.

To był znowu popis toruńskiego zespołu w Bydgoszczy. W 2. kwarcie dwa razy z dystansu przymierzyła Tłumak i w w 16. minucie przewaga sięgnęła 20 punktów. Jeszcze w tej kwarcie jednak coś się zacięło, gorzowianki lepiej broniły i przez ostatnie 7 minut przed przerwą z gry trafiła tylko raz "Szpila".

Kryzys przeciągnął się jeszcze do początku 3. kwarty, po dwóch "trójkach" Papovej było zaledwie 43:39, ale Energa znowu postawiła szczelną defensywę. Z dystansu zaczęły bombardować Stankiewicz i Kunek. Przewaga znowu rosła, aż do 20 pkt na koniec tej części.

Mecz wydawał się rozstrzygnięty, ale torunianki, jak w derby, za szybko go zakończyły. Po serii banalnych błędów pozwoliły zbliżyć się rywalkom na 81:75 na 2,5 min. przed końcem.

W sobotnim półfinale Energa zagra z Arką Gdynia (19.15, transmisja w Sportklubie).