Nieprawidłowe zachowanie się kierujących wobec pieszych 10 punktów karnych: - Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym
[4/11]

Punkty karne w 2019 r. Taryfikator punktów karnych na 2019 rok. Jakie będą zasady naliczania punktów? [Lista zasad] [28.11.18]

Nieprawidłowe zachowanie się kierujących wobec pieszych

10 punktów karnych:

- Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym.
- Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi.
- Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych.
- Nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża pojazd.
- Niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia.

6 punktów karnych:

- Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania.

5 punktów karnych:

- Naruszenie zakazu rozdzielania kolumn pieszych.
- Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

3 punkty karne:

- Naruszenie obowiązku zatrzymania pojazdy w taki sposób, aby umożliwić pieszym swobodny dostęp do pojazdów komunikacji publicznej lub na chodnik w przypadku braku wysepki dla pasażerów na przystanku.

Taryfikator punktów karnych 2019 r. Przedstawiamy aktualne zestawiene punktów karnych na 2019 r. za przestępstwa i wykroczenia drogowe. Pamiętaj, że nie będziesz ukarany wyłącznie mandatem! Nawet jeśli wizja opłacania swoich przewinień nie jest dla ciebie najgorsza, punkty karne powinny dać ci do myślenia. Przedstawiamy szczegółowy taryfikator punktów karnych w 2019 r.!