Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rada ds. Estetyki Bydgoszczy z ambitnymi planami na zmiany w centrum miasta i w Śródmieściu

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Wnętrza i oświetlenie zrewitalizowanych Młynów Rothera również podlegały opiniowaniu przez Społeczną Radę ds. Estetyki Bydgoszczy.
Wnętrza i oświetlenie zrewitalizowanych Młynów Rothera również podlegały opiniowaniu przez Społeczną Radę ds. Estetyki Bydgoszczy. Tomasz Czachorowski
Społeczna Rada ds. Estetyki Bydgoszczy już oficjalnie ogłosiła reaktywację, podsumowała swoje działania w ostatnich latach i zapowiedziała prawdziwą "estetyczną" ofensywę w centrum miasta i w Śródmieściu. Jakich zmian w estetyce miasta możemy się spodziewać?

Zobacz wideo: Sezon żeglugowy w Bydgoszczy otwarty!

W czwartek 24 czerwca w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przedstawiciele Społecznej Rady ds. Estetyki Bydgoszczy podsumowali swoje działania i poinformowali, że po 8 miesiącach przerwy rada się reaktywuje.

- Jedną z większych realizacji była przemiana projektu Torbydu, różnica w projektach jest kolosalna, parking na nabrzeżu został przesunięty i nie widać go z wody. Mieliśmy także swój udział w dopilnowaniu rekonstrukcji mostu Sulimy-Kamińskiego, dziś wszyscy jesteśmy dumni z tego, jak wygląda wielkomiejska jakość w sercu miasta - mówi Maciej Bakalarczyk, członek rady. - Pracowaliśmy również przy estetyce nowej Astorii, przemianie parkingu P&R na ul. Grudziądzkiej (to zmieniono całkowicie projekt parkingu dla rowerów, na elewacji pojawi się również ogromny zegar)

- Pan prezydent obiecał nam, że po zakończeniu budowy parkingu przyjdzie czas na elewację urzędu przy ul. Grudziądzkiej, obecnie nie przystaje już do tego miejsca (zapowiedziano, że część budynku zyska tzw. zieloną ścianę - red.) - mówi prof. Dariusz Markowski, szef rady.

Rada ds. Estetyki interweniowała również w sprawie inwestycji mieszkaniowej przy ul. Królowej Jadwigi. - Pierwotny projekt po prostu zablokowałem - nie kryje Marek Iwiński, plastyk miejski, członek rady. Dewelopera przekonano do podniesienia budynku (pierwotny projekt przypominał bardziej przedmieścia niż centrum miasta), przywrócenia wertykalnych otworów okiennych i kilku innych pomysłów. Sukcesów, jak podkreślają przedstawiciele rady, było dużo więcej. Wymieniono chociażby wnętrza i oświetlenie Młynów Rothera, a także projekty rewitalizacji rynku w Starym Fordonie.

Mała architektura w Bydgoszczy w spójnych kolorach

Obecnie rada pracuje nad planami ujednolicenia kolorystycznego przestrzeni miejskiej. Ma to dotyczyć np. tzw. małej architektury - lamp, barierek, słupków, docelowo również przystanków komunikacji miejskiej, a także tablic z nazwami ulic i tabliczek z numerami domów. Zaostrzyć się mają również standardy wykonywania chodników w Śródmieściu (pierwsze rezultaty zobaczyć mamy na ul. Śniadeckich), a pawilony kwiaciarek z placu Wolności zyskają nową bryłę.

- Chcemy też wprowadzić nagrody Społecznej Rady ds. Estetyki Bydgoszczy by móc nagradzać i promować działania, które szczególnie dobrze przysłużyły się estetyce miasta - zapowiada prof. Markowski.

Dlaczego rada zawiesiła swoją działalność?

Członkowie rady czuli, że na pewne procesy decyzyjne nie mają wpływu, gdyż są o nich informowani zbyt późno, by można było na przykład nanieść jakieś zmiany do projektu. Tajemnicą nie były również napięte stosunki z ZDMiKP. Czarę goryczy przelała jednak elewacja Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej. Z radą ustalono inny kolor, a inny pojawił się na budynku. O zmianie zadecydował miejski konserwator zabytków, do czego miał prawo, jednak nikogo z rady o zmianach nie poinformowano. Nowe zarządzenie prezydenta ma sprawić, że rada będzie mogła uczestniczyć w projektach na każdym etapie ich wdrażania.

Społeczna Rada ds. Estetyki Bydgoszczy to jedenastu ekspertów

  • mgr Maciej Bakalarczyk (Menadżer Starego Miasta)
  • mgr sztuki Jolanta Chmara (prezes Związku Polskich Artystów Plastyków, Bydgoszcz)
  • dr Iwona Jastrzębska-Puzowska (przewodnicząca sekcji architektoniczno-urbanistycznej Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe Bydgoszcz)
  • mgr Sebastian Kusz (Projekt Bydgoszcz)
  • prof. dr hab. Dariusz Markowski (prezes Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, UMK w Toruniu)
  • dr Ewa Raczyńska-Mąkowska (członek Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, UTP w Bydgoszczy)
  • mgr sztuki Zbigniew Pankiewicz (Związek Polskich Artystów Plastyków, Bydgoszcz)
  • dr hab. Maciej Świtała (prof. ASP w Gdańsku)
  • inż. arch. Piotr Tabaszewski (Stowarzyszenie Architektów Polskich, Odział Bydgoszcz)
  • inż. arch. Bartosz Kamiński (architekt)
  • mgr sztuki Marek Iwiński (Plastyk Miasta)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto