Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni Bydgoszczy poparli przekazanie szpitala miejskiego Politechnice Bydgoskiej. Przyjęto uchwałę intencyjną w tej sprawie

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Radni przyjęli na razie uchwałę intencyjną. Właściwa decyzja zapadnie dopiero, gdy PBŚ utworzy Wydział Lekarski.
Radni przyjęli na razie uchwałę intencyjną. Właściwa decyzja zapadnie dopiero, gdy PBŚ utworzy Wydział Lekarski. Dariusz Bloch
Radni Bydgoszczy przyjęli uchwałę intencyjną dotyczącą przekazania Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. dr. Emila Warmińskiego Politechnice Bydgoskiej, która stara się o utworzenie Wydziału Medycznego z kierunkiem lekarskim.

– Uchwała ma charakter intencyjny. Jest wyrażeniem wstępnie woli docelowego przekazania szpitalowi Politechnice Bydgoskiej. Gdy uczelnia, mam nadzieję, że się to uda, uzyska zgodę ministra edukacji i nauki, dopiero wówczas przedstawiona zostanie radnym właściwa uchwała w przedmiocie wyrażenia zgody na zmianę podmiotu tworzącego – tłumaczyła Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy.

Dodała, że starania PBŚ wychodzą naprzeciw potrzebom całego kraju, regionu i miasta, bo utworzenie kierunku lekarskiego pozwoli zmniejszyć problem kadrowy na rynku medycznym. Bydgoszcz dzięki temu rozwiązaniu zyska niezależną uczelnię kształcącą lekarzy, o co starano się od lat.

Rektor Politechniki Bydgoskiej zwrócił uwagę, że uczelnia od 72 lat jest mocno związaną z miastem, często dostosowując swój rozwój do potrzeb wynikających z sytuacji na lokalnym i regionalnym rynku pracy. Jak mówił, najpierw pozwalała na rozwój miejskiego przemysłu, dzięki kształceniu instruktorów, później dostarczała kadry potrzebne w zakresie technologii inżynierii chemicznej, a w dobie rozwoju cyberbezpieczeństwa i sektora IT, przygotowuje osoby do pracy w tym sektorze.

– Kiedy stworzono możliwości legislacyjne, otworzyła się szansa, aby uczelnie z charakteru niemedyczne mogły otworzyć kierunki lekarskie, to ponownie PBŚ chce podjąć to wyzwanie, wsłuchując się w otoczenie – powiedział prof. dr hab. inż. Marek Adamski, rektor PBŚ. – To arcytrudne zadanie, ale nigdy nie chcieliśmy zawieść Bydgoszczy – dodał.

Jak mówił, jednym z kluczowych elementów organizacji Wydziału Lekarskiego jest stworzenie twardego zaplecza szpitalnego. Najprostszą drogą do osiągnięcia tego celu byłaby umowa o dostępność do infrastruktury i możliwość realizacji na terenie jednostki usług dydaktycznych, ale takie umowy zawierane są na rok akademicki, a ponadto uczelnia nie ma możliwości, aby inwestować w infrastrukturę.

Każda uczelnia medyczna ma swoje zaplecze. Jest ono niezbędne do tego, żeby tworzyć tam kliniki i móc usadawiać rozwijające się kadry – wyjaśniał rektor, twierdząc, że przekazanie szpitala jest optymalnym rozwiązaniem.

Ponad podziałami

– Uważamy, że uchwała ma charakter historyczny. Bierzemy konkretny udział we wzmocnieniu instytucji państwowej działającej w naszym mieście i to głównie na rzecz miasta i obszaru Metropolii Bydgoskiej – stwierdził prof. Maciej Świątkowski, radny Rady Miasta Bydgoszczy z klubu Koalicji Obywatelskiej. Na koniec wystąpienia podziękował rektorowi za podjęcie starań o utworzenie Wydziału Lekarskiego.

Ta sprawa nie ma barw politycznych. Należą się podziękowania wszystkim parlamentarzystom ziemi bydgoskiej za udział w jego tworzeniu, szczególnie członkowi rządu Łukaszowi Schreiberowi, Tomaszowi Latosowi, przewodniczącemu sejmowej Komisji Zdrowia oraz Janowi Szopińskiemu, członkowi tej komisji. Gorące podziękowania nalezą się też prezydentowi Bydgoszczy za konkretne działania na rzecz PBŚ – powiedział radny.

– To niewątpliwie przełom w rozwoju Bydgoszczy. Dzięki PBŚ Bydgoszcz naprawia błąd, który popełniono oddając Collegium Medicum na rzecz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – oceniła Grażyna Szabelska z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Dodała, że rektor może liczyć na poparcie wszystkich działań, które może przyczynić się do finału, jakim będzie otwarcie Wydziału Lekarskiego.

Za przyjęciem uchwały intencyjnej opowiedziało się 28 radnych, a jeden – Marcin Lewandowski – wstrzymał się od głosu. Wcześniej radny prosił o uzasadnienie, czemu przekazanie miejskiego szpitala będzie lepszą decyzją dla Bydgoszczy niż podpisanie umowy o korzystaniu z infrastruktury szpitala.

Otworzyliście państwo powietrze dla naszego wniosku o kierunek lekarski. Obiecuję, że zrobimy wszystko, żebyśmy nie zawiedli miasta, mieszkańców i całego otoczenia – podsumował głosowanie prof. dr hab. inż. Marek Adamski, rektor PBŚ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto