Radni PiS z Bydgoszczy chcą dla Camerimage 2,75 mln zł. „Festiwal wzmacnia pozycję miasta”

jpl
Radni PiS chcą zatrzymać festiwal Camerimage w Bydgoszczy.
Radni PiS chcą zatrzymać festiwal Camerimage w Bydgoszczy. Paweł Skraba
Przed środową (19 grudnia) sesją Rady Miasta radni PiS złożyli wnioski budżetowe do projektu budżetu miasta na przyszły rok. Jeden z nich dotyczy festiwalu Camerimage.

Klub radnych PiS wnioskuje o zwiększenie kwoty dotacji dla festiwalu Camerimage na rok 2019 z zapisanych w projekcie budżetu 500 tys. do 2,75 mln zł oraz wpisanie jej w prognozę wieloletnią. Dodatkowe 2,25 mln zł radni chcą wziąć z rezerwy ogólnej. Jak uzasadniają ten wniosek?

Ich zdaniem „organizacja festiwalu w Bydgoszczy wpływa na ożywienie miasta w kilku przestrzeniach, w tym szczególnie kulturalnej, gospodarczej i turystycznej. Festiwal wprowadza prorozwojowe wartości zarówno dla miasta jak i jego mieszkańców” - argumentują. Na tym jednak nie kończą.

Jako bezpośrednią korzyść ekonomiczną, wynikającą z organizowania festiwalu wskazują przyprowadzenie do Bydgoszczy zewnętrznego kapitału, który jest wydawany na organizację Camerimage. „Całościowy koszt festiwalu w 2017 r. wyniósł ponad 9 mln zł. Przy dotacji miejskiej w wysokości 2,5 mln zł oznaczało to, że ponad 6, 5 mln zł było pozyskiwanych przez organizatorów z zewnątrz. Ponadto 1,85 mln zł organizatorzy wydali w 2017 r. stricte w Bydgoszczy – na opłacenie wynajmów, hoteli, cateringu, transportu, usług i działań promocyjnych, wynagrodzeń bydgoszczan” - piszą.

Wskazują też na wzmożony ruch turystów w martwym turystycznie listopadzie [to właśnie w tym miesiącu odbywa się festiwal - przyp. red.]. „Raport z Badania ruchu turystycznego przeprowadzonego w Bydgoszczy w 2017 r. pokazuje, że średnie deklarowane wydatki odwiedzających Bydgoszcz wynosiły odpowiednio 640 zł dla obcokrajowców oraz 230 zł dla Polaków. Przeliczając, że średnio goście festiwalu Camerimage przebywają na nim trzy dni, można oszacować bezpośrednie skutki ekonomiczne dla miasta. (...) Przykładowo, w 2018 r. organizatorzy wydali 4465 akredytacji – odpowiednio dla 1992 obcokrajowców oraz 2473 Polaków. To oznacza, że suma deklarowanych wydatków obcokrajowców w trakcie trzydniowego pobytu na Camerimage wyniosła odpowiednio - 3,8 mln zł oraz dla Polaków - 1 ,7 mln zł. Są to kwoty, które akredytowani goście Camerimage wprowadzili do lokalnego obrotu gospodarczego”- czytamy .

Radni idą jeszcze dalej. Podają wyliczenia wartości promocyjnej, wynikającej z obecności festiwalu i Bydgoszczy w różnych mediach. „Od stycznia do listopada 2018 r. Camerimage wygenerował w polskich mediach ponad 15 tys. informacji (...). Całościowa wartość ekwiwalentu reklamowego wyniosła dla tych wszystkich informacji ponad 39,9 mln zł.

Klub radnych zwraca także uwagę na korzyści społeczne płynące z posiadania festiwalu w mieście - aktywizowanie młodzieży, włączanie się w kulturalne inicjatywy, mocną część warsztatową oraz wkład festiwalu w budowanie marki i prestiżu miasta.

Tymczasem wciąż nie wiadomo, czy Marek Żydowicz, dyrektor Camerimage, pojawi się na zaplanowanym na najbliższy poniedziałek posiedzeniu Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta - ma w tym czasie inne spotkanie. Chciał się pojawić na samej sesji w ramach wystąpienia obywatelskiego, na to jednak, jako osoba, która nie jest mieszkańcem Bydgoszczy, nie dostał zgody. Zgodnie z regulaminem mógłby się natomiast pojawić na niej jako gość. Nikt go jednak nie zaprosił.

Poniżej uzasadnienie wniosku radnych PiS:

"Wsparcie przez Bydgoszcz Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage ma związek z kształtowaniem pozytywnego wizerunku miasta w Polsce i na świecie. Organizacja festiwalu w Bydgoszczy wpływa na ożywienie miasta w kilku przestrzeniach, w tym szczególnie kulturalnej, gospodarczej i turystycznej. Festiwal wprowadza prorozwojowe wartości zarówno dla miasta jak i jego mieszkańców. Wnioskowana kwota 2 750 000 zł w całości zostanie przeznaczona na promocję miasta podczas XXVII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage.

Analizując przewidywane korzyści wynikające z organizacji Festiwalu Filmowego Camerimage wzięto pod uwagę korzyści bezpośrednie i pośrednie wynikające z analiz Fundacji Tumult. Do korzyści ekonomicznych – bezpośrednich zaliczyć należy przede wszystkim przyprowadzenie do Bydgoszczy zewnętrznego kapitału, który jest wydawany na organizację Camerimage. Całościowy koszt Camerimage w 2017 roku to 9 126 029,89 zł.

Przy dotacji miejskiej w wysokości 2 500 000,00 zł oznaczało to, że ponad 6 500 000,00 złotych było pozyskiwanych przez organizatorów z zewnątrz. Ponadto 1 850 000,- zł organizatorzy wydali w 2017 roku stricte na miejscu w Bydgoszczy – na opłacenie wynajmów (Opera Nova, Multikino, Wyższa Szkoła Gospodarki), hoteli, usług cateringowych i transportowych, usług i działań promocyjnych, wynagrodzeń Bydgoszczan – tym samym większość dotacji miejskiej organizatorzy oddają na wprost w miejscu organizacji Camerimage).

Poza tym atrakcyjność imprezy generuje przyjazd do miasta wielu pasjonatów filmu z Polski z zagranicy, którzy wydają w mieście środki finansowe na określone usługi. Zgodnie z badaniami Turystyka w Bydgoszczy w roku 2017. Raport z Badania ruchu turystycznego przeprowadzonego w Bydgoszczy w 2017 roku wykonanymi na zlecenie Bydgoskiego Centrum Informacji średnie deklarowane wydatki odwiedzających Bydgoszcz w roku 2017 wynosiły odpowiednio 640 złotych dla obcokrajowców oraz 230 złotych dla Polaków. Przeliczając, że średnio goście festiwalu Camerimage przebywają na nim trzy dni, można oszacować bezpośrednie skutki ekonomiczne dla miasta Bydgoszczy wynikające z intensyfikacji ruchu turystycznego w „martwym” w tym aspekcie, listopadowym terminie festiwalu.

Przykładowo, w 2018 roku organizatorzy wydali 4465 akredytacji – odpowiednio dla 1992 obcokrajowców oraz 2473 Polaków. To oznacza, że suma deklarowanych wydatków obcokrajowców w trakcie trzydniowego pobytu na Camerimage wyniosła odpowiednio - 3 824 640,00 zł oraz dla Polaków - 1 706 370,00 zł. Są to kwoty, które akredytowani goście Camerimage wprowadzili do lokalnego obrotu gospodarczego. Co roku bezpośrednie wydatki festiwalu Camerimage w Bydgoszczy (w aspekcie działań ATL i BTL),

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anonim
Bruski kieruje się uprzedzeniami i POlityką. To nie jest już ekonomista. Żałuję że głosowałam na tego nieuczciwego człowieka. Rezygnować z czegoś co przynosi zarobek Bydgoszczanom to najwyższa nieuczciwość.
Dodaj ogłoszenie