Rak prostaty – Objawy oraz metody badania i leczenia raka prostaty. Wczesna diagnostyka ratuje życie!

Materiał informacyjny Ipsen Poland sp. z o.o.
Udostępnij:
Rak prostaty to nie wyrok! Wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie daje wysoką skuteczność. Dlatego lekarze biją na alarm – mężczyźni, badajcie się! Ryzyko rozwoju raka prostaty zwiększa się z wiekiem, ale badanie powinni przejść panowie, po 50 tym roku życia, a po 40-tym ci u których zachorował ktoś w rodzinie. Jakie objawy powinny być sygnałem ostrzegawczym? Jakie badania trzeba wykonać i jak leczy się raka prostaty? Chcąc zachęcić mężczyzn do badań profilaktycznych Szpital Uniwersytecki nr 2 w Bydgoszczy oferuje 20 testów PSA.

Objawy raka prostaty. Co jest sygnałem ostrzegawczym?

Rak prostaty to nowotwór gruczołu krokowego, zwanego też sterczem. Stanowi niemal 20 % wszystkich nowotworów złośliwych diagnozowanych u mężczyzn w naszym kraju. W 2018 roku raka prostaty rozpoznano u ponad 16 000 Polaków!

- Rak prostaty to dzisiaj istotny problem społeczny. Można powiedzieć, że mamy do czynienia ze swoistą „pandemią” zachorowań na raka prostaty w krajach wysoko rozwiniętych. Roczna zachorowalność oraz umieralność z powodu raka prostaty w całej Europie to odpowiednio ponad 300 tysięcy przypadków oraz 70 tysięcy zgonów. Szacuje się, że do 2030 roku liczba nowych przypadków może wzrosnąć do 1,7 miliona, a liczba zgonów do 500 tysięcy rocznie - komentuje dr hab. med. Piotr Jarzemski, prof. UMK. Kierownik Katedry i Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Konsultant wojewódzki w dziedzinie urologii. - Badana profilaktyczne powinniśmy rozpocząć już w 5 dekadzie życia, a najlepiej od 45 roku, natomiast u osób, u których w rodzinie występowały nowotwory, gruczołu krokowego u mężczyzn lub nowotwory piersi u kobiet, badania profilaktyczne rozpoczynamy już od 40 roku życia – dodaje ekspert.

Ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta z wiekiem i dotyczy głównie panów w wieku 40-70 lat, zwłaszcza będących w grupie ryzyka. Przy wzmożonej diagnostyce komórki nowotworowe w tym gruczole można stwierdzić nawet u połowy mężczyzn przed ukończeniem 80. rok życia. U 1 na 10 mężczyzn rozwinie się rak stercza wymagający leczenia.

Choroba rozwija się, z początku nie wywołując żadnych objawów. Dolegliwości mogą nie występować nawet w późniejszych stadiach, dlatego często jedynym sposobem jej wykrycia są badania profilaktyczne.

- Postępowanie jest proste i zależy wyłącznie od nas. Powinniśmy wykonywać badania profilaktyczne raz w roku. Pobranie krwi celem oceny poziomu PSA jeden raz w roku nie jest znacząco obciążające dla pacjenta, jest proste, ogólnie dostępne w Polsce i niedrogie. Jeżeli badania wykonujemy regularnie możemy obserwować poziom PSA. Każde podwyższenie wartości PSA jest bardzo niepokojące. Każda zmiana oddawania moczu, słabszy strumień moczu, trudności z rozpoczęciem oddawania moczu, parcia naglące, wstawanie w nocy celem oddania moczu, krwiomocz, bóle w kroczu itp. stanowią niepokojące syndromy wymagające udania się do urologa celem podjęcia diagnostyki. Pierwsze objawy raka prostaty mogą do złudzenia przypominać pierwsze objawy łagodnego rozrostu gruczołu krokowego ale ich odróżnienie wymaga specjalistycznej wiedzy – apeluje prof. Piotr Jarzemski.
Jeżeli rak prostaty powoduje symptomy, zwykle są one niespecyficzne. Mogą być przez to mylone z objawami innych schorzeń, zwłaszcza dotyczących dolnych dróg moczowych. Dolegliwości nie należy ignorować, tylko sprawdzić stan swojego zdrowia u lekarza. Bywa bowiem tak, że podobne objawy daje rozrost prostaty, który nie jest zmianą nowotworową, ale ze względu na pojawiające się z czasem powikłania wymaga podjęcia leczenia.

Jakie objawy powinny skłonić mężczyznę do konsultacji z lekarzem i wykonania badań w kierunku raka stercza? Należą do nich zwłaszcza:
▪ trudności w oddawaniu moczu,
▪ częstomocz,
▪ nykturia, czyli konieczność wstawania do toalety w nocy,
▪ silne parcie na pęcherz,
▪ ból w podbrzuszu.
W bardziej zaawansowanych stadiach rozwoju raka stercza mogą pojawić się, często nawet jako pierwsze, symptomy związane z przerzutami nowotworu do kości i węzłów chłonnych takie jak:
▪ obrzęki kończyn dolnych,
▪ bóle kostne,
▪ patologiczne złamania kości,
▪ nerwobóle,
▪ zmniejszenie siły mięśni nóg

Do pojawienia się tych objawów może nie dochodzić wcale. Ważne, aby rak prostaty był diagnozowany na wczesnym etapie rozwoju, gdy możliwości efektywnego leczenia jest najwięcej.

Trzy skuteczne metody badania raka prostaty

Rozpoznanie lub wykluczenie nowotworu gruczołu krokowego wymaga wykonania badań, z których trzy należą do najbardziej podstawowych.

▪ Oznaczanie stężenia we krwi swoistego antygenu PSA – jest to pierwszy krok, umożliwiający w ocenie zagrożenia rozwojem raka tego narządu. Niestety, jak wynika raportu „Narodowy Test zdrowia Polaków 2020”, badania stężenia PSA nie wykonało nigdy 35% mężczyzn w wieku 55-64 lat i 19% tych po 65. roku życia.

▪ Lekarskie badanie palpacyjne prostaty, wykonywane palcem przez odbyt (per rectum), w skrócie DRE (digital rectal exam).

▪ Biopsja, a następnie ocena histopatologiczna pobranego wycinka tkanki.

Chcąc zachęcić mężczyzn do badań profilaktycznych Szpital Uniwersytecki nr 2 w Bydgoszczy oferuje 20 testów PSA. Rejestracja na badanie odbędzie się 14 października w godzinach 11:00-13:00. Pierwsze 20 osób, które zadzwoni pod numer telefonu: 52 365 54 36 i poda hasło „akcja prostata” będzie miało wykonane badanie krwi celem oznaczenia poziomu PSA.

Miejsce badania:
Uniwersytecka Poradnia Urologiczna
Szpital im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy
ul. Ujejskiego 75

Wczesne leczenie raka prostaty to więcej możliwości leczenia i większe szanse na dłuższe przeżycie

Regularne wykonywanie badań w kierunku raka prostaty pozwala na wczesne jego wykrycie, a to z kolei oznacza więcej opcji terapeutycznych. Warto wiedzieć, że w większości przypadków choroba rozwija się powoli, jednak u sporej grupy pacjentów może mieć istotny wpływ na ogólny stan zdrowia.

- Wcześnie wykryta choroba pozwala albo na jej całkowite wyleczenie, albo na skorzystanie z szeregu opcji terapeutycznych, które nie są dostępne dla pacjentów z zaawansowanym nowotworem. Tymczasem z raportu „Narodowego Testu Zdrowia Polaków” wynika, że badaniu PSA (badanie wykonywane w diagnostyce raka prostaty) poddało się zaledwie 37 proc. Polaków w wieku od 55. do 64. Lat - podkreśla prof. Piotr Jarzemski.

Polska jest jednym z niewielu państw, gdzie zachorowalność i umieralność na raka stercza wzrasta. U 22 procent pacjentów rozpoznawany jest on w zaawansowanej fazie. Według statystyk w chwili zdiagnozowania choroby 25% chorych ma już przerzuty. Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów, w ciągu 30 lat liczba zachorowań na raka prostaty wzrosła siedmiokrotnie!

-Leczeniem nowotworów gruczołu krokowego zajmują się urolodzy. Leczenie raka prostaty jest możliwe w każdym stopniu zaawansowania klinicznego. Rokowanie u pacjenta z chorobą nowotworową prostaty zależy od stopnia zaawansowana klinicznego i stopnia złośliwości oraz podjętego leczenia. W województwie kujawsko-pomorskim odpowiednie przygotowanie i umiejętności diagnozowania i leczenia nowotworów gruczołu krokowego posiadają wszystkie oddziały urologii. Podkreślam to z dumą jako konsultant wojewódzki, bo stanowi to ewenement w skali Polski. W regionie dysponujemy wszystkimi dostępnymi na świecie metodami diagnostycznymi i terapeutycznymi raków gruczołu krokowego. Wykonujemy operacje radykalne klasyczne, laparoskopowe i w asyście robota da Vinci. Stosujemy nowoczesną radioterapię i brachyterapię. Używamy najnowszych leków z grupy hormonoterapii i chemioterapii. Korzystamy z programów lekowych oferujących pacjentom z zaawansowanym nowotworem najnowocześniejsze leki II i III generacji. Mamy nie tylko dostęp to nowoczesnych terapii ale również dysponujemy odpowiednią kadrą z wysokim stopniem umiejętności i doświadczenia. To do naszego województwa migrują pacjenci z całej Polski celem podjęcia leczenia nowotworów gruczołu krokowego. W naszym regionie leczymy najwięcej w Polsce raków prostaty być może dlatego, że dobrze to robimy – podkreśla prof. Piotr Jarzemski.

Rak prostaty to nie tylko męska sprawa
Badania profilaktyczne to kwestia, do której najczęściej trzeba panów motywować. Zwykle to kobiety dbają o zdrowie członków swojej rodziny, i dobrze, aby to właśnie one pomagały szerzyć wiedzę na temat raka prostaty.

- W świadomości Polaków nadal pokutuje teza, że mężczyzna musi być macho (wg słownika PWN: macho «mężczyzna o cechach uchodzących tradycyjnie za typowo męskie, takich jak siła, władczość, sprawność seksualna). Taki mężczyzna nie uda się do urologa żeby opowiadać o swoich trudnościach w oddawaniu moczu, o osłabieniu wzwodów prącia o swojej prostacie itp. Bo dla wielu to oznaka słabości i to najczęściej słabości wobec swojej partnerki. Z mojej praktyki wynika, że to partnerka najczęściej skłania mężczyznę do podjęcia badań profilaktycznych, przełamując temat tabu – podkreśla prof. Piotr Jarzemski.

Do wykonywania badań powinny skłonić nie tylko objawy ze strony dolnych dróg moczowych, ale też określony wiek – nawet w sytuacji, gdy nie występują żadne niepokojące symptomy:
▪ 50. rok życia,
▪ 45. rok życia w sytuacji, jeśli ktoś z rodziny chorował na ten nowotwór,
▪ 40. roku życia w przypadku nosicielstwa mutacji genu BRCA2.

Warto, by kobiety zachęcały swoich partnerów, mężczyzn z rodziny, braci, ojców, dziadków i znajomych do badań pomimo epidemii koronawirusa. Odpowiednie przygotowanie do wizyty, zwłaszcza noszenie maseczki ochronnej, oraz zachowanie higieny i wymaganych zasad, pomagają ograniczyć zagrożenie transmisji wirusa.

Opracowano na podstawie:

Krajowy Rejestr Nowotworów. http://onkologia.org.pl/

Zachorowania i zgony na nowotwory złośliwe w Polsce. Krajowy Rejestr Nowotworów, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej - Curie. Dostępne na stronie http://onkologia.org.pl/raporty/

European Association of Urology Guidelines. Oncology Guidelines. Prostate Cancer.

Ferlay, J., et al. Cancer incidence and mortality worldwide: sources, methods and major patterns in GLOBOCAN 2012. Int J Cancer, 2015. 136: E359.

Ferlay J, Shin HR, Bray F, et al. Cancer incidence and mortality worldwide: IARC, Cancer Base No. 10. Lyon France: Int Agency Res Cancer

Siegel R, Miller K D, Jemal A (2015). Cancer statistics, 2015. CA Cancer J Clin, 65, 5-29

Stamey, T.A., et al. Prostate-specific antigen as a serum marker for adenocarcinoma of the prostate. N Engl J Med, 1987. 317: 909

Piotr Jarzemski, Sławomir Listopadzki. Laparoscopic radical prostatectomy. J. Endourol., 14: Suppl. (P 1-8), Sept. 2000.

Artykuł powstał we współpracy z Ipsen Poland sp. z o.o.
DR-PL-000093

Materiał oryginalny: Rak prostaty – Objawy oraz metody badania i leczenia raka prostaty. Wczesna diagnostyka ratuje życie! - Express Bydgoski

Dodaj ogłoszenie