Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratownicy WOPR pojawią się na 39 kąpieliskach w Kujawsko-Pomorskiem. Pierwsi już 15 czerwca

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Są gotowi na każde wezwanie nad wodą i na wodzie. Ratują ludzi z najgorszych opresji.
Są gotowi na każde wezwanie nad wodą i na wodzie. Ratują ludzi z najgorszych opresji. Marek Weckwerth
Ciepła aura sprawiła, że ludzie już korzystają z kąpielisk, choć te nie są jeszcze otwarte, nie ma na nich ratowników. Ci patrolują jednak na swych łodziach motorowych większe akweny na Kujawach i Pomorzu.

Zobacz wideo: Będzie wakacyjny boom? Polacy stęsknieni za podróżami.

- Formalnie patrole rozpoczęły się już od majówki, ale aura nie była sprzyjająca, zatem ludzie pojawiali się na plażach i na wodzie sporadycznie. Sytuacja zmieniła się diametralnie w miniony długi weekend. Można więc powiedzieć, że sezon rozpoczął się – mówi Maciej Banachowski, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Te największe akweny to Wisła i Zalew Włocławski, a także Zalew Koronowski na Brdzie i jezioro Gopło. Jak informuje nas bydgoski synoptyk dr inż. Bogdan Bąk, początek astronomicznego lata (21 czerwca) zapowiada się z iście letnią pogodą. Przewiduje się lokalny wzrost temperatury w regionie do 28 – 29 stopni. Jest więc nadzieja, że także w pierwszy wakacyjny weekend aura będzie sprzyjać kąpielom.

Sezon rozpocznie się w połowie czerwca

Niektóre kąpieliska otworzą się już we wtorek 15 czerwca, na przykład plaże miejskie w Sępólnie Krajeńskim (nad Jeziorem Sępoleńskim) i w Grudziądzu (Jezioro Rudnickie Wielkie), a także GOW „Delfin” w Białym Borze k. Grudziądza nad tym samym Jeziorem Rudnickim Wielkim.

W sumie w tym sezonie w województwie kujawsko-pomorskim działać będzie 39 kąpielisk oraz dodatkowo miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli, które nie są ewidencjonowane w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Maciej Banachowski wyjaśnia, że w takich miejscach nie ma obowiązku codziennego sprawdzania temperatury wody i powietrza, siły wiatru. Za to na oficjalnych kąpieliskach plażowicze otrzymują pełne informacje.

- W tym sezonie bezpieczeństwa na plażach i otwartych wodach pilnować będzie 726 ratowników wodnych, w tym 501 posiadających kwalifikacje z udzielania pierwszej pomocy. Wielu z nich posiada dodatkowe uprawniania, na przykład 14 może zabezpieczać spływy kajakowe oraz imprezy na wodach szybko płynących. Aż 167 jest płetwonurkami – wylicza Banachowski.

Ratownicy mają też odpowiednią liczbę łodzi motorowych i samochodów do szybkiego reagowania na wszelkie zagrożenie, nawet ekologiczne. A finansowani są przez państwo, samorząd województwa kujawsko-pomorskiego i poszczególne gminy. Mogą też sporo zarobić – nawet powyżej 5 tys. zł na miesiąc.

Pobierz aplikację RATUNEK

Pełną parą pracuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy, które działa w ramach Zintegrowanego (ogólnopolskiego) Systemu Ratownictwa nad Wodą. Centrum przyjmuje zgłoszenia z ogólnopolskiego numeru ratunkowego „Nad Wodą” 601 100 100. Telefony z województwa kujawsko-pomorskiego przekierowywane są właśnie do Kruszwicy.
Centrum pracuje przez całą dobę i przez cały rok, ale teraz – co oczywiste – trzeba spodziewać się zdecydowanie większej liczby zgłoszeń.

Ratownicy namawiają do pobrania bezpłatnej aplikacji RATUNEK na smartfona z systemem Android. Dzięki niemu wezwanie pomocy jest bardzo szybkie i umożliwiają sprawną komunikację między ratownikami a poszkodowanymi. Ratownicy lokalizują osobę potrzebującą pomocy z dokładnością do 3 metrów.

Pierwsze kąpieliska w połowie czerwca

Sprawdziliśmy harmonogram otwierania kąpielisk. Już 15 czerwca startuje sezon na plażach miejskich w Sępólnie Krajeńskim (nad Jeziorem Sępoleńskim) i w Grudziądzu (Jezioro Rudnickie Wielkie), a także GOW „Delfin” w Białym Borze k. Grudziądza nad tym samym Jeziorem Rudnickim Wielkim.

19 czerwca ratownicy pojawią się w Górznie (Jez. Górznieńskie), 21 czerwca w m. Chodecz (Jez. Chodeckie) i Lubieniu Kujawskim (Jez. Lubieńskie), zaś 22 czerwca w Sitnicy k. Rypina (Jez. Nadroskie),

W piątek 25 czerwca, czyli w dniu zakończenia roku szkolnego, otwarte zostaną kąpieliska nadzorowane bezpośrednio przez wojewódzki WOPR: w podbydgoskim Borównie i w Wąsoszu (gm. Szubin). Nadal trwa kompleksowa przebudowa kąpieliska w Pieczyskach nad Zalewem Koronowskim (która zakończy się prawdopodobnie na początku lipca), ale ratownicy będą na miejscu już 25 czerwca. Będą na brzegu i w łodzi patrolowej.

Na 25 czerwca zapowiadany jest także start kąpieliska w Sulnówku (jez. Deczno), w Kamionkach Małych (Jez. Kamionkowskie), w Grudziądzu (plaża „Dzika” nad Jez. Rudnickim Wielkim),

26 czerwca otwarte zostaną kąpieliska w Chełmnie (nad Jez. Starogrodzkim), w Chełmży (Jez. Chełmżyńskie), w Więcborku (Jez. Więcborskie), Janikowie (Jez. Pakoskie), w Wiecanowie (Jez. Wiecanowskie), w Józefowie (Jez. Józefowskie), w Kamieniu Krajeńskim (jez. Mochel), w Gołąbkach (OW „Jutrzenka” nad jez. Przedwieśnia), w Okoninie k. Grudziądza (Jez. Okonińskie), we Włocławku (jeziora Czarne i Wikaryjskie), w Choceniu (Jez. Borzymowskie).

Zobaczcie najpiękniejsze plaże i jeziora w Kujawsko-Pomorskiem >>>>

Kujawsko-Pomorskie - Zobaczcie najpiękniejsze plaże i jezior...

27 czerwca otworzy się plaża w Przyjezierzu (jez. Ostrowskie), zaś nazajutrz będzie można korzystać z plaży w Cekcynie (Jez. Wielkie Cekcyńskie) i z tej przy stanicy PTTK w Bochotku (jez. Bachotek).

1 lipca flagi WOPR podniesione zostaną: w Żninie (nad Jeziorem Żnińskim Małym), w Bysławie (Jez. Bysławskie), Gostycynie -Pile (Jez. Środkowe), w Tucholi (jez. Głęboczek), w Kruszwicy (plaża „Cypel” nad Gopłem), w Łobodzie (jez. Trzcianno), w Nowem (Jez. Czarownic), w Chełmicy Dużej k. Włocławka (jez. Chełmica), w Brodnicy (Jez. Niskie Brodno), w Skępem (Jez. Skępskie Wielkie). Nie ma jeszcze danych o plaży Tarpno w Grudziądzu (jez. Tarpno).

W powiecie chojnickim

W powiecie chojnickim 24 czerwca ruszy kąpielisko w Czernicy (Jez. Dybrzk), 28 czerwca sąsiednia plaża w obozie harcerskim w Czernicy, 1 lipca ruszy plaża w Charzykowach (Jez. Charzykowskie), w Ostrowitem (Jez. Ostrowite), w Małych Swornychgaciach (Jez. Charzykowskie), w Swornychgaciach (Jez. Karsińskie).

Błękitna Flaga w Borównie

- W tym roku w Borównie powiewać będzie Błękitna Flaga, jedyna taka w regionie, oznaczająca spełnienie najwyższych norm środowiskowych co do czystości wody i samej plaży – wyjaśnia szef ratowników w województwie.

Dodajmy, iż flagę przyznaje Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej (Foundation for Environmental Education – FEE) z siedzibą w Danii.

Z plaży w Borównie będą mogły łatwiej korzystać osoby niepełnosprawne - ratownicy przygotowują dla nich specjalny zjazd z plaży do wody.

Tragiczna statystyka

6 czerwca z rzeki Zgłowiączki w okolicach Brześcia Kujawskiego wyłowiono zwłoki zaginionego 25-latka. Policja i prokuratura wyjaśniają przyczyny tej tragedii. To pierwsza ofiara w tym sezonie.

W ubiegłym roku (czerwiec – sierpień) utonęło 12 osób (sami mężczyźni). 7 osób znalazło śmierć w jeziorach, 3 w rzece, 1 w stawie, 1 w bagnie. 9 z nich było pod wpływem alkoholu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto