Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Razem budujmy bydgoską kulturę

Stanisław Gazda
Kongres odbędzie się w dniach 28-30 września 2011 roku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Planowany jest jako trzydniowy cykl spotkań warsztatowych, prelekcji, dyskusji panelowych oraz wydarzeń artystycznych. Wezmą w nim udział różnorodne środowiska szeroko rozumianej kultury, przedstawiciele władz Bydgoszczy i regionu oraz zaproszeni goście: twórcy, animatorzy, naukowcy, politycy.

Nadrzędnym celem Kongresu jest wypracowanie modelu rozwoju Bydgoszczy w oparciu o kulturę. Dochodzenie do tego wymaga rzetelnej diagnoza kondycji kultury bydgoskiej oraz wyznaczenia – w publicznej debacie – kierunków jej rozwoju na lata 2011–2020. Nawiązując do struktury projektu Kultura w budowie, będzie on eksplorować pięć kluczowych dla kultury naszego miasta obszarów tematycznych: uczestnictwo, kreatywność, rewitalizacja, tożsamość, współpraca. Kongres będzie zwieńczeniem kilkumiesięcznego procesu prac animacyjnych, badawczych i analitycznych oraz środowiskowych i medialnych dyskusji. Bezpośrednim efektem kongresu będzie lista postulatów i rekomendacji do stworzenia dokumentu Kulturalny Master Plan dla Bydgoszczy.

BADANIA

Badania i analizy zostaną przygotowane na kongres kultury dzięki grantowi pozyskanemu przez Fundację Gaudeamus działającą przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, a przeprowadzą je pracownicy tej uczelni. Głównym przedmiotem badań jest aspekt „podaży” kultury. Analiza zostanie przeprowadzona poprzez badanie oferty i działań instytucji kultury, organizacji i środowisk kulturotwórczych i wzorotwórczych. Analiza ta (i ocena) obejmie trzy główne aspekty ich funkcjonowania: ofertę kulturalną, jej kreatywność oraz efektywność społeczno-kulturową. Dopiero w tym kontekście chcemy pokazać uwarunkowanie potrzeb, preferencji i aspiracji kulturalnych bydgoszczan. Diagnozie będą też podlegać takie elementy jak współpraca, uspołecznienie (demokratyzacja), dostępność i bariery uczestnictwa w kulturze, funkcje integracyjne i tożsamościowe.

DEBATY

Od stycznia do czerwca br. odbyło się kilkanaście spotkań Forum Kultury Bydgoskiej oraz pięć debat publicznych:

• Powołanie Forum Kultury Bydgoskiej i ogłoszenie planów zwołania Bydgoskiego Kongresu Kultury.
• Debata pod hasłem „Uczestnictwo. Kultura w czyje ręce?”. Podczas debaty dyskutowano problem uczestnictwa bydgoszczan zarówno w wydarzeniach kulturalnych, jak i ich zaangażowanie w kulturę życia codziennego. Rozmawiano także o sposobach działania Miejskiego Ośrodka Kultury. Debata odbyła się w Teatrze Polskim.
• Debata pod hasłem „Kreatywność. Czy jest Tutaj ktoś zdolny?”. Debata poświęcona była edukacji kulturalnej – zarówno tej formalnej (szkolnej – na wszystkich poziomach systemu edukacji), jak i nieformalnej (pozaszkolnej – od domów kultury poprzez działalność instytucji trzeciego sektora). Debata odbyła się w bydgoskim oddziale TVP.
• Debata pod hasłem „Rewitalizacja. Jak długo będzie się tu sypać?”. Podczas debaty omawiano możliwości rewitalizacji architektonicznej miasta na przykładach miast europejskich. Zastanawiano się, w jaki sposób artyści i animatorzy życia kulturalnego mogą zaangażować się w architektoniczną rewitalizację miasta. Debata odbyła się w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy.
• Druga debata pod hasłem „Rewitalizacja”. Druga debata rewitalizacyjna była poświęcona tym problemom związanym z rewitalizacją, które nie zmieściły się w ramach pierwszej debaty o rewitalizacji – rewitalizacji społecznej i kulturowej.

Miała miejsce także jedna debata specjalna. Odbyła się ona przy okazji podpisania przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Rafała Bruskiego, poparcia inicjatywy ruchu Obywatele Kultury - „Pakt dla kultury”.

Apel Rady Miasta Bydgoszczy o czynne popracie i aktywne uczestnictwo w Bydgoskim Kongresie Kultury, który odbędzie sie we wrześniu br.

Rada Miasta Bydgoszczy zwraca się do mieszkańców naszego miasta, środowisk kultury, naukowych, organizacji społecznych, gospodarczych i organizacji pozarządowych o czynne poparcie i aktywne uczestnictwo w Bydgoskim Kongresie Kultury w dniach 28-30 września 2011 r.
Samorząd Bydgoszczy wspomaga Kulturę w przekonaniu, że spełnia ona wielką rolę, że jest niezbędna, że nas zmieni, że uczyni świat lepszym.
Ważne jest to dla wszystkich mieszkańców niezależnie od ich pozycji społecznej i zasobności materialnej.
Pragniemy by przygotowania do Kongresu i Kongres zintegrowały Bydgoszczan, wokół Kultury tak rozumianej i zachęcamy do udziału w jej współtworzeniu.
Kultura… no to twórzmy!
Przewodniczący Rady Miasta
Roman Jasiakiewicz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto