Recykling, czyli co się dzieje z...

Artykuł sponsorowany
Butelki typu PET
Popularnym tworzywem wykorzystywanym do produkcji butelek czy materiałów opakowaniowych jest PET. Nazwa pochodzi od tworzywa sztucznego wynalezionego w 1941 roku, znanego pod nazwą politereftalan etylenu. 

Opakowania z PET są lekkie i wygodne. Z roku na rok zapotrzebowanie na nie wzrasta, wzrasta też zatem ilość odpadów PET. Statystyki podają, iż Polacy opróżniają rocznie 110 tysięcy ton butelek typu PET!

Przykładowy recykling butelek PET:
Butelki PET dostarczane są do hali produkcyjnej w postaci sprasowanych bel. 
- Po rozpięciu bel butelki trafiają do bębna przesiewowego, gdzie następuje oddzielenie zanieczyszczeń mechanicznych. Dalsza segregacja butelek według rodzaju polimeru odbywa się na taśmach transmisyjnych.
- Tak przygotowane butelki PET poddawane są w młynie rozdrobnieniu na płatki. Kolejny etap to oddzielenie etykiet, podczas którego etykiety oraz brud i pył odseparowane zostają od przemiału. Oczyszczony przemiał jest następnie suszony. 
- Na koniec przygotowany w ten sposób surowiec poddany zostaje procesowi regranulacji. W efekcie otrzymuje się  regranulat PET o różnym zabarwieniu i granulacji, w zależności od potrzeb klientów. 

Regranulat, podobnie jak wcześniejszy granulat, może być ponownie użyty do produkcji butelek. Nadaje się też m.in. do produkcji folii twardych do zastosowań spożywczych. Możliwe jest również wykorzystanie do wytwarzania przędzy technicznej.
Butelki typu PET Popularnym tworzywem wykorzystywanym do produkcji butelek czy materiałów opakowaniowych jest PET. Nazwa pochodzi od tworzywa sztucznego wynalezionego w 1941 roku, znanego pod nazwą politereftalan etylenu. Opakowania z PET są lekkie i wygodne. Z roku na rok zapotrzebowanie na nie wzrasta, wzrasta też zatem ilość odpadów PET. Statystyki podają, iż Polacy opróżniają rocznie 110 tysięcy ton butelek typu PET! Przykładowy recykling butelek PET: Butelki PET dostarczane są do hali produkcyjnej w postaci sprasowanych bel. - Po rozpięciu bel butelki trafiają do bębna przesiewowego, gdzie następuje oddzielenie zanieczyszczeń mechanicznych. Dalsza segregacja butelek według rodzaju polimeru odbywa się na taśmach transmisyjnych. - Tak przygotowane butelki PET poddawane są w młynie rozdrobnieniu na płatki. Kolejny etap to oddzielenie etykiet, podczas którego etykiety oraz brud i pył odseparowane zostają od przemiału. Oczyszczony przemiał jest następnie suszony. - Na koniec przygotowany w ten sposób surowiec poddany zostaje procesowi regranulacji. W efekcie otrzymuje się regranulat PET o różnym zabarwieniu i granulacji, w zależności od potrzeb klientów. Regranulat, podobnie jak wcześniejszy granulat, może być ponownie użyty do produkcji butelek. Nadaje się też m.in. do produkcji folii twardych do zastosowań spożywczych. Możliwe jest również wykorzystanie do wytwarzania przędzy technicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto