Remont ulicy Fordońskiej. Przebudowa północnej jezdni potrwa dłużej niż planowano [zdjęcia]

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Postęp prac przy budowie mostów oraz na ul. Fordońskiej.
Postęp prac przy budowie mostów oraz na ul. Fordońskiej. Arkadiusz Wojtasiewicz
Udostępnij:
Choć pierwszy etap prac miał potrwać do czerwca, już wiadomo, że kierowcy wrócą na północną część Fordońskiej w późniejszym terminie. Zmiany wprowadzone w planie wynikają, m.in., z trudności realizacyjnych.

Zobacz wideo: Tak znikał wiadukt przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy.

Odpowiedź Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej na pismo w sprawie aktualizacji harmonogramu prac przy budowie mostów Kazimierza Wielkiego opublikowała Rada Osiedla Bartodzieje. Z dokumentu, pod którym podpisał się zastępca dyrektora ds. inwestycji drogowych Maciej Gust, dowiadujemy się, że prace na jezdni północnej ul. Fordońskiej oraz torowe na obu torach mają zakończyć się do końca sierpnia 2022 r., a nie jak pierwotnie informowano w czerwcu.

– Charakter prac, jak i zakres kolizji napotkanych obecnie w infrastrukturze podziemnej wymusza konieczność wydłużenia prac na części północnej ul. Fordońskiej – przekazał nam ZDMiKP. Po zakończeniu robót na jezdni północnej, ruch ma tam zostać całkowicie przywrócony, a prace przeniesione na jezdnię południową. Drugi etap remontu ma potrwać do grudnia 2022 r.

– Prace w obszarze ul. Fordońskiej - jezdnia północna i ul. Kazimierza Wielkiego - będą prowadzone w różnych konwencjach zmian organizacji ruchu. Do sierpnia 2022 r. planujemy zachować możliwie niezakłócony ruch dwukierunkowy na jezdni południowej - informują drogowcy. Jeśli do sierpnia będzie gotowa nawierzchnia na jezdni północnej, ZDMiKP nie wyklucza jej wykorzystania, np. dla ruchu lokalnego czy też obsługującego przyległe posesje.

Czy cała inwestycja będzie opóźniona?

- Wydłużenie prac na północnej części ul. Fordońskiej nie wpływa na końcowy termin zakończenia robót, jest tylko przesunięciem pośrednim w ramach realizowanego kontraktu – uspokaja ZDMiKP.

– Terminy pośrednie poszczególnych działań mogą ulegać zmianie w zależności od stopnia skomplikowania robót czy też napotkanych trudności realizacyjnych przez wykonawcę prac - przekazał nam Zarząd Dróg. Zakończenie realizacji inwestycji w terminie do 5 lipca 2023 r. ma nie być zagrożone.

Mieszkańców miasta, zwłaszcza okolicznych oraz tych, którzy codziennie podróżują ul. Fordońską, zastanawia także postęp pozostałych prac. Pojawiły się komentarze, że w okolicy mostu Kazimierza Wielkiego nie widać zbyt wielu zmian świadczących o szybkim tempie realizacji.

Jak przekazano we wspomnianym wcześniej piśmie, stopień zaawansowania robót oceniono na około 5,5 proc. – Należy pamiętać, że główne elementy inwestycji, tj. most tramwajowy i most drogowy są obecnie wykonywane poza Bydgoszczą w firmie działającej na rzecz naszego wykonawcy i w przekazanej informacji nie ujmowaliśmy jeszcze tych prac.

– Z wizyt kontrolnych naszego nadzoru w miejscu wykonywania konstrukcji widać duży postęp prac. Obiekty mostowe zostaną przetransportowane do Bydgoszczy w częściach, zespolone na miejscu i nasunięte na obecnie przygotowywane podpory. Tym samym obecnie faktyczna realizacja zakresu kontraktu jest zdecydowanie większa od tej widocznej na miejscu – przekazuje ZDMiKP, jeszcze raz podkreślając, że obecnie nie ma zagrożenia zakresu i terminu realizacji objętej umową.

Trwa głosowanie...

Czy jesteś już po trzeciej, przypominającej, dawce szczepionki na COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie