Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Renowacja lustrzanej bramy przy ul. Mazowieckiej w Bydgoszczy. Ta atrakcja naszego miasta odzyskuje blask [zdjęcia]

Dorota Witt
Dorota Witt
Po odświeżeniu w lustrzanej mozaice przy ul. Mazowieckiej 5 znów będziemy mogli oglądać bydgoskie podwórko w nieco zakrzywionym zwierciadle.
Po odświeżeniu w lustrzanej mozaice przy ul. Mazowieckiej 5 znów będziemy mogli oglądać bydgoskie podwórko w nieco zakrzywionym zwierciadle. Dariusz Bloch
Trwa rewitalizacja lustrzanej bramy w podwórzu przy ul. Mazowieckiej 5. Powstała w 2012 roku.

Zobacz wideo: Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Jak prezentuje się po remoncie?

W 2012 roku artystka Joanna Rajkowska stworzyła instalację „Termometry i szklanki”. Zużyła wtedy 700 kg luster. Ściany korytarza prowadzącego do klatek schodowych przy ulicy Mazowieckiej 5 artystka w całości pokryła setkami małych luster.

Sztuczna palma w Warszawie, lustrzana mozaika w Bydgoszczy

Jedną z najbardziej znanych prac pochodzącej z Bydgoszczy Joanny Rajkowskiej jest ogromna sztuczna palma ustawiona na rondzie Charles’a de Gaulle’a w Warszawie. Pomysł na projekt pn. „Pozdrowienia z Alei Jerozolimskich" narodził się podczas podróży artystki do Izraela. Palma miała przypominać o mieszkających niegdyś w Warszawie Żydach. Bydgoszczanka stworzyła też w stolicy projekt pn. „Dotleniacz" na placu Grzybowskim, którego głównymi elementami były: wzbogacony tlenem sztuczny staw wkomponowany w trawnik miejski i futurystyczne ławki opodal.

Po prawie dekadzie lustrzany projekt „Termometry i szklanki” wymagał odświeżenia.

  • Na prośbę Galerii Miejskiej bwa bydgoszczanie przynosili lustra, które stały się twórczą tkanką.
  • Akcję zainicjowała znana Elżbieta Jabłońska.

Elżbieta Jabłońska studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1996 pracuje w Zakładzie Rysunku UMK w Toruniu. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. W jej dorobku znajdują się projekty oparte na współpracy z instytucjami kultury i publicznością, takie, które aktywizują różne środowiska oraz działania kuratorskie.

Twórczość Jabłońskiej wpisywana jest często w obręb sztuki feministycznej czy postfeministycznej, choć artystka unika tak jednoznacznego przypisania. Tworzy głównie instalacje, fotografie, performance oraz działania czasowo-przestrzenne. Wykorzystując i przekształcając popkulturowe stereotypy i klisze kobiecości prowadzi przepełnioną ironią grę z rolami społecznymi przypisanymi kobiecie, a jednocześnie – z mechanizmami instytucji sztuki.

Po odświeżeniu w lustrzanej mozaice przy ul. Mazowieckiej 5 znów będziemy mogli oglądać bydgoskie podwórko w nieco zakrzywionym zwierciadle.

Polecamy

Bydgoszcz. To są najpiękniejsze bydgoskie murale. Niektóre s...

Trwa głosowanie...

Czy restauracje w Bydgoszczy powinny przyjmować tylko zaszczepionych klientów?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto