Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reprezentacyjna aleja Ossolińskich w Bydgoszczy przejdzie modernizację. Powstanie tam także nowe przejście dla pieszych [zdjęcia]

OPRAC.:
Agnieszka Kasperek
Agnieszka Kasperek
Aleja Ossolińskich w Bydgoszczy przejdzie modernizację
Aleja Ossolińskich w Bydgoszczy przejdzie modernizację bydgoszcz.pl
Wkrótce rozpocznie się modernizacja spacerowej alei znajdującej się pomiędzy dwiema jezdniami ul. Ossolińskich w Bydgoszczy. Wzdłuż spacerowego ciągu obsadzonego dębami pojawią się donice z kwiatami i stylowe ławki. Powstanie tam także bezpieczne przejście dla pieszych - na wysokości skrzyżowania z ul. Kopernika. Koszt inwestycji to prawie pół miliona złotych.

Zobacz wideo: Nowa jadłodzielnia WSG w Bydgoszczy

Od 2002 roku na tej reprezentacyjnej ulicy sadzone są dęby, które upamiętniają m.in. ludzi zasłużonych dla Bydgoszczy i kraju. W ciągu 18 lat nadano imiona 29 dębom. Wśród osób uhonorowanych znaleźli się m.in.:

  • papież Jan Paweł II,
  • ks. Jerzy Popiełuszko,
  • Tadeusz Mazowiecki
  • Marszałek Józef Piłsudski.

Ostatnie zasadzone drzewo upamiętnia 100-lecie Powrotu Bydgoszczy do Polski.

Teraz jedna z piękniejszych bydgoskich alei przejdzie rewitalizację. W ramach przebudowy uporządkowana i wymieniona zostanie nawierzchnia istniejących ścieżek spacerowych. Zastosowana zostanie całkowicie przyjazna dla środowiska nawierzchnia mineralna. Po nowej ścieżce będą mogły poruszać się osoby z niepełnosprawnościami. W ramach inwestycji przewidziano również przeprojektowanie skrzyżowania ulic alei Ossolińskich Kopernika/Szymanowskiego wraz z budową przejścia dla pieszych (na wysokości skrzyżowania z ul. Kopernika).

Na alei Ossolińskich pojawią się stylowe ławki, donice na kwitnące kwiaty, a także kosze na śmieci i na psie odchody. Przy okazji modernizacji przygotowane zostanie podłoże dla 46 nowych dębów czerwonych.

W związku z historycznym charakterem tego miejsca, prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. Przy sprzyjających warunkach pogodowych prace zakończą się przed wakacjami. Wartość inwestycji to 448 tysięcy złotych.

Historia Alei Ossolińskich w Bydgoszczy

Jedno z najstarszych bydgoskich zdjęć lotniczych przedstawia m.in część al. Ossolińskich wraz z placem. J. Weyssenhoffa i parkiem im. J. Kochanowskiego sprzed ponad 100 lat.

Jedno z najstarszych bydgoskich zdjęć lotniczych przedstawia m.in część al. Ossolińskich wraz z placem. J. Weyssenhoffa i parkiem im. J. Kochanowskiego sprzed ponad 100 latbydgoszcz.pl

Ulicę wytyczono na początku XX wieku, gdy powstawały plany związane z zabudową osiedla Sielanka oraz utworzeniem pierwszej wyższej uczelni w Bydgoszczy – Instytutu Rolniczego. Budowę alei ukończono w 1903 roku. Była to wówczas jedna z najszerszych ulic – liczyła 40 metrów. Ulica posiadała dwie jezdnie, chodniki, obsadzono ją dębami czerwonymi o stożkowych koronach. Drzewa łączono dodatkowo żywymi girlandami z winobluszczu. Po wschodniej stronie ulicy powstały zabudowania uczelni, natomiast po zachodniej - willowe osiedle zaprojektowane przez uznanego urbanistę J. Stubbena. Większość mieszkaniowej zabudowy powstała w okresie XX-lecia międzywojennego. W 1924 roku rozpoczęto też budowę bazyliki. Charakterystycznym elementem ulicy są magnolie (w sąsiedztwie budynku z numerem 12), stanowiące pomniki przyrody.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto