Respirator zaprojektowany na Politechnice Bydgoskiej otrzymał pozytywną opinię po badaniach

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Prototypy pierwszego polskiego respiratora, w dodatku zaprojektowanego przez naukowców i inżynierów z Bydgoszczy pomyślnie przeszły testy przedkliniczne prowadzone na organizmach zwierzęcych.
Prototypy pierwszego polskiego respiratora, w dodatku zaprojektowanego przez naukowców i inżynierów z Bydgoszczy pomyślnie przeszły testy przedkliniczne prowadzone na organizmach zwierzęcych. wim.pbs.edu.pl
Udostępnij:
Badania prototypu opracowanego przez zespół naukowców z Bydgoszczy były prowadzone w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zanim respirator będzie mógł zostać zarejestrowany, konieczna jest m.in. opinia krajowego konsultanta ds. anestezjologii.

Zobacz wideo: Budowa wiaduktu na Wojska Polskiego w Bydgoszczy

- Zakończył się etap badań przedklinicznych. Warto podkreślić, że to jeden z etapów badań respiratora - mówi prof. dr hab. Zdzisław Gajewski, dyrektor Centrum Medycyny Translacyjnej SGGW potwierdzając, że opinia na temat sprzętu zaprojektowanego przez inżynierów i naukowców Politechniki Bydgoskiej jest dobra.

Badania urządzenia CoViVentil UCM02 prowadzone w SGGW polegały na testowaniu prototypu respiratora na żywym organizmie. - Jest to dla nas rzecz niezwykle ważna, ponieważ do tej pory prowadziliśmy badania na sztucznych płucach, natomiast mamy w tej chwili sytuację, w ramach której mamy do czynienia z urządzeniami pracującymi na zwierzętach - mówił prof. dr hab. inż. Tomasz Topoliński, z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej, szef zespołu bydgoskich inżynierów i programistów pracujących nad projektem pierwszego polskiego respiratora. To wypowiedź dla kanału Nauka/Science SGGW. - Mają one własny oddech i sprawdzamy wszystkie z możliwych trybów pracy naszych respiratorów z żywym zwierzęciem. Sprawdzenie tej funkcjonalności i stwierdzenie poprawności działania naszych respiratorów jest olbrzymim krokiem do tego, by myśleć o seryjnej produkcji tego respiratora.

Zakończenie tego etapu testów nie oznacza jednak, że rejestracja urządzenia, jego certyfikacja i w efekcie rozpoczęcie produkcji, rozpocznie się szybko. Pytany o to prof. Gajewski zaznacza, że prototyp musi jeszcze, m.in. uzyskać opinię krajowego konsultanta ds. anestezjologii.

Polska myśl inżynieryjna

- To pierwszy polski respirator, wyprodukowany według myśli inżynierskiej naszych, polskich inżynierów, pracowników i naukowców Politechniki Bydgoskiej, ale także firm z nami współpracujących, pod medycznym, merytorycznym nadzorem lekarzy. Przede wszystkim współpracowaliśmy z 10. Wojskowym Szpitalem Klinicznym w Bydgoszczy - mówi prof. Topoliński. - Ten respirator różni się funkcjami, jakie realizuje. To są funkcje autorskie, głównie wywodzące się z obszaru medycyny. Takie, które według medyków powinny być wykorzystywane do leczenia chorych przy covidzie. Respirator daje się sterować z dowolnego miejsca, w którym jest dostęp do sieci komputerowej. Nie tylko podglądać, ale i sterować. W warunkach szpitalnych dotyczy to osobnego pokoju, w którym anestezjolog może podglądać i sterować ilomaś respiratorami bez konieczności ciągłego kontaktu z urządzeniami na sali, gdzie leżą chorzy.

Projekt został opracowany już w 2020 roku. Etap testów przedklinicznych rozpoczął się w marcu i trwał do końca kwietnia. Testy były prowadzone na świniach, które farmakologicznie wprowadzono w stan uśpienia.

Prof. dr nauk med. Robert Włodarski, zastępca komendanta ds. lecznictwa 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SP ZOZ w Bydgoszczy: - Respirator został stworzony przez zespół ludzi, którzy mają doświadczenie w pracy na oddziałach covidowych, także w szpitalu tymczasowym w województwie kujawsko-pomorskim. Były to doświadczenia, o których nie można było wyczytać w żadnym podręczniku.

Urządzenie ma być około dwa razy tańsze w produkcji niż inne, zagraniczne dostępne na rynku.

Uczelnia nie odpowiada bezpośrednio za produkcję respiratorów ani ich wdrożenie na rynek. - Zadaniem zespołu ekspertów Politechniki Bydgoskiej było opracowanie prototypów respiratorów, co zostało zrealizowane. W lipcu 2021 roku zakończył się montaż 10 prototypowych urządzeń - wyjaśnia dr hab. Szymon Różański, rzecznik prasowy Politechniki Bydgoskiej. Dodaje, że pozytywny przebieg warunkuje rozpoczęcie badań klinicznych: - Niezbędne jest również przeprowadzenie procedury certyfikacji respiratorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie