Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Kanału Bydgoskiego - potrzebne poprawki [zdjęcia]

J.Ziółkowski
J.Ziółkowski
Okolice ostatniego odcina Kanału Bydgoskiego już od początków XIX wieku cieszyły swoimi walorami okolicznych mieszkańców. Z czasem wieloletnie zaniedbania doprowadziły do tego, że teren ten stawał się coraz mniej atrakcyjny. Zaistniała potrzeba rewitalizacji tego obszaru, jednak projekt i wykonanie dają wiele do życzenia.
Czytaj też:
» Rewitalizacja Wyspy Młyńskiej - "Cud Unijnych Funduszy" - w TVP

Okolica ta ma niezwykle ciekawą historię. Kanał Bydgoski łączył wschodnioeuropejski i zachodnioeuropejski system śródlądowych dróg wodnych.

Został wybudowany w latach 1773-1774. Pierwsze nasadzenia drzew na terenie przyległym do istniejącego odcinka "Starego Kanału Bydgoskiego" wykonano już w latach 1802-1835.

Zajmowało się tym Towarzystwo Upiększania Bydgoszczy i Okolic. Przed drugą wojną światową teren ten funkcjonował jako przestrzeń rekreacyjna z restauracjami, pensjonatami i salami tanecznymi.


Przyczyny powstania starego odcinka Kanału Bydgoskiego


Kanał wtedy spełniał funkcje drogi wodnej. Był również miejscem wypoczynku dla Bydgoszczan. W latach 1969–1970 kanał został częściowo zasypany (na odcinku od Ronda Grunwaldzkiego do Brdy).

Dziś teren ma wyłącznie funkcję rekreacyjną i stanowi zielone płuca tej części miasta. Na tym odcinku zachowane są 3 śluzy i budynki śluzowe, które są cennym zabytkiem i przykładem budownictwa hydrotechnicznego z końca XVIII wieku.


Stary Kanał Bydgoski


Tu podaj tekst alternatywny

Projekt i odniesienie do miejsca.

Nowe zagospodarowanie terenu jest nowoczesne i oszczędne w formie. Dominują surowe materiały jak beton, surowy metal i ciemnozielone i przeźroczyste szkło.

Wyznaczono nowe chodniki, zamatowano nowe balustrady, plac zabaw i małą architekturę. Szczególną uwagę przyciągają dwie szklane instalacje zatopione w wodzie. Prostokątne szklane płyty rozcinają tafle wody lekko ją wzburzając.


Stary Kanał i jego brzegi znów staną sie wizytówką miasta


Tłem jest trawiona metalowa płyta. Cały projekt robi dobre wrażenie, gdyż jest prosty i oryginalny, jednak po chwili zastanowienia, ma się wrażenie, iż wyrwany jest z kontekstu.

Cała nowa przestrzeń nie nawiązuje do otoczenia, ani do jego historii i jest czymś zupełnie nowym. Nowoczesne rozwiązania nie pasują do zabytkowych kamienic i cmentarza Starofarnego.

Tu podaj tekst alternatywny

Czy trzeba kolejnej rewitalizacji ?

Przechadzając się po nowym zieleńcu, da się zauważyć gołym okiem mnóstwo błędów i nieprzemyślanych rozwiązań.

Ścieżki nie są ergonomiczne, przez co prędzej czy później użytkownicy będą sobie skracać drogę przez obszary przeznaczone dla roślin. Nachylenia skarp są mocno pochyłe i nie zabezpieczone przed osuwaniem (np. za pomocą roślin okrywowych), przez co nawieziona ziemia osypuje się i nieregularnie osiada.

Również zabezpieczenie przed wodą deszczową zostało niedostatecznie przemyślane. Już po krótkim czasie powstały wymyte przez wodę opadową wyrwy.

Wymyty piasek i ziemia przysypały istniejące już ścieżki. Wodna instalacja zamiast upiększać tafle wody, gromadzi śmieci i gałęzie spływające kanałem (a wystarczyło by zamontować za ostatnią śluzą filtr/siatkę wyłapującą część śmieci).

Zastosowane szkło okazało się za słabe i jedno z nich jest już poważnie uszkodzone przez wandali. Od strony rodna Grunwaldzkiego znajduje się mostek nad wpływem kanału do podziemia.

Jego nawierzchnie są zbudowane z ciemnozielonego szkła/tworzywa. Pewnie zamysłem było obserwowanie przez spacerowiczów wpływającej tam wody, niestety nawierzchnia jest za ciemna, przez co zamierzony efekt nie został osiągnięty.

Do tego dochodzi absolutny brak zieleni. Mamy początek wiosny, więc wegetacja dopiero się zaczyna, jednak nie bardzo widać, co miałoby wyrosnąć. Mało obsadzeń, powoli wybijają rośliny cebulowe, ale większość posadzonych tam późną jesienią roślin wymarzło i zmarniało.

Miejmy nadzieje,że firma Gotowski Sp. z o.o. (specjalizująca się w budownictwie komunikacyjnym i przemysłowym) usunie powstałe usterki.

Tu podaj tekst alternatywny

Miasto promuje, ale czy jest co ?

Miasto chwali się nowo rewitalizowanym parkiem, nie zauważając, że inwestycja nie została zrealizowana prawidłowo i potrzeba poprawek. W galerii Drukarnia można oglądać wystawę zdjęć autorstwa uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy - Galeria Zdjęć.

Niedawno ogłoszono nawet konkurs fotograficzny. Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wraz z Muzeum Kanału Bydgoskiego im. S. Malinowskiego ogłosiły konkurs dla mieszkańców na najlepszą fotografię odcinka parku nad Starym Kanałem od ul. Wrocławskiej do Ronda Grunwaldzkiego poddanego rewitalizacji w projekcie unijnym REURIS.

Ukazanie piękna tego miejsca w tym stanie jest wyjątkowo trudne. Miejsce obecnie jest szarobure, brakuje zieleni i część obiektu jest już zniszczona. Fotografie należy wysłać do 30 marca.

Szkoda, że termin oddania prac kończy się zanim porządnie ruszy wegetacja roślin, a usterki do tego czasu nie zostaną usunięte - Szczegóły Konkursu.

Tu podaj tekst alternatywny

Nowy "Stary Kanał"

Miasto zyskało nowe ciekawe miejsce, które z chęcią będą odwiedzać mieszkańcy tej części miasta. Należy ubolewać nad tym, że prace rewitalizacyjne nie zostały przeprowadzone prawidłowo, a projekt nie pasuje do otoczenia.

Miejmy nadzieje, że rewitalizacja kolejnego odcinka będzie przeprowadzona zgodnie z charakterem tego miejsca, a niedoróbki rewitalizowanego odcinka zostaną naprawione.

Tu podaj tekst alternatywny

Przejdź do galerii

Zobacz też:

Marsz ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

Park Akademicki w Fordonie

Komornicka. Biografia pozorna - premiera

Rewitalizacja szlaku wodnego E40
Dołącz do MMBydgoszcz.pli napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
» dodaj artykuł
» dodaj zdjęcia
» dodaj wydarzenie
» dodaj wpis do bloga
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto