Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok szkolny 2011/2012 nadchodzi

Redakcja
Agata Wodzień
Już tylko 2 tygodnie pozostały do końca wakacji. Ferie będą późno, matury zaczną się 8 maja, a rok szkolny dla większości uczniów zakończy się dopiero 29 czerwca. Pojawi się kilka zmian w egzaminach.

Kalendarz roku szkolnego 2011/2012:

23-31 grudnia – zimowa przerwa świąteczna

Ferie zimowe w poszczególnych województwach:

16 – 29 stycznia 2012 r. Dolnośląskie, Mazowieckie, Opolskie, Zachodniopomorskie
23 stycznia – 5 lutego 2012 r. Podlaskie, Warmińsko-Mazurskie
30 stycznia - 12 lutego 2012 r. Lubelskie, Łódzkie, Podkarpackie, Pomorskie, Śląskie
13 – 26 lutego 2012 r. Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Małopolskie, Świętokrzyskie, Wielkopolskie

5-10 kwietnia – wiosenna przerwa świąteczna
24-26 kwietnia – egzaminy gimnazjalne
27 kwietnia – koniec roku dla maturzystów
8 maja – początek matur, na początek egzamin z j. polskiego
29 czerwca – zakończenie roku szkolnego

Egzaminy gimnazjalne – każdy dzień w 2 częściach

24 kwietnia – część humanistyczna. Z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie egzamin rozpocznie się o godzinie 9.00 i będzie trwał 60 minut. Z zakresu języka polskiego egzamin rozpocznie się o godzinie 10.45 i będzie trwał 90 minut.

25 kwietniaczęść matematyczno-przyrodnicza. Z zakresu przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka, geografia) egzamin rozpocznie się o 9.00 i będzie trwał 60 minut. Z zakresu matematyki start o 10.45 i potrwa 90 minut.

26 kwietnia – część z języka obcego nowożytnego. Na poziomie podstawowym będzie godzina od 9:00 na rozwiązanie zadań. O 10:45 będzie czas na poziom rozszerzony (także godzina).

Egzamin w gimnazjum na poziomie rozszerzonym

Od 2012 uczniowie, którzy w gimnazjum kontynuują naukę języka rozpoczętą w szkole podstawowej, będą zdawać egzamin gimnazjalny z jednego języka obcego na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. Do poziomu podstawowego egzaminu z języka obcego mogą przystąpić uczniowie, którzy rozpoczęli jego naukę w klasie 1. gimnazjum i uczyli się go jako przedmiotu obowiązkowego. Uczniowie ci, jeśli chcą, mogą przystąpić również do egzaminu na poziomie rozszerzonym.


Zobacz też: Uniwersytet Trzeciego Wieku i Dziecięcy - zapisz się!

Na poziomie podstawowym poza rozumieniem ze słuchu oraz rozumieniem tekstów pisanych testowana będzie znajomość funkcji językowych (zadania sprawdzające umiejętność komunikacji, które zastępują reagowanie językowe) oraz znajomość środków językowych, zaś na poziomie rozszerzonym – znajomość środków językowych oraz wypowiedź pisemna. W części rozszerzonej pojawią się więc zadania otwarte związane ze sprawnością pisania oraz sprawdzające znajomość środków leksykalno-gramatycznych.

Zmiany czekają także klasy pierwsze i drugie szkół ponadgimnazjalnych. Modyfikacji ulega matura ustna od 2012. Znika podział na maturę ustną na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Pojawią się nieco inne zadania.

W-F według potrzeb i zainteresowania

Zmiany mogą pojawić się na zajęciach z wychowania fizycznego. Minister Edukacji Narodowej, w porozumieniu z Ministrem Sportu i Turystyki, podpisał rozporządzenie w sprawie dopuszczalnych form realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego. W rozporządzeniu określono warunki i sposób realizowania zajęć wychowania fizycznego. Zajęcia wychowania fizycznego nie mogą być prowadzone w sali lekcyjnej. Mogą być one realizowane jedynie w sali sportowej, gimnastycznej, na boisku szkolnym lub innym obiekcie sportowym, do którego szkoła ma dostęp.

Zajęcia do wyboru przez uczniów realizowane będą jako zajęcia sportowe, zajęcia sprawnościowo-zdrowotne, zajęcia taneczne i aktywne formy turystyki. Mają się liczyć potrzeby zdrowotne uczniów, ich zainteresowania oraz osiągnięcia w danym sporcie lub aktywności fizycznej, warunki realizacji zajęć wychowania fizycznego oraz tradycje sportowe danego środowiska lub szkoły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto