Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rondo Sue Ryder w bydgoskim Fordonie? Radni są za!

OPRAC.:
Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Radni poparli wniosek nadaniu rondu nazwy rondo Sue Ryder.
Radni poparli wniosek nadaniu rondu nazwy rondo Sue Ryder. Tomasz Czachorowski
Z wnioskiem o nadanie nazwy rondu stanowiącemu skrzyżowanie ulic Matki Teresy z Kalkuty, Stefana Ciszewskiego i Ludwika Rydygiera wystąpiła spółka Pallmed, prowadząca NZOZ Dom Sue Ryder.

Zobacz wideo: Torowisko na Kujawskiej z najdłuższym muralem w Bydgoszczy

Zespół ds. Nazewnictwa Miejskiego zaproponował nadanie nazwy rondo Sue Ryder rondu stanowiącemu skrzyżowanie ulic Matki Teresy z Kalkuty, Stefana Ciszewskiego i Ludwika Rydygiera. Stało się to na wniosek spółki Pallmed, prowadzącej NZOZ Dom Sue Ryder.

Sue Ryder, przyjaciółka "cichociemnych"

Sue Ryder, właśc. Margaret Susan Ryder, Baroness Ryder of Warsaw, brytyjska działaczka charytatywna urodziła się 3 lipca 1923 w Leeds, zmarła 2 listopada 2000 w Bury St Edmunds w hrabstwie Suffolk. Ukończyła Benenden School.

- Po wybuchu II wojny światowej, w wieku 16 lat jako ochotniczka wstąpiła do pomocniczej służby wojskowej kobiet. Wkrótce została przeniesiona do polskiej sekcji w Kierownictwie Operacji Specjalnych, tajnej brytyjskiej agencji rządowej zajmującej się dywersją i wspieraniem ruchu oporu w okupowanej Europie. Do końca wojny opiekowała się ok. 300 cichociemnymi,
wysyłanymi do Polski. Po wojnie podjęła się organizowania pomocy humanitarnej dla Polski, a także innej działalności charytatywnej, w tym pomocy byłym więźniom obozów nazistowskich oraz ratowania osób skazanych na śmierć w więzieniach alianckich - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

W 1953 założyła Sue Ryder Foundation. Fundacja stała się żywym pomnikiem ofiar wojny i często bezimiennych jej bohaterów, w tym przyjaciół Sue Ryder – cichociemnych.

Fundacja Sue Ryder działa w Bydgoszczy od lat

Fundacja zajęła się wznoszeniem tzw. Domów Sue Ryder, szpitali, hospicjów i domów opieki, które powstały na całym świecie, w tym 30 w Polsce.

W ramach tej działalności, w 1963. przy ówczesnym Szpitalu Miejskim im. dra Antoniego Jurasza w Bydgoszczy powstał z gotowych elementów dostarczonych z Wielkiej Brytanii pawilon Oddziału Onkologii, który został sfinansowany przez Fundację Sue Ryder. Po upadku komunizmu Ryder nie zaprzestała działalności w Polsce. W 1989, po apelu opublikowanym w dzienniku The Daily Telegraph, zebrała 40 tys. funtów pomocy. W latach dziewięćdziesiątych Bydgoszcz ponownie stała się beneficjentem Fundacji Sue Ryder. W 1994 r. gdy otwierano Regionalne Centrum Onkologii, rozważano przeniesienie w jego sąsiedztwo starego pawilonu onkologicznego, który miał służyć jako hotel dla pacjentów zamiejscowych. Fundacja Sue Ryder zgodziła się jednak współfinansować budowę nowego pawilonu, który otwarto w lipcu 1995 r. Tak zapoczątkował swoją działalność Dom Sue Ryder – zakład opieki zdrowotnej, zajmujący się głównie opieką paliatywną w Bydgoszczy położony przy Centrum Onkologii.

Przez 25 lat placówka znacznie się rozwinęła i dziś działa nie tylko na terenie Bydgoszczy. W 1991 Ryder założyła niezależną Fundację Sue Ryder w Polsce. Szacuje się, że nie licząc aktywności podczas wojny, Margaret Susan Ryder pomogła co najmniej 500 tys. osób, ponad 50 narodowości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto