Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozbudowa Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy [zdjęcia z placu budowy]

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Zobacz, jak aktualnie wygląda stan pracy przy rozbudowie Biziela.
Zobacz, jak aktualnie wygląda stan pracy przy rozbudowie Biziela. Arkadiusz Wojtasiewicz
Kontrowersje wokół możliwego połączenia dwóch szpitali uniwersyteckich w Bydgoszczy nie cichną. W tle trwa rozbudowa jednego z nich. Czy plan konsolidacji wpływa na inwestycję?

Rozbudowa Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im Jana Biziela rozpoczęła się pod koniec maja 2021 roku. Wtedy przy placówce odbyło się symboliczne wbicie pierwszej łopaty. Umowę na realizację inwestycji Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy podpisał miesiąc wcześniej.

– Dyskusja o połączeniu szpitali w żaden sposób nie wpływa na tę inwestycję – zapewnia Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy UMK. Budowa ma przebiegać zgodnie z przyjętym harmonogramem, bez względu na to, czy do konsolidacji dojdzie czy też nie. Podobne zapewnienia słyszymy w placówce medycznej, wraz z informacją, że wszystkie prace przebiegają terminowo.

O intensywnych pracach przy rozbudowie mogą świadczyć głosy pacjentów Biziela. Część zwraca uwagę, że ruch w okolicy inwestycji jest tak duży, że coraz trudniej zaparkować pod samą placówką. Jak wygląda aktualny stan robót na budowie sprawdziliśmy na miejscu. Postępy dostrzegalne są już na pierwszy rzut oka.

Prace budowlane są prowadzone jednocześnie w kilku miejscach. Jak informowano jeszcze przed wakacjami, przy głównym obiekcie – skrzydle łóżkowym – w 90% wykonane zostały stropy nad poziomem niskiego parteru, a w 75% wykonano słupy i połowę ścian na wysokim parterze. Trwa tworzenie stropów nad tą kondygnacją. Równocześnie prowadzono działania przy budynku, który ma być trzonem komunikacyjnym rozbudowanego szpitala, a także prace rozbiórkowe w sąsiadujących obiektach podlegających adaptacji.

Budową zajmuje się firma Alstal Grupa Budowlana, generalny wykonawca takich inwestycji w Bydgoszczy jak Centrum Rekreacji Astoria, lodowisko Torbyd, siedziba Instytutu Pamięci Narodowej i basen na Miedzyniu. Na realizację projektu przewidziano 32 miesiące – obiekt ma być gotowy do końca 2023 roku. Wartość projektu to ponad 162 miliony złotych.

W ramach inwestycji powstanie nowy, dziewięciokondygnacyjny (osiem nadziemnych i jedna podziemna) budynek z lądowiskiem dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W obiekcie mieścić się ma 11 sal operacyjnych, w tym dwie sale hybrydowe i 140 łóżek dla pacjentów. Jak informowano podczas rozpoczęcia prac, wraz z innymi zmianami ma to zwiększyć liczbę ogólną łóżek do 687.

W nowym budynku umiejscowione zostaną m.in. Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Klinika Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego, Klinika Foniatrii i Audiologii z Oddziałem Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej z Pododdziałem Chirurgii Szczękowej oraz Oddział Kliniczny Rehabilitacji.

Na najniższym piętrze przewidziano salę wielofunkcyjną dla około 200 osób. Projekt zakłada również przebudowę istniejącego budynku szpitala, aby można połączyć go z nowym skrzydłem. Wykonawca stworzy stację transformatorową oraz przebuduje wewnętrzną infrastrukturą drogową szpitala. Łącznie na obiekcie powstanie 13 nowych wind, dodatkowe pomieszczenia socjalne i techniczne oraz centralna sterylizacja i stacja do mycia łóżek.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto