Polecamy

Plac budowy na ulicy Kujawskiej zmienia się każdego dnia © UM Bydgoszcz
[1/6]

Rozbudowa ulicy Kujawskiej w Bydgoszczy. Torowiska w budowie [zdjęcia]

Plac budowy na ulicy Kujawskiej zmienia się każdego dnia. Uruchomienie nowej linii tramwajowej łączącej centrum z osiedlami górnego tarasu to priorytet. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i zapoznania się z postępami prac.

Pierwsze pomysły związane z budową linii tramwajowej na ulicy Kujawskiej pojawiły się na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Były one związane z powstaniem osiedla Wyżyny.

Program nowego układu komunikacyjnego Bydgoszczy z 1970 roku uwzględniał budowę linii tramwajowej na osiedle Wyżyny oraz jej przedłużenie wzdłuż ul. Wojska Polskiego do ul. Kujawskiej z zejściem w dół do centrum miasta.

Rok później Miejska Rada Narodowa zatwierdziła dokument, który zakładał nie tylko budowę nowego połączenia tramwajowego, ale również tzw. Arterii Średnicowej od dawnego Zachemu do placu Poznańskiego (obecne ulice Wojska Polskiego i część Solskiego).

Torowisko od węzła Szarych Szeregów do Magnuszewskiej powstało w 1975 roku. W 1984 roku wydłużono je do ul. Karpackiej. W latach 90. powstała jezdnia w kierunku ul. Szubińskiej (ul. Solskiego).

W kolejnych latach kilkukrotnie próbowano przygotować budowę stosunkowo niewielkiego odcinka torów o długości około 600 metrów, ale wyjątkowo ważnego dla sprawnej komunikacji. Największym wyzwaniem była stosunkowa duża różnica wysokości terenu (24 m) i związane z tym koszty zadania.

Kluczowym momentem dla uruchomienia tej inwestycji było zapewnienie unijnego finansowania w 2014 roku (Kontrakt Terytorialny). Pozwoliło to sfinalizować prace projektowe, przeprowadzić konsultacje społeczne, ogłosić przetarg na budowę i wybrać wykonawców zadania.

Czytaj dalej >>>


Rozbudowa ulicy Kujawskiej w Bydgoszczy to największy projekt komunikacyjny realizowany w centrum miasta. Koszt inwestycji, łącznie z zakupem nowoczesnych tramwajów i zakończoną już przebudową węzła Szarych Szeregów, to ponad 370 mln zł. Sam koszt prac budowlanych na Kujawskiej to 168 mln zł. Plac budowy na ulicy Kujawskiej zmienia się każdego dnia. Uruchomienie nowej linii tramwajowej łączącej centrum z osiedlami górnego tarasu to priorytet. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i zapoznania się z postępami prac.

Najnowsze wiadomości

reklama