Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozliczenie PIT przez Internet. Dokumenty należy przechowywać przez 5 lat.

Redakcja
Rozliczenie przez Internet z fiskusem staje się coraz popularniejsze. By uniknąć kłopotów, dokumenty na podstawie, których rozliczyliśmy się, musimy trzymać przez 5 lat.

W zeszłym roku za pośrednictwem Internetu rozliczyło się z fiskusem blisko 320 tys. Polaków. W naszym mieście e-PIT-y złożyło ponad 11 tys. łodzian, a w województwie łódzkim ponad 21 tyś. Osoby decydujące się na to rozwiązanie często zapominają jednak, co powinny zrobić po wysłaniu rocznego rozliczenia, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.

Po przekazaniu drogą internetową deklaracji, e-podatnik otrzyma numer referencyjny. Jest on niezbędny do pobrania UPO czyli urzędowego poświadczenia odbioru. Jest to jedyny ważny dla fiskusa dowód na otrzymanie naszego elektronicznego zeznania.

Potwierdzenie takie dostaniemy po przeanalizowaniu poprawności dostarczonych dokumentów PIT. Jeżeli deklaracja zawiera prawidłowe dane to powinien zostać wyświetlony komunikat "System 200". W tym momencie podatnik może zapisać plik na dysku twardym komputera i uznać coroczny obowiązek rozliczenia z fiskusem za zamknięty. 

Ale uwaga, taki dokument należy przechowywać, podobnie jak w przypadku papierowych zeznań, przez 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Oznacza to, że folder zawierający tegoroczne deklaracje można usunąć dopiero z początkiem 2016 r.


Zobacz też: Jak przekazać 1% - informator

Okres 5 lat, choć wydaje się niezbyt odległy, to jednak w przypadku przechowywania informacji w postaci elektronicznej wzbudza wiele obaw. Nawet dbający o stan swojego komputera użytkownik może doświadczyć ataku złośliwego oprogramowania czy awarii sprzętu, która skutkuje nieodwracalną utratą danych. Dlatego informatycy zalecają sporządzanie kopii najważniejszych dokumentów przechowywanych na dyskach komputerów.

Archiwizacja PIT-ów

Najprostszą metodą tworzenia zapasowych duplikatów danych jest ich zapisywanie na dyskach optycznych, czyli płytach CD, DVD. Popularne są też pamięci flash. Zdecydowaną zaletą tych nośników jest niski koszt oraz nieskomplikowany proces utrwalania na nich dokumentów.

Przechowywanie dokumentacji podatkowej przez ustawowy okres 5 lat dotyczy jedynie UPO i wszelkich materiałów potwierdzających wyliczenia, zawarte w PIT-ach. - Samego PIT-u nie musimy trzymać - mówi Agnieszka Pawlak, rzecznik Izby Skarbowej w Łodzi. - Archiwizować musimy same dokumenty, na podstawie których rozliczyliśmy PIT-y - tłumaczy.

Dokumentację potwierdzającą wyliczenia zawarte w deklaracjach rocznych możemy przechowywać w wersji zdigitalizowanej. Ten przepis dotyczy m.in. faktur wystawianych przez dostawcę Internetu. Należy przy tym pamiętać, że taka forma archiwizowania obowiązuje jedynie dokumenty wystawione w postaci elektronicznej.

W razie zagubienia, zniszczenia, bądź po prostu nieposiadania odpowiednich dokumentów na uzasadnienie podatkowych kalkulacji można próbować udowodnić je w inny sposób, np. poprzez uzyskanie duplikatów lub przesłuchanie świadków.

Jeżeli dowody przedstawione w zastępstwie oryginalnych dokumentów na podstawie, których zostało sporządzone zeznanie roczne, nie przekonają urzędnika skarbowego podatnik może ponieść niemiłe konsekwencje. W przypadku nieposiadania UPO bardzo prawdopodobne, że nie będziemy w stanie udowodnić fiskusowi, że rzeczywiście złożyliśmy naszą roczną deklarację. Archiwizacja może więc zaoszczędzić nam wielu zmartwień.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto