Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyły prace nad budową pijalni wody w Lesie Gdańskim w Bydgoszczy. Jak będzie wyglądał punkt?

Radosław Łączkowski
Radosław Łączkowski
Projekt pijalni zakłada mały ceglany budynek i wiatę. Zainteresowani będą mogli skosztować 4 gatunków wody z ujęcia Lasu Gdańskiego.
Projekt pijalni zakłada mały ceglany budynek i wiatę. Zainteresowani będą mogli skosztować 4 gatunków wody z ujęcia Lasu Gdańskiego. Tomasz Czachorowski
Zainteresowani będą mieli do wybory 4 typy prozdrowotnej wody, a to za sprawą bydgoskich wodociągów. Pijalnia ma powstać w okolicach dawnego punktu czerpalnego. Po przerwie spowodowanej pandemią temat wrócił i pora przekuć plany w rzeczywistość.

Publiczny punkt poboru wody w Lesie Gdańskim powstał w 2000 roku, z okazji 100–lecia Miejskich Wodociągów i Kanalizacji. Przez 20 lat mieszkańcy mogli uzupełniać butelki i brać udział w wycieczkach rekreacyjnych. Podróżni często zatrzymywali się, korzystali z punktu i wracali do aut czy na rowery. Można było spróbować wody pompowanej ze studni głębinowych lub wody uzdatnionej.

Jednak z czasem urządzenia ulegały stopniowemu zużyciu. Stąd negatywne opinie służ sanitarnych. Na domiar złego, działanie punktu zatrzymała pandemia. Wodociągi były zmuszone wyłączyć punkt czerpalny. Nowy punkt ma stać się nowoczesnym, bezpiecznym i atrakcyjnym miejscem do picia wody z ujęcia w Lesie Gdańskim.

– Przygotowanie niezbędnych dokumentów i przeprowadzenie postępowania przetargowego na wybór Wykonawcy, który zbuduje pijalnię wód na terenie Stacji Wodociągowej w Lesie Gdańskim według projektu wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą - to plany na najbliższe tygodnie. Chcielibyśmy, by obiekt pijalni - przy sprzyjających warunkach atmosferycznych w czasie prowadzonych robót - ruszył latem 2023 roku – stwierdził rzecznik MWiK, Marek Jankowiak.

Spółka wymienia zalety wody, takie jak: wysoka ilość litu, strontu, wapnia czy magnezu. Jako ciekawostkę warto zaznaczyć, że ciecz jest odsączana poprzez wysokie ciśnienie z ziaren piasku. Zasoby z Lasu Gdańskiego zaliczają się do wód średniozmineralizowanych. Będzie można skorzystać z 4 gatunków:

  • woda 4–jonowa
  • woda 3–jonowa
  • woda uzdatniona
  • woda funkcyjna na bazie wody uzdatnionej i wzbogaconej w potas

Jak podają wodociągi, na projekt pijalni składają się dwa obiekty: parterowy budynek wykończony cegłą, z oszkloną częścią ściany i tymczasowej wiaty w konstrukcji stalowej. Fragment zadaszenia będzie przeszklony, żeby zapewnić dobre oświetlenie w punkcie poboru wody. Pozostała część będzie zacieniona i również ma stanowić osłonę przed warunkami atmosferycznymi. Wyglądem pijalnia ma przypominać zabytkowe budynki stacji Las Gdański. Projekt obejmuje również parking dla rowerów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto