Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyły prace nad budową pijalni wody w Lesie Gdańskim w Bydgoszczy. Jak będzie wyglądał punkt?

Radosław Łączkowski
Radosław Łączkowski
Projekt pijalni zakłada mały ceglany budynek i wiatę. Zainteresowani będą mogli skosztować 4 gatunków wody z ujęcia Lasu Gdańskiego.
Projekt pijalni zakłada mały ceglany budynek i wiatę. Zainteresowani będą mogli skosztować 4 gatunków wody z ujęcia Lasu Gdańskiego. Tomasz Czachorowski
Zainteresowani będą mieli do wybory 4 typy prozdrowotnej wody, a to za sprawą bydgoskich wodociągów. Pijalnia ma powstać w okolicach dawnego punktu czerpalnego. Po przerwie spowodowanej pandemią temat wrócił i pora przekuć plany w rzeczywistość.

Publiczny punkt poboru wody w Lesie Gdańskim powstał w 2000 roku, z okazji 100–lecia Miejskich Wodociągów i Kanalizacji. Przez 20 lat mieszkańcy mogli uzupełniać butelki i brać udział w wycieczkach rekreacyjnych. Podróżni często zatrzymywali się, korzystali z punktu i wracali do aut czy na rowery. Można było spróbować wody pompowanej ze studni głębinowych lub wody uzdatnionej.

Jednak z czasem urządzenia ulegały stopniowemu zużyciu. Stąd negatywne opinie służ sanitarnych. Na domiar złego, działanie punktu zatrzymała pandemia. Wodociągi były zmuszone wyłączyć punkt czerpalny. Nowy punkt ma stać się nowoczesnym, bezpiecznym i atrakcyjnym miejscem do picia wody z ujęcia w Lesie Gdańskim.

– Przygotowanie niezbędnych dokumentów i przeprowadzenie postępowania przetargowego na wybór Wykonawcy, który zbuduje pijalnię wód na terenie Stacji Wodociągowej w Lesie Gdańskim według projektu wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą - to plany na najbliższe tygodnie. Chcielibyśmy, by obiekt pijalni - przy sprzyjających warunkach atmosferycznych w czasie prowadzonych robót - ruszył latem 2023 roku – stwierdził rzecznik MWiK, Marek Jankowiak.

Spółka wymienia zalety wody, takie jak: wysoka ilość litu, strontu, wapnia czy magnezu. Jako ciekawostkę warto zaznaczyć, że ciecz jest odsączana poprzez wysokie ciśnienie z ziaren piasku. Zasoby z Lasu Gdańskiego zaliczają się do wód średniozmineralizowanych. Będzie można skorzystać z 4 gatunków:

  • woda 4–jonowa
  • woda 3–jonowa
  • woda uzdatniona
  • woda funkcyjna na bazie wody uzdatnionej i wzbogaconej w potas

Jak podają wodociągi, na projekt pijalni składają się dwa obiekty: parterowy budynek wykończony cegłą, z oszkloną częścią ściany i tymczasowej wiaty w konstrukcji stalowej. Fragment zadaszenia będzie przeszklony, żeby zapewnić dobre oświetlenie w punkcie poboru wody. Pozostała część będzie zacieniona i również ma stanowić osłonę przed warunkami atmosferycznymi. Wyglądem pijalnia ma przypominać zabytkowe budynki stacji Las Gdański. Projekt obejmuje również parking dla rowerów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto