Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik: mieszkańcy nie segregują śmieci. Miasto mogą dotknąć kary finansowe

UM, PCH
Rybniczanie nie segregują śmieci. Problem w szczególnym stopniu dotyczy osiedli mieszkaniowych.
Rybniczanie nie segregują śmieci. Problem w szczególnym stopniu dotyczy osiedli mieszkaniowych.
Mimo, że obowiązek segregowania śmieci dotyczy każdego, mieszkańcy Rybnika niechętnie wrzucają odpady do specjalnych kontenerów. Z najnowszych danych będących podsumowaniem testu przeprowadzonego na jednym z rybnickich osiedli wynika, że aż 25 procent w ogólnej ilości odpadów zmieszanych stanową odpady podlegające segregacji.

Zatrważające dane ujawniło niedawne badanie przeprowadzone przez przedstawicieli Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta. Wnioski są jednoznaczne – Rybniczanie nie segregują śmieci. Na bakier z obowiązkiem segregowania odpadów są szczególnie mieszkańcy domów wielorodzinnych. Takie postępowanie może narazić miasto na dotkliwe kary finansowe związane z wymaganym parametrem segregacji śmieci, który w tym roku wynosi 30% procent, natomiast w przyszłym wynosić będzie o 10 punktów procentowych więcej. Badanie dotyczyło sprawdzenia zawartości frakcji papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła wśród odpadów zmieszanych. Badaniu poddano odpady pochodzące z jednego z rybnickich osiedli mieszkaniowych, pobierając próbkę zmieszanych odpadów komunalnych o łącznej o masie 440 kg (zawartość trzech kontenerów). Po przeprowadzeniu ręcznego sortowania odpadów i ich zważeniu, okazało się, iż w kontenerach, w których teoretycznie powinny się znajdować wyłącznie odpady zmieszane, znalazły się:

• metale i tworzywa sztuczne: 53 kg
• papier: 21 kg
• szkło: 32 kg
• bio: 65 kg
• pozostałe, mieszane odpady komunalne: 269 kg

Analiza wyników przeprowadzonego badania pokazuje, że około 25% odpadów zmieszanych stanowią odpady, które powinny być segregowane czyli metal, papier i szkło.

Niestety w Rybniku wciąż zbyt mała ilość odpadów jest przez mieszkańców segregowana. Zgodnie z przepisami, w roku 2017 segregacji powinno było podlegać 20 procent odpadów. Z wielkim trudem udało nam się uzyskać ten parametr – mówi Janusz Koper, zastępca prezydenta Rybnika. I dodaje: – Tymczasem w roku 2018 wskaźnik ten wynosi 30 procent, w roku przyszłym będzie to 40 procent, a za dwa lat już 50 procent odpadów musi być gromadzonych w sposób selektywny. Dodatkowo okazuje się, że coraz więcej mieszkańców nie prowadzi segregacji śmieci. To bardzo poważny problem, bo niedotrzymanie tych parametrów naraża miasto na dotkliwe kary środowiskowe – dodaje Koper.

Miasto apeluje zarówno do administratorów osiedli mieszkaniowych, jak i do samych mieszkańców, o zwracanie szczególnej uwagi na to, w jaki sposób i gdzie gromadzimy odpady. Przypominając jednocześnie, że selektywna zbiórka odpadów wymagana jest w naszym kraju przepisami prawa.

Główne zasady segregacji na terenie Miasta:

Właściciele nieruchomości zobowiązani są do prowadzenia selektywnego zbierania następujących odpadów komunalnych:
• papieru,
• metalu,
• tworzyw sztucznych,
• szkła,
• opakowań wielomateriałowych,
• odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów zielonych oraz odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji,
• przeterminowanych leków i chemikaliów,
• zużytych baterii i akumulatorów,
• zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
• mebli i innych odpadów wielkogabarytowych,
• zużytych opon,
• odpadów budowlanych i rozbiórkowych, stanowiących odpady komunalne.

Do zbierania zmieszanych odpadów komunalnych stosuje się zamykane pojemniki o pojemności 120 l, 240 l i 1100 l. Dla potrzeb selektywnej zbiórki odpadów stosuje się pojemniki o pojemności od 120 l do 2500 l.
Pojemniki przeznaczone do selektywnego gromadzenia odpadów winny mieć następującą kolorystykę i opis przeznaczenia:

niebieski – z napisem „Papier” – przeznaczony na papier,
zielony – z napisem „Szkło” – przeznaczony na szkło,
żółty – z napisem „Metale i tworzywa sztuczne” – przeznaczony na metale, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe,
brązowy – z napisem „Odpady zielone” – przeznaczony na odpady zielone, w tym na odpady ulegające biodegradacji.

Ilość pojemników należy dobierać uwzględniając faktyczną ilość wytwarzanych odpadów oraz częstotliwość wywozu określoną w harmonogramie odbioru odpadów.

Szczegółowe informacje dotyczące postępowania z odpadami komunalnymi miasto opublikowało na stronie internetowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto