Spis treści
RPO apeluje: Trzeba znaleźć czas dla dzieci
– Wyniki badań są niepokojące. Wraz z dorastaniem samopoczucie psychiczne dzieci i nastolatków znacząco spada, a problemu tego wydają się nie dostrzegać ich rodzice. A to właśnie oni są pierwszymi osobami z otoczenia dziecka, które powinny zauważać, że czuje się ono smutne i samotne. Dorosłym brakuje czasu, aby spędzać go z dzieckiem i szczerze z nim rozmawiać. Musimy pilnie odnaleźć ten czas, by chronić nasze dzieci – apelował Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.
Podczas konferencji Ośrodka Rozwoju Edukacji, której hasłem było „Zdrowie psychiczne wyzwaniem naszych czasów”, RPO zaprezentował wyniki najnowszych badań jakości życia dzieci i młodzieży.
Badacze odpytali dzieci, a potem ich rodziców
Badanie przeprowadzono w dwóch turach: najpierw pytano o samopoczucie psychiczne dzieci i młodzież (z klasy II i VI szkoły podstawowej i z klasy II szkoły ponadpodstawowej), a następnie ich rodziców. Pierwsza tura badań przeprowadzona została w 2021 roku, kolejna - w 2022. Objęto nimi łącznie 5800 uczniów i 1800 rodziców uczniów na trzech poziomach edukacyjnych:
- edukacji wczesnoszkolnej (klasy II szkoły podstawowej),
- szkoły podstawowej (klasy VI),
- szkoły ponadpodstawowej (klasy II, technika i licea ogólnokształcące).
W badaniu rodziców w każdej grupie było 600 osób dorosłych, w tym co najmniej 200 ojców.
O co badacze pytali dzieci? Samotność i smutek
W badaniu pytano dzieci i młodzież czy czują się osamotnione. Wśród uczniów klas II szkół podstawowych 12 proc. udzieliło odpowiedzi twierdzącej, w tym:
- 2 proc. odpowiedziało, że zawsze,
- 3 proc., że bardzo często,
- 7 proc., że dość często.
Wśród uczniów klas VI szkół podstawowych 23 proc. udzieliło odpowiedzi twierdzącej, w tym:
- 4 proc. odpowiedziało, że zawsze,
- 7 proc., że bardzo często,
- 12 proc., że dość często.
Wśród uczniów klas II szkół ponadpodstawowych 37 proc. udzieliło odpowiedzi twierdzącej, w tym: