Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanktuarium w Byszewie niedaleko Bydgoszczy. Tak wygląda niesamowity obraz na wodzie

Jakub Stykowski
Jakub Stykowski
Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Niezwykły obraz na środku jeziora w Byszewie.
Niezwykły obraz na środku jeziora w Byszewie. Jakub Stykowski
Byszewski kościół to prawdziwa architektoniczna perła pośród tutejszych wód i wzgórz – Rynny Jezior Byszewskich (16 akwenów na długości 30 km), którą łączy niewielka rzeczka Krówka (dawnej zwana Plitwicą).

Wieś Byszewo położona jest pomiędzy znajdującymi się w rzeczonej rynnie jeziorami Studziennym, Krosno i Długim, a samą świątynię wzniesiono na wzgórzu nad Jeziorem Proboszczowskim (Świętym), ostatnim w ciągi innej rynny polodowcowej, mniejszej i prostopadłej do Jezior Byszewskich.

W Byszewie koło Koronowa czczony jest obraz Matki Boskiej Byszewskiej - Królowej Krajny, który pochodzi być może już z XIII stulecia, gdy przybyli tu cystersi. Pewniejsze jest jednak datowanie tego działa na XV stulecie. Koronowany został w 1966 r. przez ordynariusza diecezji chełmińskiej bpa Kazimierza Kowalskiego.

W byszewskim kościele, który wzniesiono w latach 1610 - 1663 na fundamentach starszego znajduje się bogate wyposażenie w stylu rokokowym, a także unikatowa kolekcja obrazów trumiennych tutejszego ziemiaństwa. W kościelnej krypcie znajdują się szczątki dobroczyńców świątyni.

Tak wygląda w Byszewie - niezwykły obraz na środku jeziora

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Krajny w Byszewie przyciąga turystów ciekawą historią, cennymi zabytkami, a teraz także niezwykłym widokiem. Od kilku lat na środku jeziora, tuz obok świątyni, unosi się kopia cudownego obrazu Matki Bożej.

Sanktuarium w Byszewie niedaleko Bydgoszczy - mapa

Do Byszewa można dojechać samochodem, ale my w celu stworzenia tego materiału wybraliśmy się rowerem. Wyjazd do Byszewa może byc pomysłem na jednodniową wycieczkę rowerową.

Ruszyć musimy przez bydgoskie Czyżkówko w kierunku Tryszczyna, tam skręcić w kierunku Wtelna i ruszyć do Bytkowic i Salna. W Tryszczynie i Salnie możemy zatrzymać się na odpoczynek i zaopatrzyć się w produkty w miejscowych sklepikach.

Powrót można zaplanować nieco inną drogą. Z Byszewa ruszyć możemy w kierunku Witoldowa, a następnie Gogolinka, Nowej Rudy, Mochle i Osówca. Do Bydgoszczy wjedziemy od strony Osowej Góry.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto